Закон про Інститут нацпам’яті загрожує Польщі міжнародною ізоляцією — В’ятрович

6 Лютого 2018, 15:34

Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович у коментарі Тижню заявив, що ухвалення змін до польського закону про Інститут національної пам'яті є шкідливим для польсько-українських відносин, а також загрожує Польщі міжнародною ізоляцією.

 

На його думку, відповідний закон запроваджує політичний диктат над історією.

 

"Була спроба зупинити ухвалення цього закону. Було звернення МЗС, президента України, сьогодні ухвалено заяву (Верховної Ради – ред.). На жаль, жодним чином ці звернення не вплинули на рішення польського президента. Я переконаний, що ухвалення цього закону є шкідливим для польсько-українських стосунків. Тому що він фактично припиняє діалог українців і поляків довкола важких питань нашого минулого. Він фіксує єдино правильну політичну оцінку тих подій, фактично запроваджує політичний диктат над історією", — заявив історик.

 

Також В'ятрович наголосив, що цей закон є небезпечним для українців, які зараз живуть в Польщі.

 

"Цей закон є надзвичайно шкідливим і небезпечним і для українців, які зараз мешкають в Польщі. Тому що ми стали свідками суттєвого зростання за останніх два роки антиукраїнських настроїв в Польщі. В окремих випадках ксенофобії. А зараз такі випадки, хуліганство з боку окремих осіб (поляків щодо українців – ред.) можуть бути легітимізовані, зокрема, державною політикою", — сказав він.

 

За словами голови УІНП, польський закон написаний дуже розмито і надалі це може стати підставою для його більш широкого застосування. Однак цей документ є небезпечним і для самої Польщі. На його думку, якщо країна і далі "рухатиметься шляхом політичного диктату над історією, спробами обмеження свободи слова", то в подальшому це загрожуватиме їй міжнародною ізоляцією.

 

"Цей закон є дуже небезпечним для самої Польщі з двох міркувань. По-перше, він запроваджує фактично цензуру й обмежує свободу слова. А це початок згортання демократії. І на це вже відреагували низка громадських організацій в Польщі. А, по-друге, — цей закон вже спричинив досить серйозне обурення з боку не тільки України, а й США, Ізраїлю, Канади. Цей закон поступово штовхає Польщу в міжнародну ізоляцію", — вважає В'ятрович.

 

Як повідомлялося, президент Польщі Анджей Дуда вирішив підписати закон "Про Інститут національної пам’яті". Він також зазначив, що направляє документ для оцінки до Конституційного суду.

 

Нагадаємо, сенат Польщі близько третьої ночі (за київським часом) у четвер, 1 лютого, прийняв без поправок закон про Інститут національної пам'яті Польщі, в якому передбачено кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.