Західні політики очікують, що “Талібан” поважатиме права жінок та не стане прихистком для терористів

Світ
20 Серпня 2021, 19:23

18 серпня у британському парламенті під час свого виступу прем’єр-міністр Борис Джонсон зіткнувся з численними критичними зауваженнями від законодавців. Зокрема, вони назвали недавні події в Афганістані "крахом інтелекту, лідерства та морального обов’язку" британської сторони. Звинувачення почалися з репліки члена Консервативної партії (яку представляє сам Борис Джонсон) з приводу того, що Британія хотіла бути в центрі міжнародної коаліції, яка притягне Талібан до відповідальності. Подібні заяви і звинувачення у "халатному лідерстві" пролунали і від опозиції. "Простежується серйозний прорахунок стосовно стійкості афганських сил, а також приголомшливе самовдоволення нашого уряду щодо Талібану", – заявив лідер Лейбористської партії Кір Стармер.

 

Читайте також: Олександр Кореньков: "Призначення Хакані відповідальним за безпеку в Кабулі свідчить про те, що таліби не намагаються йти до примирення та інклюзії в уряді, а діють за найгіршим сценарієм"

 

Не втрималась від коментарів експрем’єр-міністерка Великої Британії і колега Джонсона за партією Тереза Мей, звинувативши керівництво держави у тому, що воно відчувало, що просто має піти за Сполученими Штатами і сподіватися на молитву, завдяки якій все буде добре вночі.

 

Кілька законодавців зробили заяви щодо дій США. "Спостерігати, як (Байден – ред.) ставить під питання мужність людей, з якими я боровся пліч-о-пліч, стверджувати, що вони втікали, ганебно", – сказав Том Тугендат, депутат-консерватор і голова парламентського Комітету з закордонних справ, який сам служив в Афганістані.

 

Свою чергою, Європейський Союз уже розглядає можливість співпраці з Талібаном, якщо буде забезпечена повага до основних прав, включаючи права жінок та невикористання афганської території терористами. "Я не сказав, що ми збираємось визнати талібів, я мав на увазі, що ми мусимо поговорити з ними про все. У тому числі, щоб спробувати захистити жінок та дівчат. Навіть заради цього потрібно налагодити з ними контакт", – заявив Жозеп Боррель, верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки. Також він зазначив, що ЄС мусить підтримувати зв’язок з владою в Кабулі, а оскільки Талібан переміг у війні, потрібно говорити з ними. Окрім цього, Жозеп Боррель підкреслив вплив останніх подій в Афганістані на геополітичний баланс у світі. У Reuters зробили висновок, що ці слова означають перспективу більш тісної взаємодію ЄС з такими країнами, як Туреччина, Іран, Пакистан, Росія та Китай.

 

Читайте також: "Військового рішення немає": як світові лідери реагують на ситуацію в Афганістані

 

Зі слів Лінди Томас-Грінфілд, посла США в ООН, можна зробити висновок, що Сполучені Штати, а разом з ними і Рада Безпеки, вірять у те, що Талібан буде поважати права людини і не перетворить Афганістан на притулок для терористів. "Тут, в ООН, через чітко аргументовану заяву для преси від Ради Безпеки, ми (США – ред.) недвозначно висловилися, що очікуємо від Талібану поваги до прав людини, включаючи права жінок та дівчат", – зазначила вона.  Речник Державного департаменту США Едвард Прайс поширив подібне твердження. Зокрема, він вказав: "Майбутній уряд Афганістану, який не приховує терористів і який захищає основні права свого народу, включаючи базові права половини населення: жінок та дівчат, – є урядом, з яким ми зможемо працювати".