Едвард Лукас старший віцепрезидент Центру аналізу європейської політики (CEPA, Варшава й Вашингтон)

Захід поза грою

17 Червня 2021, 09:20

Однак не словом, а ділом… Головне завдання — створити ефективну коаліцію демократичних країн для протидії Росії та Китаю. Приязність тут може допомогти, але нічого не гарантує.

Лідерство має свою ціну. Наприклад, щоб повернути собі лідерство у глобальній вакцинаційній дипломатії, треба не лише витрачати гроші платників податків на іноземців. Деяким виборцям у країнах Заходу доведеться почекати своїх щеплень, аби ті, кому вони більше потрібні (як-от медичні працівники в бідних країнах), отримали їх першими.

Протекціонізм знищує єдність Заходу. Повернення світового впливу в управлінні економікою вимагає розвитку сильних міжнародних структур, що визначають правила, як-от Трансатлантичне торговельне та інвестиційне партнерство (ТТІП) і Транстихоокеанське партнерство (ТТП) — легковажно полишені за доби Обами й Трампа. Однак такі пропозиції передбачають лібералізацію торгівлі — а це нині було б згубно для робітничого класу, що й забезпечив перемогу з невеликим відривом для Демократичної партії. Та й у Європі ці пропозиції не користуються популярністю.

 

Читайте також: Зів’яла суб’єктність

На внутрішньому і міжнародному рівнях Захід згуртовує довіра, а вона завойовується повільно, зате швидко втрачається. За роки президентства Трампа американці остаточно відчули себе покинутими й ошуканими своїми гаданими союзниками — багатими й скнаристими, легковажними й невдячними. Проте для багатьох союзницьких країн доба «Америки понад усе» була дошкульною. Уперше в історії НАТО президент США поставив під сумнів американську гарантію безпеки для Європи. Це було тимчасове відхилення? Чи воно повернеться? У плани дій слід вносити майбутнє з низькою довірою.

Для більшої частини Африки, Азії й Латинської Америки лідери «великої сімки» є апостолами кращого вчора. Вони — колись найважливіші й найпривабливіші країни світу, що нині вважаються нерішучими, зацикленими на собі й занепалими

Наразі питання в тому, як знеохотити Китай і Росію до думки про те, що можна безкарно нападати на Захід. Серед нещодавніх проявів агресії: кіберзлочини (здебільшого з Росії); мілітаристські погрози та порушення правил китайським флотом; захоплення літака Білоруссю; і ось назріває енергетичний шантаж Кремля проти України. Політика стримування ще ніколи не видавалася такою застарілою, як нині.

Ба гірше, скидається на те, що Білий дім збирається «відкласти» питання Росії, щоб зосередитися на Китаї. Це буде помилкою. Росія не хоче відкладатися. Кремль хоче їхати посеред дороги, блимаючи фарами, гупаючи музикою, привертаючи увагу і блокуючи рух. Відверта переорієнтація на Китай засвідчить, буцімто США нехтує європейською безпекою. Це одразу створить сприятливі умови для каверз Кремля. Що нам зійде з рук? Скільки Америка заплатить, аби запобігти кризі, що назріває?

 

Читайте також: Едвард Лукас: «Скидається на те, що Білий дім збирається «відкласти» питання Росії, щоб зосередитися на Китаї»

Європейські країни могли б узяти на себе більший тягар, якщо «парасолька безпеки» США обтріпається. На жаль, до цього дня ще далеко. Скандинавські і Балтійські країни доцільно посилюють оборону, проте досі суттєво залежні від допомоги США. Усвідомлення загрози Китаю зростає, але надто повільно. На більшості фронтів Європа не виконує навіть власних зобов’язань щодо оборони, годі й казати про суворіші випробування зовнішнього світу.
Ключовим аспектом є реалії світового суперництва наддержав. Для більшої частини Африки, Азії й Латинської Америки лідери «великої сімки» є апостолами кращого вчора. Вони — колись найважливіші й найпривабливіші країни світу, що нині вважаються нерішучими, самозацикленими й занепалими. Надважливо відновити репутацію, що полягає в поєднанні компетентності й чесності. Тимчасом ми заледве почали це робити. 

 

———————–

Цікавим наслідком саміту G7 стала карикатура «Остання вечеря» китайського художника Bantonglaoatang. Спершу автор розмістив її в місцевій соцмережі Sina Weibo, а потім її детальний розбір був опублікований у проурядовому виданні КНР The Global Times. Карикатура повторює відомий твір Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря», де замість біблійних персонажів — характерні тварини, які символізують відповідні країни «сімки», що збираються розділити пиріг із зображенням карти КНР. Таким чином художник намагався показати агресивні наміри Заходу проти Піднебесної. Малюнок уже встиг стати «вірусним».

Позначки: