"Сплеск насильства в Україні може бути першим випробуванням для відносин Трампа з Путіним", – з таким заголовком вийшов матеріал про посилення боїв та надскладну гуманітарну ситуацію в Авдіївці у впливовій американській газеті The Washington Post.
І світові ЗМІ, і експерти у своїх повідомленнях відзначають, що погіршення ситуації на лінії фронту трапилося після першої телефонної розмови між президентом США Дональдом Трампом та президентом Росії Владіміром Путіним, яка відбулася у суботу 28 січня. Президенти розмовляли годину і серед іншого обговорювали ситуацію в Україні та Сирії. Про можливий зв'язок між тією розмовою та посиленням боїв в районі Авдіївки йдеться і в матеріалі The Washington Post.
"Після розмови з Трампом, Путін очевидно вирішив, що може робити, що схоче в Україні. Тепер він випробовує це припущення, підвищуючи військову активність на Донбасі. Хоче перевірити, як далеко він може заходити.
Без спільного західного удару у відповідь, Кремль робитиме висновок, що західний альянс розпадається і збільшуватиме тиск в Україні та інших місцях", написав на своїй сторінці у Facebook аналітик Ульріх Шпек.
Читайте також: Світова преса про бої під Авдіївкою: "Гради" запрацювали після дзвінка Трампа Путіну
Колишній посол США у Росії Майкл Макфол у своєму твіттері ставить риторичне запитання, чи це лише збіг обставин, що “підтримані Росією сепаратисти” посилюють атаки після телефонної розмови Трампа з Путіним.
У США досить повільно реагували на погіршення ситуації на Донбасі. ОБСЄ повідомило про посилення боїв ще 28 січня, у той час, як заява про “занепокоєння порушенням режиму припинення вогню” від Державного Департаменту США з'явилася лише у вівторок, 31 січня. У ній також Держдеп закликає до “негайного й тривалого припинення вогню і безперешкодного доступу спостерігачів ОБСЄ”.
“Ми також ще раз підтверджуємо підтримку США у повноцінній реалізації Мінських угод”, – йдеться у заяві. Утім, варто зазначити, що заява Державного Департаменту з'явилася не лише із певною затримкою в часі, але й виглядала доволі слабко, у порівнянні, наприклад, із заявою міністра закордонних справ Великої Британії. В американській заяві, наприклад, жодного разу не згадано про Росію та її роль у цьому загостренні.
Читайте також: Бойовики відкрили вогонь по енергетиках і піротехніках ДСНС в Авдіївці – Аваков
Заява від міністра закордонних справ Великої Британії Бориса Джонсона, де він також закликає до припинення ескалації і висловлює занепокоєння погіршенням гуманітарної ситуації на Сході України, з'явилася також у вівторок.
“Безпосереднім пріоритетом має бути безпека та повне припинення вогню, відповідно до положень Мінських угод. Я закликаю усі сторони проявити стриманість та сприяти проведенню ремонтних робіт для відновлення життєвоважливих комунальних послуг, а також надати допомогу вразливим групам населення. Санкції з Росії не може бути знято, допоки не виконано Мінських угод”, – йдеться у заяві британського міністра. Крім того, Борис Джонсон наголошує у своїй заяві, що Велика Британія й надалі продовжує підтримувати Україну та її суверенітет та територіальну цілісність.
У понеділок, 29 січня, президент України Петро Порошенко перебував із робочим візитом у Берліні, де встиг зустрітися із канцлером Німеччини Анґелою Меркель. Президент пізніше перервав свій візит через погіршення ситуації на фронті. Реагуючи на цю ситуацію, канцлер Німеччини заявила: "В останні кілька годин ми знову зрозуміли, що режиму припинення вогню не існує". Вона також додала, що ситуація на фронті є "тривожною", але попри те наголосила, що "дуже важливо, аби на підставі Мінської угоди робилося все можливе, щоб рухатися вперед, навіть коли це так важко виходить".
Читайте також: Юлія Шукан: «Мінські угоди з’явилися на світ із виробничим дефектом»
Серед тих, хто вже висловив своє занепокоєння ситуацією в Авдіївці є також і міністр закордонних справ Австрії, яка нині головує в ОБСЄ, Себастьян Курц. У своєму твіттері він написав: "Загепокоєний порушеннями режиму припинення вогню на вихідних на Сході України. Сторони повинні цілком дотримуватися режиму припинення вогню відповідно до Мінських угод".
Відреагували на погіршення ситуації в районі Авдіївки і в ЄС. Вчора з'явилася заява від речника Верховного представника ЄС із закордонних справ, де, зокрема, йдеться, що “посилені бойові дії навколо Авдіївки в останні кілька днів, які включали в себе обстріли із забороненої зброї і призводять до значної кількості жертв, є грубим порушенням угоди про припинення вогню”.
В ЄС закликали негайно припинити бойові дії. “Повне дотримання режиму припинення вогню є важливим кроком на шляху до повної імплементації Мінських угод, який є основою для мирного та сталого врегулювання конфлікту на основі поваги до суверенітету і територіальної цілісності України”, – йдеться у повідомленні.
Варто зазначити, що сьогодні о 15.00 у Мінську має відбутися засідання тристоронньої контактної групи по ситуації на Донбасі. Ця зустріч мала відбутися вчора у режимі відеоконференції, однак не з'явилися представники ОРДЛО та Росії, тому її перенесли на сьогодні. Цілком можливо, що міжнародна реакція активізується після цієї події.