Закон в Україні не для всіх, а влада працює лише на багатих. Результати опитування

8 Листопада 2024, 11:14

75 % українців вважають, що в Україні зовсім або в основному не існує реальної рівності громадян перед законом, і лише 16 % стверджують, що вона в основному або повністю існує. Про це свідчать результати свіжого опитування соціологічної служби Центру Разумкова.

Як і під час попередніх опитувань, найчастіше громадяни України відповідають, що «соціально-економічна політика влади спрямована насамперед на підтримку великого капіталу (багатих, олігархів). Так вважає 54 % респондентів. Лише 13 % вірять, що вона спрямована на підтримку малозабезпечених і непрацездатних (нижчого класу, бідних), а 10 % упевнені, що вона спрямована на формування і підтримку середнього класу.

Відповідаючи на запитання, чим саме, у їхньому розумінні, є допомога держави у підвищенні рівня життя громадян насамперед, респонденти найчастіше називають встановлення такого рівня зарплат, коли кожен працюючий зможе утримувати себе і свою сім’ю на гідному матеріальному рівні (38 %). Однак порівняно з 2002 роком частка тих, хто так вважає, істотно зменшилася, тоді вона становила 55 %. Також дещо менше стало тих, хто пов’язує цю допомогу зі створенням робочих місць з метою надання роботи усім працездатним громадянам (відповідно 19 % і 16%).

65 % опитаних громадян не задоволені ситуацією в країні в цілому, а 57 % — забезпеченням соціальної справедливості в суспільстві.

Частіше не задоволені, ніж задоволені громадяни діяльністю центральних та місцевих органів влади, суспільно-політичною системою країни, рівнем розвитку демократії в суспільстві, своїми перспективами на майбутнє, можливостями покращити своє становище, можливістю впливати на суспільне життя у місті, селі, районі, рівнем захищеності громадянських прав, рівнем свого добробуту, можливостями реалізації своїх здібностей, самореалізації, самоствердження.

Натомість найбільшою мірою громадяни задоволені стосунками в сім’ї (65 %) та стосунками з людьми, що їх оточують (64 %). Також частка задоволених перевищує частку незадоволених роботою, житловими умовами, станом здоров’я, якістю товарів і послуг, становищем у суспільстві, соціальним статусом, можливістю задовольняти культурні запити і потреби, тим, як в цілому складається життя.

Більш ніж половина українців (54 %) живе лише на зарплату, і майже 30 % коштом пенсії, стипендії, грошової допомоги чи аліментів. 2 % — завдяки доходам від підприємництва, 2,5 % – запасам, отриманим у підсобному господарстві та на земельній ділянці і 3 % – побічним приробіткам.

А ще громадяни України досить скептично оцінюють економічну ситуацію в країні. Частка тих, хто вважає, що ситуація в економіці протягом 3 місяців зміниться на краще, становить 7 %, тих, хто дотримується думки, що вона погіршиться — 31 %. А частка тих, хто вважає, що вона не зміниться, сягає 48,5 %.