Замахи на мерів українських міст: мотиви та хід розслідування

25 Лютого 2015, 17:59

25 лютого з'явилася інформація, що мер Мелітополя закінчив життя самогубством: спочатку міськрада підтвердила цю версію, але вже трохи згодом стало відомо, що справа про загибель Сергія Вальтера розслідується за статтею "умисне вбивство".

Вбивства

Мер Кременчука

26 липня 2014 року близько 10:00 неподалік від власного будинку трьома пострілами застрелили мера міста Кременчука Олега Бабаєва.

Мотив злочину:

Міліція повідомляла про три версії вбивства мера Кременчука Олега Бабаєва, які стосуються: професійної, підприємницької діяльності, а також особистих мотивів.

Серед інших неофіційних версій – спроба дестабілізувати ситуацію в місті, реакція на можливе призначення Бабаєва на пост глави облдержадміністрації.

4 вересня стало відомо, що за підозрою у вбивстві мера Кременчука Олега Бабаєва заарештували Ігоря Євсєєва, Ігоря Куника та Ігоря Пасічного. Пізніше за підозрою у причетності до вбивства мера затримали Олександра Крижанівського й директора місцевої телекомпанії «Візит» Олександра Мельника. Згодом арешт підозрюваного у вбивстві мера Кременчука продовжили на 2 місяці – директора телекомпанії "Візит" Олександра Мельника триматимуть під вартою до кінця лютого 2015 року.

 

Мер Феодосії

У ніч на 27 липня 2013 року на мера Феодосії Олександра Бартенєва скоїли замах. Бартенєву стріляли у спину з обріза одноствольної рушниці 16 калібру в під'їзді його будинку.

Бартенєв був доставлений в лікарню з вогнепальним пораненням. Лікарі зробили йому три операції, однак не змогли зупинити внутрішню кровотечу.

57-річний мер Феодосії помер у лікарні близько 20-ї години 27 липня.

Олександр Бартенєв тричі обирався депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Двічі, – в 2008 і 2010 році, був обраний міським головою Феодосії.

Мотив злочину:

Основною версією замаху на мера Феодосії  у міліції називають  напад з метою заволодіння майном

«Після пострілу злочинець накинувся на потерпілого, між чоловіками зав'язалася бійка. Під час бійки невідомий заволодів барсеткою, в якій були грошові кошти, та зник з місця події», – повідомив начальник кримської міліції Михайло Слєпаньов. Було відкрито кримінальне провадження  – замах на умисне вбивство. Злочинцеві мало б загрожувати довічне ув'язнення.

Друзі мера пообіцяли солідну грошову винагороду про хоч якусь інформацію щодо вбивства Бартенєва. Від літа жодних подробиць злочину не спостерігалося.

Наразі немає інформації з відкритих джерел щодо імен злочинців та самого ходу розслідування вбивства мера Феодосії.

 

Мер Мелітополя

25 лютого 2015 року з'явилася інформація про те, що мер Мелітополя Сергій Вальтер покінчив життя самогубствомміськрада підтвердила цю версію, але в той же день стало відомо що справа про загибель Сергія Вальтера розслідується за статтею "умисне вбивство". 

Мотив злочину:

Як зазначається, останні два роки мер міста був відсторонений судом від займаної посади і проходив у гучній справі про "Мелітопольську ОПГ". Його звинувачували за низкою тяжких кримінальних статей. 25 лютого мало відбутися чергове засідання суду. Обвинувачення просило для Вальтера 14 років позбавлення волі, а також наполягало на конфіскації майна, штрафі в 17 тис грн і заборону на право займати адміністративно-господарські посади строком на три роки.

Спроби замаху на життя

Мер Черкас

20 лютого 2015 року поблизу будинку мера Черкас Сергія Одарича стався вибух, в результаті якого постраждалих не було. Правоохоронці повідомили, що проводять слідчі дії для встановлення всіх обставин вибуху. На місці події прибула слідчо-оперативна група, експерти – вибухотехніки, кінологи. Вирішується питання про відкриття кримінального провадження.

Одарич на своїй сторінці у Фейсбук уточнив, що вибухівку кинули під вікна спальні.

"Цілком очевидно, що намір зловмисників був – залякати. Бо заряд не сильний – навіть не вибило шибки. При цьому точність влучання – дуже висока, особливо враховуючи дальність кидка (40-50 м)", – написав черкаський мер.

Як повідомлялося, Центральна виборча комісія 4 червня минулого року розпустила Черкаську міську територіальну виборчу комісію і скасувала всі її постанови у зв’язку з грубими систематичними порушеннями законодавства. При цьому чотири члени ЦВК, призначені за квотою "Батьківщини", виступили проти цього рішення.

Нагадаємо, 24 квітня 2013 року депутати Черкаської міськради достроково припинили повноваження мера Черкас Одарича.

Як відомо, Одарич із 5 листопада 2006 року по 24 квітня 2013 року обіймав посаду міського голови Черкас (у листопаді 2010 року його переобрали на другий термін). 

Мотив злочину:

Причину замаху сам Одарич вбачає у своїй позиції щодо забудови центру Черкас.

"Попри залякування моя позиція щодо забудови висотками Замкової гори та площі за драмтеатром не зміниться", – заявив Одарич.

23 лютого 2015 року Сергій Одарич заявив, що на місці інциденту СБУ та міліція в ході оперативно-слідчих дій зібрали достатню кількість речових доказів та слідів, які дадуть можливість знайти виконавців та замовників вибуху.

 

Обстріли будинку і замах на життя мера Львова 

1-й інцидент:

20 липня 2013 року ввечері на площі ринок у Львові о 18:00 та о 22:30 було скоєно напад на міського голову Андрія Садового. За словами прес-служби міськради, Садовий значних травм не отримав. Нападника затримали при повторному нападі.

Мотив злочину:.

У МВС повідомили, що напад здійснила одна й та ж особа.   Під час допиту затриманого з'ясувалося, що він знав на кого здійснював напад і робив це цілеспрямовано. Кримінальне провадження зі ст. 296 ч.1 ККУ – хуліганство, на ст. 350 ч. 2 ККУ – погроза або насильство щодо службової особи чи громадянина, який виконує громадські обов'язки.

2-й інцидент:

В ніч на 26 липня 2014 року приблизно о 23:30 будинок по вулиці Стрілецькій, 1 у Львові, де проживає міський голова Львова разом з сім`єю, був обстріляний з протитанкового гранатомета.

Ніхто не постраждав. Правоохоронці знайшли кинутий неподалік будинку РПГ "Муха". Снаряд влучив у кут мансарди, розташованої на третьому поверсі. В результаті було пошкоджено покрівлю, балку та чотири секції вікон на 3 поверсі. Зокрема, осколками вибито три секції вікна дитячої кімнати та одна секція коридору. В цей час у будинку не було нікого. Міський голова Андрій Садовий разом з сім`єю на вихідні поїхав у Карпати.

3-й інцидент:

26 грудня 2014 року в Львові знов обстріляли будинок міського голови Андрія Садового. Будинок зазнав серйозних пошкоджень після обстрілу, який стався близько 20.45.

Повідомляється, потерпілих немає, бо Садовий з родиною у цей час перебували на лижному курорті "Буковель".

За свідченнями очевидців, стріляли з гранатомета. Один з мешканців сусідньої вулиці розповів, що чув дуже гучний вибух. У будинку вибиті вікна і двері, частково пошкоджена одна стіна.

"Це вже переходить межі здорового глузду! Але якщо не розкритий попередній замах, то цього варто було очікувати", – емоційно прокоментував новий напад Садовий.

Мотив злочину:

У МВС розглядають чотири основних версії обстрілу будинку мера Львова:

1) терористичний акт з метою дестабілізації ситуації у Львові, 2) акт залякування мера Львова з метою спонукати вчинити ті чи інші дії, 

3) конфлікт з кимось із місцевих кримінальних авторитетів і такого роду помста і залякування одночасно, 4) хуліганство.

15 січня 2015 року злочинці ще не були затримані, того ж дня СБУ звернулася із проханням до всіх свідків надати якомога конкретнішу інформацію щодо інциденту.

 

Замах на мера Харкова

28 квітня 2014 року під час ранкової пробіжки міського голову Харкова Геннадія Кернеса поранили в спину з вогнепальної зброї. Ймовірно, невідомий стріляв з снайперської гвинтівки Драгунова, оскільки на місці виявили гільзу калібру 7,65 мм. Кернес отримав поранення грудної клітини та черевної порожнини. Він переніс операцію, зроблену харківськими фахівцями. 29 квітня його транспортували в госпіталь в ізраїльській Хайфі, де меру Харкова була зроблена ще одна операція. Згодом повідомили, що його стан – стабільний, але важкий. А 1 травня він прийшов до тями.  2 травня стало відомо, що Кернеса відключили від апарату штучної вентиляції легенів

Нагадаємо, в березні минулого року проти Кернеса були поновлені кримінальні справи та було викликано його до Генпрокуратури як підозрюваного. Після замаху на життя в зв’язку зі станом здоров’я запобіжний захід меру Харкова змінили з домашнього арешту на звільнення під особисту поруку народного депутата Ельбруса Тедеєва. Сам Кернес після одужання  заявляв, що може бути корисним новій владі в Україні. Зараз Геннадій Кернес веде активну політичну діяльність (є мером Харкова), не приховуючи своїх проросійських поглядів.

Новий прокурор Шокін після свого призначення пообіцяв справу Кернеса довести до кінця, але не уточнив, мова іде про замах на життя мера чи про справу, де Кернес проходить як підозрюваний.

Мотиви злочину:

Політолог Владислав Небоженко назвав кілька можливих причин замаху на мера Харкова:

Кернесу помстилися за те, що план "мирного" захоплення південного сходу, який мали реалізувати саме в Харкові 22 лютого, провалився. Він несерйозно поставився до харківського з’їзду сепаратистів, на який мав приїхати президент Янукович і вимагати введення військ в Україну з боку Кремля. Кернес "хотів залишитися мером українського міста, і водночас – мати гарний вигляд перед своїми друзями з Росії. Звісно, це можуть бути економічні розбірки, тому що Кернес вирізнявся особливою жорстокістю щодо своїх партнерів по бізнесу. Але скоріше за все, це помста за саботаж з’їзду в Харкові". 

Заступник прокурора Харківської області Костянтин Турков повідомляв, що слідство розглядало чотири версії: 1) злочин, пов’язаний з професійною діяльністю мера; 2) злочин, пов`язаний із діяльністю Кернеса та його оточення в комерційній сфері; 3) версія, пов’язана з особистими неприязними стосунками мера; 4) версія, яка може походити з протистояння сепаратистським настроям у Харкові з боку Кернеса. 

2 червня правоохоронці затримали 9 осіб, які підозрювалися в причетності до замаху на Кернеса. Правоохоронці стверджували, що знають ім'я замовника, але не розголошували його.

Міський голова Харкова Геннадій Кернес постійно звинувачує міністра Арсена Авакова та голову облдержадміністрації Ігоря Балуту в причетності до замаху.

Детальніше читайте на УНІАН:http://www.unian.ua/politics/1029488-baluta-stverdjue-scho-spriyav-likuvannyu-kernesa-za-kordonom.ht