Про те, чи є альтернатива застосуванню сили під час вирішення проблеми самозахоплень, і про те, що робить влада для впорядкування земельних відносин, розповідає голова Верховної Ради Автономної Республіки Крим Анатолій Гриценко.
– Що необхідно зробити для впровадження відкритого земельного кадастру в Криму?
– Найголовніше – забезпечити в повному обсязі фінансування для того, щоб можна було розробити систему загалом. Ми просунулися трішки вперед порівняно з іншими регіонами. Початок є: нині у нас в реєстр занесено близько 400 тисяч зареєстрованих земельних ділянок, а на створення державного реєстру ми витратили 6,9 млн грн, це дуже мало. Тому, повторю, найголовніше – забезпечення фінансового ресурсу. Ми вже звернулися до Президента і до Кабінету Міністрів України з пропозицією включити до бюджету наступного року необхідну суму для створення системи земельного кадастру. На цьому потрібно поставити крапку, щоб не виникало ні у кого жодних думок про те, що кримська влада якимсь чином намагається затягнути цей процес.
– Як ви оцінюєте взаємодію офіційної кримської влади з Меджлісом кримськотатарського народу?
– Кримська влада постійно веде діалог як з Меджлісом і його керівником Мустафой Джемільовим, так і з іншими керівниками різних етнічних груп. Ми і надалі вестимемо його, бо республіці необхідні стабільність і спокій. І багато питань, які люди, виходячи на площі, ставлять перед органами влади Криму, мають вирішуватися, безумовно, з керівниками тих етнічних груп, які ініціюють проведення таких масових акцій. І нам це вдається. Можу сказати, що протягом 1,5 років за ініціативи Меджлісу в принципі не було проведено жодної серйозної акції. Ті локальні акції, такі як наприклад, «Койдешлера» або Даніяла Аметова (див. словничок) і його прихильників, проводяться без узгодження з Меджлісом. Я думаю, що це деструктивні акції, які, перш за все, збільшують кількість роздратованих жителів Криму. Таким чином самі кримські татари, на мій погляд, формують по відношенню до себе серйозний негатив. Цими проблемами не варто займатися активістам окремих національних груп, оскільки кримська влада – Верховна Рада і Рада міністрів Криму, органи місцевого самоврядування – цього року зробили багато для того, щоб реально підійти до вирішення земельних проблем у Криму, і не тільки проблем депортованих, але і всіх жителів автономії. Необхідно набратися терпіння, тому що багато питань вимагають правового регулювання і дозволу. Для цього потрібно пройти процедуру, і така процедура в даний час відбувається в Сімферопольському районі, в Ізобільненській сільраді під Алуштою. Є проблема і в м. Сімферополі, але вона також розглядається.
– Останнім часом проблеми звільнення самовільно захоплених земельних ділянок вирішувалися, в основному, силовими методами. Чи є цьому альтернатива?
– Альтернатива є, але, в першу чергу, не потрібно захоплювати, якої б національності ви не були б – це перше і найголовніше. По-друге, влада вже погодилася, що в місцях, де «самозахопники» хотіли б отримати земельні ділянки, варто частину землі включити в межі сільських і селищних рад. Сьогодні йде формування територій місцевих рад з розробкою плану детального планування і корегування плану генеральної забудови.
Якщо вже так відбулося, що є самовільно захоплені ділянки, то потрібно відмовитися добровільно і покинути ті місця, щодо яких вже є рішення судів і державні акти. Якщо цього не відбудеться, то, безумовно, державна виконавча служба згідно з рішеннями судів виконуватиме судові рішення, а органи правопорядку забезпечуватимуть громадський порядок здійснення цих заходів. І щоб потім ніхто не ображався ні на органи влади, ні на силові структури за те, що внаслідок проведених заходів комусь були нанесені каліцтва, і хтось постраждав. Необхідно всім дотримуватися закону. Ось коли всі дотримуватимуться його, тоді не потрібен буде силовий варіант вирішення цієї проблеми.