Залізна леді 2.0? Чого чекати Україні від нової премʼєр-міністерки Британії

Світ
6 Вересня 2022, 13:37

5 вересня члени британської Консервативної партії обрали свою нову лідерку і наступну премʼєр-міністерку Сполученого Королівства. Нею стала Мері Елізабет «Ліз» Трасс, яка перед тим займала посаду міністерки закордонних справ. Сьогодні, 6 вересня, королева Єлизавета вже формально призначить Трасс на її нову посаду, після чого та перебереться у свій новий кабінет на Даунінг-стріт 10.

Розмови про відставку Боріса Джонсона тривали вже давно і коли на початку липня він врешті оголосив про своє (вимушене) рішення, в Україні це сприйняли як особисту втрату. Джонсон став великим другом України: його особиста підтримка, а також підтримка британського уряду суттєво збільшували наші можливості чинити опір російській агресії. Тож не дивно, що особистість ймовірного наступника Джонсона викликала велику увагу Києва.

Обидвоє основних суперників, які змагалися за крісло премʼєр-міністра — Ріші Сунак та Ліз Трасс — активно наполягали на посиленні підтримки України. Це було відчутно і по відповідях на дебатах, коли зʼявлялася тема України. Утім, британські медіа вже раніше ставили Сунаку запитання щодо звʼязків родини його дружини із Росією. Справа в тому, що його дружина Акшата Мурті є донькою індійського мільярдера, засновника та CEO технологічної компанії Infosys Нараяна Мурті. Компанія мала представництво у Росії і після початку повномасштабного вторгнення не поспішала покидати російський ринок. Однак після того, як Сунаку почали ставити незручні запитання щодо цієї компанії, пакет акцій котрої належить його дружині, у Infosys оголосили, що покидають російський ринок. Водночас Сунак, який намагався фокусувати свою кампанію переважно на внутрішньоекономічних викликах, 24 серпня опублікував свого листа до українців з нагоди нашого Дня незалежності, у якому пообіцяв, що Сполучене Королівство буде нашим довічним другом.

Так — Сунак, на відміну від Трасс, готувався до можливої кампанії. Він завчасно пішов у відставку із уряду Боріса Джонсона — на відміну від Трасс, котра аж до свого обрання премʼєркою очолювала МЗС. Свідченням «зради» Сунака було й те, що буквально за два дні після оголошення Джонсоном про свою відставку, екс-міністр опублікував якісно підготовлене відео на свою підтримку у боротьбі за партійне лідерство. Чимало британських аналітиків припускають, що це й схилило табір прихильників Джонсона на користь Трасс. Утім, скандали довкола Джонсона відвернули від нього значну частину однопартійців, тому у підсумку перевага Трасс над своїм суперником не була аж надто великою: 57% партійців підтримали міністерку у її боротьбі за посаду глави партії.

Видання Politico.eu детально проаналізувало всі пункти програми майбутньої премʼєрки. Згідно з її обіцянками, у фокусі зовнішньої політики Сполученого Королівства під керівництвом Ліз Трасс буде насамперед протистояння російській та китайській безпековим загрозам, а також підтримка України. Так, 4 серпня під час дебатів на каналі Sky News Трасс заявила, що виступає проти того, щоб «поступатися якоюсь територією від імені українців».

 

Читайте також: Між двох лих: ані Сунак, ані Трасс не надихають виборців у Великій Британії

 

«Я не можу сказати, що щось може змінитися на гірше, оскільки складно уявити, щоб щось могло вже бути гірше. Утім, на жаль, ми цього не можемо виключати», — так відреагував 5 вересня речник Кремля Дмітрій Пєсков на обрання Ліз Трасс головою британських консерваторів. Ця близька до істерики реакція Москви — ще одна ознака того, що новообрана лідерка Великої Британії продовжуватиме курс свого попередника Боріса Джонсона щодо підтримки України.

Російська війна проти України точно не єдина проблема, з якою нова британська міністерка зіткнеться, щойно переступить поріг на Даунінг-стріт 10. У жовтні ціни на енергоносії у країні зростуть утричі порівняно із попереднім роком. Навесні, за прогнозами, інфляція загрожує сягнути 20%. Осінь може принести страйки у найрізноманітніших галузях: від залізничників до працівників дошкільних закладів. У коментарях місцевій пресі Трасс вже заявила, що потрібно буде ухвалювати складні рішення. Однак, на її думку, британці як нація уміють проживати кризи. Трасс особисто теж вміє. І про це говорить не лише її біографія, але й радники та політики, які з нею працювали. «Гадаю, що люди завжди її недооцінювали», — цитує видання Foreign Policy Галвана Волша, колишнього радника Консервативної партії із політики національної та міжнародної безпеки. «Люди висміюють її голос, люди висміюють її ентузіазм, але вони не усвідомлюють, що вона дуже розумний політик, який пробивався до лав партії протягом останніх 15-20 років».

Ліз Трасс рівняється на Марґарет Тетчер. Коли нещодавно і її, і її головного суперника на дебатах Ріші Сунака запитали, хто для них був найкращим партійним лідером, то обидвоє не замислюючись назвали «залізну леді». Сунак захоплюється ранньою економічною політикою тодішньої премʼєрки, водночас для Трасс вона є іконою, бо зуміла змінити Британію у важкі часи. Британський історик Роберт Сондерс відзначає, що кожен із на той час кандидатів, обирав той профайл політики Тетчер, який був йому ближчим для досягнення політичних цілей.

Джерело: твіттер @LouisHenwood

Трасс, щоправда, не просто рівняється, але й частенько копіює стиль Тетчер – і у позуванні на фото, і навіть в одязі. Чи зуміє донька професора математики (і цю любов вона, між іншим, пронесла в політику: як кажуть, навіть на співбесідах Трасс запитувала у майбутніх працівників своєї команди про їхні математичні успіхи у школі) стати «залізною леді 2.0.», покаже час. А також те, чи справді консерватори зуміють залишити політику за бортом, як закликав їх у своїй прощальній промові Боріс Джонсон: «Я знаю, що Ліз Трасс та цей консервативний уряд зроблять усе, що ми можемо, щоб люди пройшли через цю кризу, і якщо Путін думає, що він може залякувати британців, то він абсолютно помиляється».