За розмовами про План дій щодо вступу України до НАТО, громадськість майже не помітила інших «рухів» президента США Джорджа Буша. Проте, під час візиту до України було підписано три важливі двосторонні угоди. Україна та США домовилися про співпрацю у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях, про торгову та інвестиційну співпрацю, а також підписали План дій на 2008-2009 роки, або «дорожню карту». «Тиждень» запитав у експертів, що означають ці документи, а також попросив дати оцінку візиту Джорджа Буша в України.
Таки приїхав
Юрій ЩЕРБАК, екс-посол України у США (1994-1998)
– Почнемо з мінусів. Нажаль, це трохи запізнілий візит. Обставини складалися так, що в Україні весь час була нестабільна політична ситуація, а США останніми роками сфокусувала свою увагу на країнах Близького Сходу. Було б краще, якби Буш приїхав на початку своєї другої каденції, це означало б, що Україна серед першочергових пріоритетів.
Чинний американський президент не може об’їхати всі країни свтіу, тому мусить обирати, розставляти пріоритети. Добре, що він хоч і наприкінці своєї каденції, але приїхав до нас.
Крім серйозних розмов про ПДЧ і важливих сигналів міжнародній спільноті, Буш своїм візитом та своїми заявами спростував давню думку, що наддержави (Росія та США) мають намір домовлятися про якісь «оборудки» в обхід України. Буш підкреслив, що це не так і бути так не може.
Тепер про угоди. Надзвичайно важлива угода щодо розвитку співпраці в космосі. Нагадаю, що ми беремо участь в унікальному проекті «Морський старт», завдяки якому запускаються величезні телекомунікаційні супутники з акваторії Тихого океану. Це технологічно унікальний процес. А українська ракета «Зеніт» виконує роль носія цих супутників. Для нас це вдалий і корисний проект. Гадаю, що будуть розвиватися інші проекти, бо Україна – одна з провідних космічних держав світу.
Угода про торгівлю та інвестиції. У ній йдеться про створення зони вільної торгівлі між США та Україною. Коли ми ввійдемо до зони вільної торгівлі з Європою, наша перспектива вільно торгувати з США буде дуже гарним знаком для всього бізнес-середовища країни. Також ця угода дасть добрий старт для американського бізнесу. Вже зараз гіганти американського бізнесу приходять в Україну, скажімо, компанія Дженерал Моторз. Коли українська сторона виконає всі потрібні заходи, наші бізнес-стосунки стануть більш продуктивними.
«Дорожня карта» визначає параметри нашого співробітництва та політичних дій. Вона цілком в дусі спільної декларації президентів України та США, яка була підписана в ході візиту Ющенка до Вашингтону у 2005 році. Я переконаний, що всі її положення будуть виконані.
Регіональний лідер
Анатолій ЗЛЕНКО, екс-міністр закордонних справ України (1990-1994, 2000-2003 рр.)
– Можна відзначити кілька найбільш знакових аспектів. По-перше, візит засвідчив, що США сприймають Україну як провідну державу свого регіону, тобто пострадянського простору. Ми маємо дуже вигідне геополітичне розташування, а безпосередня близькість до Європи відкриває нам найбільші перспективи серед країн СНД. По-друге, підписані двосторонні угоди: вони наповнюють конкретним змістом нашу стратегічну співпрацю з США, а також підтверджують неприховану зацікавленясть до нашої країни. Впевнений, що ці угоди зроблять нашу співпрацю динамічнішою. По-третє, Буш артикулював конкретну позицію щодо Росії – вона не може впливати на євроінтеграційний рух України. Зрозуміло, що про цей візит і ці заяви американського президента ще згадуватимуть у Росії, але головне, що був зроблений відповідний сигнал світовій спільноті – Україна йде у Європу і США її у цьому підтримують.