Прес-секретар державного департаменту США Дженіфер Псакі заявила, що звернення Путіна до сепаратистів щодо перенесення оголошеного ними референдуму на 11 травня було "корисним кроком", але все ж Росія має зробити набагато більше, щоб Україна змогла провести президентські вибори 25 травня.
"Президент Путін і росіяни можуть зробити набагато більше, щоб розрядити ситуацію і забезпечити безпечні вибори", заявила вона. "Вони можуть утриматися від будь-якого втручання у підготовку виборів, і можуть використовувати свій вплив на озброєних бойовиків, які вживають заходів, для того щоб завадити цьому процесу підготовки".
Білий дім та представники НАТО заявили, що не помітили ніяких змін в концентрації російських військ на кордоні з Україною. Поки заяви Владіміра Путіна про відведення військ з українського кордону – це лише слова.
Читайте також: Ходорковскій: «проукраїнський» лібералізм із путінським обличчям
«Звернення Путіна щодо перенесення «референдуму» в Донецьку та Луганську підтверджує невдачу плану швидкого розпаду України. Найбільш ймовірно, що Путін спробує інтернаціоналізувати тиск на Україну у питанні федералізації. Важливо, аби дипломатія зараз не стала інструментом реалізації планів Путіна. Потрібно захищати право України приймати суверенні рішення», – написав з цього приводу у своєму твіттері польський політик, депутат Європарламенту Павел Залевський.
«Поганий полісмен перетворився у доброго напередодні 9-го травня», – прокоментував у своєму твіттері Яцек Саріуш-Вольський.
Британський міністр закордонних справ Вільям Гейґ коментуючи звернення Путіна, висловив сподівання, що сепаратисти дослухаються до його слів. «Вони повинні сконцентруватися на виборах 25 травня, в яких би всі українці змогли взяти участь», – заявив він.
Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр вважає можливим дипломатичне вирішення конфлікту в Україні після того, як Путін закликав сепаратистів до перенесення референдуму у східних областях України. Він також привітав «конструктивний тон» президента Путіна і вважає його «ознакою надії».
"Тепер нам потрібно спрямувати усі наші зусилля, для того щоб вибори 25-го травня стали можливими і щоб якомога швидше закласти основи для нової конституції", сказав Штайнмайер. "Національний діалог за участю відповідних представників Східної України має тут дуже велике значення", – заявив він.
Читайте також: Стримати Путіна – не відлякати росіян
Канцлер Німеччини Анґела Меркель також вважає, що одного заклику Владіміра Путіна не достатньо. «Путін має закликати проросійські сили в Україні скласти зброю, і покинути окуповані будинку", вважає вона. У своєму інтерв’ю німецькому виданню «Rheinische Post» Меркель також схвально відгукнулася про рішення Путіна відвідати святкування 70-річчя висадки союзників у Нормандії.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський після заяви російського президента висловив сподівання, що такі заяви Путіна означають зміну російської політики щодо України, але зазначив, що залишається скептичним щодо цього поки не побачить фактичних кроків з боку Росії.
На його думку, аби довести свої мирні наміри Росія повинна розпочати переговори із фаворитом найближчих президентських виборів в Україні Петром Порошенком.
Президент Європейського парламенту Мартін Шульц привітав заяву Путіна. "Ми повинні використовувати кожен, навіть найменший сигнал щодо послаблення напруження," заявив він в інтерв'ю німецькому виданню"Kölner Stadt-Anzeiger". У той же час Шульц, як і Сікорський закликав Путіна, довести цей сигнал ще й своїми діями.
Радник німецького уряду щодо Росії Ґернот Ерлер, також позитивно оцінив заклик Путіна."Це чіткий сигнал, що російська сторона також підтримує мирне рішення", заявив він в середу ввечері в ефірі ZDF.