«Занадто дорогий вигляд» і «хвастощі на ігровому майданчику»: як пройшли дебати кандидатів на посаду прем’єра Британії

26 Липня 2022, 17:47

У понеділок відбулись теледебати між двома головними кандидатами на пост прем’єр-міністра Великої Британії – міністеркою закордонних справ країни Ліз Трас та ексміністром фінансів Ріші Сунаком. Здебільшого британські медіа пишуть, що дебати пройшли не без конфліктів і взаємних звинувачень. 

Бути чи не бути податкам

Основним наріжним каменем гострої дискусії була податкова політика. BBC пише, що Сунак описав план Трасс щодо зниження податків таким, що «приведе до нещастя мільйони людей» і коштуватиме консерваторам наступних виборів. Трасс, натомість, сказала, що пропоноване опонентом підвищення податків призведе до рецесії.

Трасс хоче скасувати підвищення національного страхування, заплановане підвищення корпоративного податку та тимчасово скасувати екологічні податки за електроенергію, які натомість пропонує оплачувати за рахунок запозичень.

Сунак, на противагу, каже, що не буде знижувати податки, поки інфляція не буде під контролем.

Якими ще були аргументи

Прихильники Ліз Трасс заявляють, що Ріші Сунак був надто агресивним, зокрема часто перебивав міністерку закордонних справ під час її виступу.

Втім, як зазначили BBC, наприкінці дебатів опоненти наче примирились, а Трасс сказала, що хотіла б, аби Сунак був у її команді, якщо вона стане прем’єр-міністром.

Сунак також принагідно відзначив, що, на відміну від нього, Ліз Трасс виступала проти Brexit. Пізніше вона сказала, що на референдумі про Brexit вона навчилася не довіряти прогнозам казначейства щодо економіки, повідомляє служба BBC.

Також кандидати звинувачують одне одного в недостатній жорсткості щодо Китаю в минулому. 

Окремо прихильники Трасс і серед виборців, і в парламенті, негативно відгукуються про любов Ріші Сунака вбиратись у дорогі костюми і замовляти індивідуальний пошив взуття – загалом спекулюють на тому, що ексміністр забагато показово витрачає багатство на зовнішній вигляд. Трасс навіть зауважила під час дебатів, що її освіта, може, і не йде у порівняння із освітою Сунака, який вчився у платному Вінчестерському коледжі. 

Читайте також: Зерно на папері, санкції на думці. Угоди про розблокування експорту посилюють політичні ризики для України

Відставка і Боріс Джонсон

Відставка Ріші Сунака з посади канцлера скарбниці допомогла усунути Джонсона, зауважили в BBC. Втім, на дебатах кандидат заявив, що високо оцінив, як Джонсон впорався з Brexit і пандемією, а у відставку він пішов з принципової точки зору через «поведінку» прем’єр-міністра та той факт, що вони мали «дуже різні погляди щодо напрямку руху в економіці».

Трасс під час виступу визнала, що прем'єр-міністр допускався помилок, але сказала, що їх недостатньо для його усунення Консервативною партією.

Поза тим, ніхто з кандидатів не сказав, що прийме Боріса Джонсона на якусь посаду до свого кабінету.

Вподобання виборців та критика 

Дебати, що за спостереженнями провідних видань країни дуже нагадували сварку, підкреслили розбіжності в правлячій партії Великої Британії щодо кращого способу управління економікою. При цьому, як резюмує в огляді BBC, Трасс виступає за «продовження духу великих витрат Джонсона», а Сунак «зображує класичного консервативного фіскального яструба».

Попереднє опитування громадської думки 1032 виборців від Survation показало, що 39% британців вважали Сунак найкращим під час дебатів, у порівнянні з 38%, які сказали, що Трасс.

Серед виборців-консерваторів 47% вважають, що Трасс впоралася краще з дебатами, а 38% відмітили Сунака. Опитування YouGov серед членів Консервативної партії, опубліковане минулого тижня, показало, що Трасс випереджає Сунака на 24 бали в боротьбі за лідерство.

Опозиційна Лейбористська партія заявила, що жоден з кандидатів на дебатах не запропонував плану подолання кризи вартості життя.

Лідер лейбористів сер Кейр Стармер сказав BBC, що дебати показали «втрату задуму і своєї мети» Консервативною партією.

Переможець виборів, що відбудуться вже 5 вересня, зустріне одну із найскладніших ситуацій у Британії за останні десятиліття, відзначає Reuters. Інфляція наближається до 11% щорічно, протести зростають, а курс фунта стерлінгів відносно долара близький до історичного мінімуму.

Як пише у колонці The Guardian оглядач Рафаель Бегр, крім розмов про бюджет, протистояння «складається з випадів і поз, які мають на меті продемонструвати силу та рішучість». Сунак став би жорстким щодо Китаю. Трасс хвалиться своєю жорсткістю щодо Путіна.

Втім, автор також зауважує, що боротьба між кандидатами певною мірою пуста і лише показова: «Немає баласту значущості, щоб нівелювати пихатість, тож це нагадує хвастощі на ігровому майданчику чи надкомпенсаційний невроз ботанів-кар’єристів, яких надто молодими поспішили поставити на високі міністерські посади».