Як відомо, закон про заборону куріння в громадських місцях і закладах харчування набув чинності 16 грудня 2012 року. Він забороняє громадянам курити сигарети, сигари, електронні сигарети і кальяни в ресторанах і кафе, культурних установах і спортивних спорудах. Власників закладів закон зобов'язує організувати місця для куріння розміром не більше 10% від загальної площі приміщення, оснастити їх витяжкою і табличками з текстом «Куріння шкодить вашому здоров'ю!». За розміщення попільничок або куріння в ресторанах і кафе з порушника стягується штраф від 1 тис. до 10 тис. грн. Стільки ж треба заплатити за порушення норм про виділення і обладнання місць для куріння. Штраф за недотримання заборони реклами тютюнових виробів становить від 30 тис. до 50 тис. грн. Громадян за куріння в недозволених місцях можуть оштрафувати на 170 грн, пише «КоммерсантЪ-Украина».
Як повідомили в Держспоживінспекції, з моменту вступу закону в силу було перевірено 1 тис. 133 заклади у 13 областях України.
«Результати моніторингу показали, що в середньому в 93% закладів дотримуються закону. Інші 7% порушують законодавство», – повідомив голова інспекції Сергій Орєхов.
Зокрема, тільки з початку року інспектори перевірили 661 суб'єкт господарювання та виявили порушення у 62 випадках.
«В 71,4% випадків вони стосувалися куріння або розміщення попільничок у ресторанах, у 16,7% – відсутності місць для куріння, 11,9% – недотримання заборони реклами тютюнових виробів. До підприємств, які порушили закон, були застосовані фінансові санкції на суму 859,5 тис. грн», – розповів начальник відділу контролю у сфері послуг Держспоживінспекції Олег Кобельков.
Чиновники зауважили, що кількість порушень відрізняється в кожному регіоні. Зокрема, у столиці перевірили 20 ресторанів, з яких 5 виявилися порушниками. «Всього в Києві понад 5 тис. кафе і ресторанів. Невелика кількість порушень швидше пояснюється тим, що підприємці маскують куріння – подекуди це дозволено тільки вночі, в закритих кімнатах», – повідомив начальник Держспоживінспекції в Києві Антон Кляцька.
Лідерами за кількістю порушень (до 30% від загальної кількості ресторанів) стали Одеська та Донецька області, а також Крим.
Начальник Держспоживінспекції в Криму Олег Єгоров пояснює погані показники менталітетом громадян.
«Крим передбачає відпочинок. Ми перевірили 34 заклади і виявили 10 порушень – наявність попільничок, куріння сигарет і кальянів з відома адміністрації. Здавалося би, заздалегідь повідомляєш підприємця про перевірку, заходиш – і все одно всі сидять і курять», – зазначив він.
У свою чергу Орєхов додав, що домагатиметься дозволу перевіряти ресторани без попередження, а також збільшення розміру штрафів.
При цьому в Міністерстві охорони здоров'я запевняють, що закон про заборону куріння вже приніс користь і значно знизив споживання тютюнових виробів.
«За грудень, січень і лютий цього року було продано на 1,7 млрд сигарет менше, ніж за аналогічний період минулого року», – повідомив завідувач сектору контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ Костянтин Красовський.
Тим часом ресторатори стверджують, що дотримуються закону і посилення заборон не потребують.
«Прийняття заборони викликало незручності. Але ми дотримуємося закону і обладнали спеціальні майданчики при вході, там попільнички, витяжки, все як годиться. Правда, не дуже комфортно виходити покурити з ресторану взимку, в мороз. При цьому, курців серед наших відвідувачів близько 50%», – поскаржився керівник департаменту розвитку готельно-ресторанного бізнесу корпорації «Укравто» (київський ресторанний комплекс KIDEV) Олег Тесленко.
Водночас, в мережі ресторанів «Козирна карта» відзначають, що прийняття закону покращило якісні показники рахунку.
«Раніше було багато рахунків лише з кавою і цигарками – і все. Тепер таких майже немає. Якщо вже гість прийшов, то прийшов поїсти», – повідомила піар-директор мережі Лілія Загребельна.