Західні ЗМІ: Доки США розбирається із Близьким Сходом, Росія просувається на Захід

13 Листопада 2014, 13:45

Протягом останнього тижня західні ЗМІ писали про те, як Китай фінансує російську агресію, а США неправильно розставляє пріоритети, приділяючи більше уваги боротьбі з джихадистами, ніж загрозі з Кремля.

Видання The Daily Beast пише про загрозу, яку для решти світу становить тісна співпраця Росії з Китаєм.

«Президент Обама може називати Китай «партнером» Америки, як він про це заявляв у понеділок в Пекіні, але китайці визначили свої інтереси інакше. Насправді Дракон зробив своїм другом Ведмедя», – пише видання, додавши, що напередодні під час саміту АТЕС в Пекіні Газпром підписав контракт про продаж газу із Західного Сибіру в Китай, а до того росіяни з китайцями уклали ще декілька домовленостей, які свідчать про розширення «енергетичного альянсу» між двома країнами.

Зокрема, у статті зазначають, що показовою є нещодавня домовленість щодо покупки китаєм 10% акцій Ванкорнєфті – дочки Роснєфті, яка управляє видобутком нафти з Ванкорського родовища.

«Раніше Росія залучала до видобутку іноземні енергетичні компанії у випадку, коли їй були потрібні нові технології. Для роботи на Ванкорському родовищі Росія має всі необхідні ресурси. Тож це виглядає так, начебто Путін продав частку компанії Китаю, бо йому потрібні швидкі гроші», – йдеться у статті.

Крім того, видання зазначає, що Росія, незважаючи на економічні труднощі, продовжує військову агресію в Україні.

«От як змінюється світ: Китай фінансує російську агресію», – пише The Daily Beast.

«Багато хто стверджує, що Пекін і Москва мають різні інтереси, і, дійсно, деякі з них несумісні. Протягом останніх шістдесяти років вони сварилися більше, ніж співпрацювали. Тим не менше, за останні кілька років Китай і Росія об'єдналися, щоб протистояти Америці і всьому міжнародному співтовариству», – наголошує видання, додавши, що Путін, усвідомлюючи свою потребу в китайських грошах, прив’язує свою економіку до Китаю, «обіймаючи Пекін міцно, як ніколи».

На думку The Daily Beast, партнерство між Москвою та Пекіном є найактуальнішою проблемою у зовнішній політиці США.

«У Вашингтона не було одночасно двох рівноправних суперників з кінця Другої світової війни або об’єднання Китаю та Росії з кінця 1950-х років. Сьогодні Пекін і Москва об’єдналися, щоб ще більше ускладнити ситуацію в світі», – переконують у статті.

«Але у нас є можливість зробити світ кращим. Рональд Рейган використовував економічну стратегію, щоб позбутися Радянського Союзу, навмисно змушуючи цін на сировинні товари вниз, щоб послабити фінансування збройних сил. Наразі відбувається те ж саме, однак цей процес запустив сам ринок, а не навмисна політика Вашингтону. У найближчі кілька років, перш ніж китайські гроші у великих кількостях потечуть до Росії завдяки підписаним угодам, Путін залишається вразливим. Без єдиного пострілу ми можемо зберегти України і, прибрати бомбардувальники зі своїх кордонів. Зрештою, колись це вже вдалося зробити», – резюмує видання.

Ще одне західне видання – Foreign Policy – пише про те, що Росія несподівано долучилася до ядерних переговорів з Іраном, поставивши під загрозу усі попередні домовленості цієї країни із Заходом. 

«Російські та іранські офіційні особи заявили, що російська державна атомна енергетична компанія Росатом побудує до восьми нових ядерних реакторів в Ірані. За словами російських високопосадовців, угода сприятиме зміцненню переговорів Ірану з Заходом, адже це робить ядерну діяльність Тегерана більш прозорою. Проте західні дипломати вважають, що нова угода може зашкодити майбутнім домовленостям», – йдеться у статті.

За словами авторів, Росія співпрацювала з Іраном в ядерній галузі протягом десятиліть, однак до вчорашнього дня вона ніколи настільки відверто не включалася в переговори.

«Занепокоєння викликала заява Росатому  про те, що він має намір обговорити з Тегераном «доцільність виготовлення в Ірані паливних стрижнів, які використовуватимуть на цих енергоблоках» … Хоча паливні стрижні не є компонентами зброї, процес виготовлення може звести нанівець десятирічні зусилля міжнародної спільноти, спрямовані на те, щоб застерегти Іран від розбудови ядерної інфраструктури і в майбутньому – створення бомби», – наголошує Foreign Policy.

«Цю ситуацію можна розцінювати як ще один сміливий крок президента Росії Владіміра Путіна на міжнародній арені. Цього тижня він вже підписав газову угоду, яка зміцнить зв'язки з Азією. Згодом він миттєво став учасником переговорів з Іраном. Крім того, за повідомленнями НАТО, Росія продовжує стимулювати конфлікт у Східній Європі», – резюмувало видання.

Видання The Financial Times пише про те, що США неправильно розставляє пріоритети, приділяючи більше уваги подіям на Близькому Сході, ніж в Україні. Зокрема, у статті наголошують , що у Білому домі недооцінюють виклики, які кидає міжнародній спільноті Росія.

«Існує три аргументи на користь пріоритетності подій на Близькому Сході. По-перше, фактична війна, під час якої США щоденно беруть у часть у бомбардуваннях – випуску "боєголовок на передовій", про що постійно говорять в Пентагоні. По-друге, національну безпеку визначають, як захист цивільного населення, тож в очах американців набагато більшою є загроза від тероризму джихаду, ніж від Росії. По-третє, американці вважають, що регіональний порядок розвалюється на Близькому Сході, а його зміна може тривати десятиліття. На відміну від цього, європейський порядок лише «трохи зносився» на околицях», – пише видання.

За словами автора, в історії вже були подібні випадки.

«Напередодні Першої світової 100 років тому британський уряд витратив набагато більше часу, обговорюючи перспективи громадянського конфлікту в Ірландії, ніж загрозу війни в Європі», – йдеться в статті.

«США досі не оцінили радикального виклику Росії. Анексія Криму і вторгнення у Східну Україну, чого так сильно боялися, є тільки початком. Згодом Росія може просунутися вглиб України, або навіть до країн Балтії. Той факт, що Америка виключила можливість військової участі в Україні – і тому ця ситуація видається для Вашингтона менш актуальною – мимоволі підняв ставки», – стверджує видання.

«Путін знає, що він завжди може захопити території, куди ми не підемо», – цитуює The Financial Times слова одного високопоставленого європейського дипломата.

«Найбільш песимістичні сценарії, які обговорюють за зачиненими дверима, включають в себе ескалацію російської агресії включно з використанням тактичної ядерної зброї. Якби це сталося, це призвело б, звичайно, до найбільшої міжнародної кризи безпеки протягом десятиліть – набагато суттєвішої і небезпечнішої, ніж черговий раунд в 25-річній війні в Іраку», – переконує автор статті.

Разом з тим видання The New York Times пише про те, що США можуть "розміняти" Україну на підтримку РФ в іранському питанні.

"Не скажу, ніби між адміністраціями Обами та Путіна існує якась офіційна угода про ірано-український розмін. Я хочу сказати, що в російського лідера є неабияке чуття на слабкі місця США, а також чуття вчасного моменту. Тому раптова ескалація бойових дій на Донбасі і раптова готовність Росії посприяти іранській проблемі напередодні 24 листопада (дедлайн переговорів щодо ядерної програми) – це не просто збіг. Це – частина стратегії Росії, і зараз Сполучені Штати їй в цьому підіграють", – йдеться у статті.

На думку автора, президент США Барак Обама добре розуміє важливість домовленостей з Іраном – вони є для Америки останньою надією закріпити свою роль у розв'язанні проблем Близького Сходу. 

"Однак неназвана ціна за іранський договір, це – втрата України і припинення розгортання НАТО", – пише The New York Times.

«Путін вже анексував Крим, незважаючи на міжнародні норми, тому нема жодних причин вважати, наче в нього нема планів щодо «дизайну» України в цілому. Дії РФ наразі свідчать саме про підготовку до нападу», – наголошує The New York Times.

"Дуже сподіваюся, що в Білому Домі не думають: «Ми не можемо образити Росію щодо українського питання. Вона допомагає нам щодо Ірану. Без Росії ми не зможемо домовитися». Але я не готовий побитися об заклад. Бо ірано-український розподіл – занадто привабливий», – резюмує автор.