Закордонні ЗМІ про вибори в Україні

Політика
31 Жовтня 2012, 13:56

Австрійське видання DerStandard вважає, що результати парламентських виборів в Україні є передусім поразкою ліберальної опозиції, яка не змогла подолати політичну апатію українців.

«Після своєї поразки опозиція скаржилася на підкуп голосів та адміністративний вплив. Звинувачення можуть бути частково виправданими, але вони не підходять для пояснення результатів, адже тут опозиція мала б більше постаратися: політична апатія в Україні є занадто високою, а віра людей у зміни дуже слабка. Наслідки цієї кризи довіри відчуваються й донині, особливо зважаючи на те, що Тимошенко є і далі є одним з лідерів опозиції. У президентських виборах 2004 року взяли участь майже 80 відсотків населення, цього менше 60%. Ті, хто залишились вдома – особливо розчаровані в Помаранчевій революції. Відповідно, поганим є результат ліберальної опозиції», – пише видання.

Die Süddeutsche Zeitung вважає, що українці не хочуть більше знати про демократію, якщо вона означає, що кожен бореться проти кожного  

«Україна є структурно відсталою і політично авторитарною країною. Янукович і його люди змогли обдурити своїх співгромадян, що за нього та його друзів-олігархів їх туга за 2004 роком, мрії Помаранчевої революції, надії відкритості, демократії та інтеграції з Заходом та в той же час дружба з Росією знаходяться в найкращих руках…Боротьба за владу, яка протягом багатьох років тривала між колишнім президентом Віктором Ющенко і його прем'єр-міністром Юлією Тимошенко, змінила точку зору багатьох людей: вони не хочуть більше знати про демократію, якщо вона означає, що кожен бореться проти кожного…Опозиція навколо ув’язненої Юлії Тимошенко отримала непогані результати, враховуючи масивні фальсифікації перед виборами. Антиурядові партії переконали майже половину електорату. Але цього було не достатньо. Нове повстання, друга Помаранчева революція є віддаленою перспективою. Янукович мав успіх зі своєю політикою: він заглушив голод населення пропагандою та патерналізмом», – вважає Die Süddeutsche Zeitung. 

Коли результати виборів буде визначено, врятувати Україну від режиму Януковича, на думку німецького Die Zeit, зможе лише союз Віталія Кличка і Юлії Тимошенко

«У новому парламенті Тимошенко і Кличко тепер повинні спільно протистояти (владі – Ред.). Для цього вони потребують Європи, яка їх підтримає, яка буде зацікавлена та розкритикує проблеми з верховенством права. Колишній боксер повинен об`єднатися з ув’язненою. У них для цього три роки. У 2015 році на президентських виборах вони зможуть захистити Україну лише за двох умов. По-перше, вони повинні домовитися про кандидата в президенти. І, по-друге, вони повинні повернути людей, які втратили віру в перетворюючу силу політики. Це  – мабуть найбільш неможливий виклик», – йдеться в статті. 

Frankfurter Allgemeine вважає, що після виборів ЄС повинен бути більш чітко визначити, що робити далі з Януковичем.

«Україна має традицію хаотичного, але в кінці-кінців безкровного вирішення конфліктів. Але якщо вдасться вирішити безпосередню небезпеку, Європа повинна подумати як вона далі буде поводитись з Віктором Федоровичем, і краще раніше», – зазначає видання.

Frankfurter Allgemeine також відмічає, що ЄС та Захід повинні карати не український народ, а – українських посадовців.

«ЄС повинен встановити знаки щодо врегулювання демократії в Україні, але це повинні бути знаки, які не шкодять народу. Рада ЄС може накласти заборону на поїздки деяких керівників СБУ і державних генеральних прокурорів, які брали участь в показових процесах. Але, перш за все, європейські політики особливо з Польщі повинні перестати ставитися до Януковича як до джентльмена і ходити з ним по червоній килимовій доріжці. Історично занепокоєність поляків, що Росія в один прекрасний день може «проковтнути» Україну, щоб знову з’явитися на східному кордоні, дійсно зрозуміла…Олігархи цієї країні дуже добре знають, що їх гра скінчиться, якщо вони без європейської підтримки залишаться самі в гравітаційному полі Москви. Україна стане сателітом імперії, а її президент – князьком. Ні Янукович, ні його мільярдери цього не хочуть. Їм потрібен партнер, а тому їм буде не так легко ігнорувати вимоги щодо верховенства закону. Тим не менш, такі вимоги повинні бути конкретними та одностайними, а не з двозначним натяком на «європейські цінності»», – вважає видання. 

У той же час, у своїй статті для польської газети Rzeczpospolita євродепутат Павел Залевський написав, що  найбільший досягненням виборів став успіх «Свободи» і брак конституційної більшості у Партії регіонів.

 ««Незважаючи на перемогу партії Януковича, зібрати конституційну більшість в парламенті ПР не вдасться, що водночас гарантує незміну процедури вибору президента країни. Тобто, як і раніше голову держави буде обирати народ…Отримання "Свободою" більше 10% голосів на виборах, демонструє те, що підтримка партії вийшла далеко за межі Західної України. ВО Свобода є також єдиним об’єднанням, яке чітко виступає проти системи, що можливо і лягло в основу такого успіху партії. Відповідно представники «Свободи» в парламенті не будуть підкуплені чи перекуплені угрупуваннями Януковича чи іншими політичними силами», – вважає європейський політик.

Чеська газета Lidové Noviny пише, що в новому парламенті «Свобода» може стати центром формування української політики.

«Хорошими новинами є те, що виборці ускладнили Януковичу шлях більшої концентрації влади або взагалі білоруський шлях розвитку. Навіть крайній націоналіст Олег Тягнибок зміг потрапити до парламенту. Його партія Свобода хоче знищити вплив «москалів» (росіян) і «жидів» в Україні. Здається, однак, що завдяки союзу з опозиційним блоком, згрупованим навколо колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, вона приглушить свою войовничу риторику…На жаль, ми повинні визнати, що досить спірні націоналісти будуть сіллю землі й позитивно впливатимуть на формування українського політичного тіста», – припускає видання. 

Британське Financial Times пише, що політика Росії щодо України після виборів може стати більш агресивною.

«І навіть якщо Янукович поверне на Захід, все ще є великий сусід на Сході. Відносини з Росією стануть ключовими. Росія підтримала Януковича і тепер хоче віддачі. Теплих слів тепер вже може бути недостатньо. Вона може стати потворною і агресивною. Росія хоче активи енергетичного сектору України. Якщо Росія захоче зіграти серйозно, вона може стати справді потворною», – зазначив в коментарі виданню економіст лондонського банку Royal Bank of Scotland Group Plc Тімоті Еш.

«Росія є великим замовником сільськогосподарської і промислової продукції з України. І за словами Еша, у Росії є значні можливості підірвати українську економіку», – пише видання.

Американське видання The Wall Street Journal вважає, що навіть, якщо парламентські вибори і буде визнано вільними, це навряд чи допоможе зближенню України з Заходом.

«Надія на зближення з Заходом видається дуже слабкою, навіть якщо вибори будуть визнані вільними і справедливими. Західні лідери вказали Януковичу, що він повинен звільнити Тимошенко, послабити хватку правлячої партії на ЗМІ і проштовхнути правові та інші реформи, для того, щоб Європейський Союз відновив угоду щодо політичної асоціації та вільної торгівлі, яку він відклав минулого року», – відмічає The Wall Street Journal. 

У свою чергу європейське видання EUobserver з посиланням на джерело в ЄС зазначає, що після проведення в Україні виборів зі значними порушеннями, немає жодних підстав для підписання угоди про асоціацію.

«Вищі посадові особи ЄС планують зустрітися з Януковичем в Брюсселі наприкінці листопада або на початку грудня. Але критика ОБСЄ ще більше затьмарила перспективи підписання між Україною та ЄС асоціації і політичного пакту, який має на меті витягнути Україну зі сфери впливу Росії», – пише EUobserver.

«Доповідь ОБСЄ була більш різкою, ніж ми очікували. Немає жодних підстав для підписання угоди…Цього би і не сталося на саміті з технічних причин, але ми могли б бути більш гнучкими, якби вибори пройшли добре. Ми сказали їм (чиновникам Януковича), що вони можуть виграти ці вибори без порушень.  Але фактично вони сказали: «Так ми робимо справи в Україні». Це питання культури, менталітету, що знаходиться занадто далеко-далеко від західних стандартів і не збирається швидко мінятися», – зазначає джерело в ЄС.