Західні експерти: США та ЄС не залагодять конфлікт в Сирії без допомоги Росії

16 Вересня 2015, 16:12

Федеріга Бінді, науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин при Johns Hopkins School of Advanced International Studies, вважає, що Захід повинен «вчитися на своїх минулих помилках», зокрема, невдалих операціях в Афганістані, Іраку та Лівії.

«У всіх цих випадках, Захід обманювався, думаючи, що може експортувати демократію і права людини. Навпаки, невдачі Заходу відкрили двері для так званої «Ісламської держави», – зазначає Бінді.

На її думку, Росія спільно з іншими країнами повинна боротися проти джихадистів, які вже просуваються по Піденному Середземномор’ю.

«Дослідження показують, що «Ісламська держава» безпосередньо управляє потоком мігрантів до Європи», – заявила експерт.

«Разом Захід і Росія можуть досягти компромісу, щоб забезпечити мирне рішення в Сирії, у тому числі знайти притулок для сирійського президента Башара аль-Асада», – додала Бінді.

Аян Бонд, директор Центру європейських реформ з зовнішньої політики, зазначив, що «Захід не має вибору, окрім як працювати з Росією по Сирії». Разом з тим експерт наголосив, що обидві сторони мають протилежні погляди щодо сирійського президента Асада.

«Немає сумнівів у тому, що, за порадою президента Росії Володимира Путіна, Асад використовував чеченський гамбіт з РФ», – зазначив експерт, додавши, що сам сирійський диктатор не веде прямої боротьби з джихадистами, і навіть ділиться з ІДІЛом прибутками від продажу газу.

«Тепер допомога Путіна Сирії включає в себе протиповітряну оборону, а це загрожує західній коаліції, що бореться з джихадистами», – додав Бонд, підкресливши, що Захід не повинен довіряти заявам РФ щодо її справжніх намірів, інакше на нього чекатиме «ще більше біженців з України та Сирії».

Аян Бремер, президент і засновник Eurasia Group, стверджує, що «пора визнати, що Росія гратиме велику роль на Близькому Сході», а політика Вашингтона щодо Сирії виявилася програшною.

«Політика Сполучених Штатів щодо Росії є ще гіршою. Влада США наткнулася на конфлікт з Росією через Україну – країну, яка для Москви має набагато більше, ніж для Вашингтона, і президент Росії Владімір Путін наразі доводить, що Росія занадто велика, щоб її ізолювати», – стверджує Бремер.

Йорг Форбріг, експерт з Центральної та Східної Європи Німецького Фонду Маршала у Сполучених Штатах, вважає, що масове підвищення військової присутності РФ в Сирії є доконаним фактом.

«Це було зроблено, щоб показати, що Росія залишає за собою право брати участь у вирішенні будь-якого конфлікту або кризи, які можуть статися у світі», – зазначив експерт, додавши, що Кремль прагне реалізовувати свій вплив не лише в Україні, але й продемонструвати, що РФ належить до клубу світових держав.

Форбріг стверджує, що одностороннє втручання Заходу в Сирії тепер є неможливим, і постала загроза «прямої військової конфронтації між Росією і Заходом».

«Як тепер очевидно, Росія має намір діяти як спойлер, підриваючи зусилля Заходу у вирішенні конфліктів по всьому світу. Коротше кажучи, питання не в тому, чи повинен Захід працювати з Росією по Сирії (або в іншому місці). А в тому, як Захід може зробити так, щоб це було не лише на російських умовах», – резюмував експерт.

Флоренс Гауб і Ніку Попеску, старші аналітики Інституту ЄС з досліджень в галузі безпеки, вважають, що Захід не готовий до масштабних військових операцій у Сирії, тому єдиною опцією залишаються перемовини з РФ.

«Якщо Захід і Росія зможуть домовитися про зняття з посади Асада (але не всі асадистів), що є важливою відправною точкою до хитромудрого наступного етапу: переконати сирійські зацікавлені сторони, що його відхід є прийнятною альтернативою теперішній війні», – стверджують аналітики.

Крістіна Кауш, голова програми FRIDE  з Близького Сходу і Північної Африки, вважає, що Захід повинен співпрацювати з Росією попри те, що Москва своєю присутністю у Сирії намагається продемонструвати свій вплив.

«Цього разу за сирійський рахунок», – наголосила Кауш.

«Захід не повинен потрапити в пастку президента Росії Владіміра Путіна», – додала експерт.

Марк П’єріні, дослідник Центру Карнегі-Європа, вважає, що Захід не має іншого вибору, окрім як співпрацювати з Росією, а також з Іраном.

«Питання в тому, як подолати розрив між Заходом і Росією щодо долі Башара аль-Асада. Більшість дипломатів та експертів з обох сторін погоджуються, що будь-яке політичне врегулювання має зберегти структуру сирійської держави і армії», – додає експерт.

Джанні Ріотта, член Ради закордонних справ, стверджує, що співпраця з РФ необхідна, хоча насправді Кремль не може дозволити собі реальної участі у війні на Близькому Сході.

«Путін тактик, а не стратег… Він не буде вести війну на Близькому Сході, адже це занадто складно для сьогоднішньої Росії. Замість цього, він буде скандалити і грати мускулами, але в основному, він буде чекати і спостерігати, що роблять Сполучені Штати і Європа… За моїми здогадами, на жаль, американці і європейці будуть сидіти і говорити, запустять кілька повітряних ударів, і чекатимуть наступної хвилі біженців», – резюмував експерт.

Ульріх Шпек, експерт Центру Карнегі-Європа, вважає, що наміри РФ та Заходу щодо Сирії є настільки різними, що співпраця між обома сторонами є неможливою.

«Інтереси Росії в Сирії включають кілька пунктів: що Росія є глобальним гравцем; що самодержавство є законним; і що Росія є надійним покровителем для країн з антизахідним світоглядом», – стверджує Шпек, додавши, що насправді Москва лише вдає, що хоче боротися з тероризмом.

«З Асадом при владі війна не закінчиться. Боротьба з «Ісламською державою» буде можливоь, тільки якщо Асад піде. Це дві сторони однієї медалі», – резюмував експерт.

Пол Стронскі, старший експерт програми Карнегі з Росії та Євразії, перекону', що необхідність співпраці з РФ є «очевидною».

«Широка коаліція з Росією проти самопроголошеної «Ісламської держави» не обов'язково буде поганою ідеєю. Але механіка створення цієї коаліції буде складною… З Україною, яка досі кипить – хоча деколи про неї забувають – на малому вогні, буде багато перешкод для будь-якого такого кроку», – наголосив Стронскі.

Наталі Точчі, віце- директор Італійського інституту міжнародних справ, заявила, що співпраці з РФ та Іраном «немає альтернативи».

«Взаємодія з Росією можлива за рахунок певного заперечення Москвою «Ісламської держави» і переконанню, що тільки політичне рішення може покласти край громадянській війні у Сирії», – зазначила експерт.

П’єр Вімон, старший аналітик Центру Карнегі Європа, підкреслив, що «присутність і вплив Росії в Сирії не є новою, і навіть була корисною в минулому».

«Чи це не підходящий момент, щоб переконати Росію приєднатися до зусиль і наполягати на тому, щоб покласти край сирійському конфлікту і, можливо, іншим поточним кризам в регіоні? Зрештою, обидві сторони виявляють непідробний інтерес у встановленні стабільності на Близькому Сході», – вважає експерт.

читати ще