Замах на Катерину Гандзюк. Чим відома херсонська активістка

2 Серпня 2018, 14:10

Вранці 31 липня у Херсоні невідомий облив сірчаною кислотою керуючу справами виконкому міської ради та відому громадську діячку Катерину Гандзюк. Кислота потрапила Катерині на руку й спину, частково й на обличчя. Активістка має свої версії того, хто конкретно організував на неї напад, однак не озвучує їх. Тиждень нагадує, чим відома громадська діячка з Херсону. 

 

 

Хто така Катерина Гандзюк

 

Катерина Гандзюк відома своєю проукраїнською позицією та активною критикою місцевих правоохоронців. 

 

 

Після нападу на херсоньского активіста та редактора сайту "Міст" Сергія Нікітенка вона відкрито звинувачувала поліцію у бездіяльності. Тоді напад розслідувався недостатньо ретельно, а у справі за півтора місяця не сталося  жодних просувань.

 

"Усі ці випадки НЕ розслідуються поліцією. Повірте, у нас вистачає життєвого досвіду і досвіду роботи в громадсько-політичному середовищі, аби це точно знати. Сам Сергій, наприклад, в минулому викладач школи міліції і точно може відрізнити справу, яку розслідують, від тієї, яку просто поклали в довгий ящик, аби вона припала пилом", – написала вона у Facebook 15 липня

 

У листопаді 2017 року вона звинуватила тодішню заступницю міністра внутрішніх справ Арсена Авакова у тому, що вона не продемонструвала жодних результатів своєї роботи. 

 

"Тема про домашнє насильство дуже важлива. Але що там з реформою ДСНС? Що там з дружинами добровільними пожежними? Діють? Реформовано? Якісь нові пілотні регіони задіяні? Може все робиться, просто в комунікації провал якийсь і не чути", – писала Гандзюк.

 

У вересні 2017 року вона у Facebook звинуватила керівника Управління захисту економіки Нацполіції в Херсонській області Артема Антощука у вимаганні хабара. Як повідомляє Insider, почалася перевірка, яка нічого не дала. До того ж, Антощук написав заднім числом заяву, що не він вимагав, а йому пропонували хабар. А потім начальник управління поліції подав на Гандзюк до суду, де її захищав Масі Найєм.

 

"Допоки ці 3% йому (Антощуку – ред.) не віддадуть, він погрожує затягати по допитах у лівих справах всіх, хто не платить дань", – написала тоді активістка. 

 

28 квітня Гандзюк запропонувала розпочати кампанію проти 200 осіб на Херсонщині, які отримали дозвіл на зброю начебто як журналісти та опублікувала перелік осіб, що отримали дозволи на травматичну та газову зброю в період з 2014 по 2018 роки.

 

"Думаю, варто починати кампанію за те, аби всі ці ліві люди поздавали свої дозволи і отримували зброю в іншому порядку, а не як журналісти".

 

Після нападу на громадську діячку політик, експерт із питань державної безпеки Юрій Михальчишин в ефірі телеканалу ZIK  зазначив, що Катерина Гандзюк – одна з найактивніших проукраїнських активісток на півдні України. Михальчишин наголосив, що саме завдяки таким людям, як Катерина, "руська весна" не прийшла у Таврію. Він додав, що сьогодні на півдні України "безкарно діють російські спецслужби, проросійський криміналітет і перевертні у пагонах".  Так, 4 червня активістка написала у Facebook, що за її активністю у мережі стежить бот.

 

"Сьогодні з цього профіля в одній з херсонських груп було опубліковане відео місцевого сепаратиста Стремоусова з руской пробєжкі від літа 2013 року. Там чи не вперше дуже чітко видно й імперські прапори, і триколор", – прокоментувала вона. 

 

 

26 червня "Новинарня" опублікувала інтерв'ю Катерини Гандзюк  з представником ОБСЄ з питань свободи Арлемом Дезіром, який відомий тим, що наполягав на  неприпустимості переслідування за проросійські думки в Україні. 

 

За словами Михальчишина, Гандзюк робила дуже багато для того, "аби чимало міліціонерів з проросійськими поглядами та корупційним бекграундом не потрапили до оновленого складу управління Національної поліції". 

 

 

Як стверджує Insider з посиланням на друзів Катерини, чиновниця ставила багато палиць в колеса і місцевій «Укртрансбезпеці», яка за $30 з фури начебто закривала очі на те, що в машин вища за допустиму норму вага. «Це дуже серйозний бізнес, тому могли бути змовники і з цього боку», – розповів один зі знайомих потерпілої. 

 

"Це дуже серйозний бізнес, тому могли бути змовники і з цього боку", – каже один із знайомих потерпілої.

 

Деталі замаху

Жінку направили в реанімацю та певний час тримали в медикаментозній комі. Від опіків постраждали 35% шкіри. Кислота пошкодила ліве око, а найбільше постраждала шия. Того ж дня стало відомо, що Гандзюк планують пересаджувати штучну шкіру. Одразу виникли нарікання через те, що  експертизу кислоти робили надто довго. Лікарі тривалий час достеменно не знали, від чого саме робити детоксикацію організму: від соляної кислоти чи будь-якої іншої. 

 

 

У день нападу правоохоронці розпочали досудове розслідування за статтею "хуліганство", потім перекваліфікували напад на "тяжкі тілесні ушкодження з метою залякування", а ще пізніше – на "замах на вбивство".

 

При цьому кримінальне провадження, відкрите за фактом цього нападу, під особистий контроль взяв генеральний прокурор Юрій Луценко, а прес-секретар Генпрокуратури Андрій Лисенко повідомив, що Нацполіцією вже складений фоторобот нападника та проводяться необхідні експертизи. У слідства є версія, що злочинець міг бути не один, у нього могли бути спільники, які можливо чекали на автомобілі.

 

Наразі слідством розглядається декілька версій події, у тому числі, злочин скоєний у зв’язку зі службовою діяльністю потерпілої, у зв’язку з активною громадською позицією потерпілої та можливі конфліктні ситуації.

 

Як повідомляють у поліції, правоохоронці відпрацьовують торгівельні заклади, підприємста та організації для встановлення камер відеоспостереження. Відео з однієї з камер з особою підозрюваного, який втікав після вчинення злочину, розповсюджено у засобах масової інформації. По прикметах були орієнтовані екіпажи патрульної поліції, поліції охорони та інші. 

 

 

У четвер, 1 серпня,  журналіст Сергій Нікітенко, який товаришував з Катериною і першим повідомив у соцмережах про напад на неї, розповів, що вдалося скласти фоторобот ймовірного нападника (батько активістки бачив нападника за кілька днів до нападу).

 

"Цей чоловік як мінімум декілька днів відвідував четвертий Таврійський мікрорайон. Можливо бував в міськраді і біля", – йдеться у повідомленні журналіста. 

 

 

 Юристу Масі Найєму Гандзюк розповіла, що за нападник отримав 500 доларів за скоєне. Найєм припустив, що злочин було скоєно було "за замовленням місцевих проросійських сил типу гопника Кирила Стремоусова".