«Що стосується шансів, все буде залежати від того, наскільки все політизується. Якщо мене репрезентуватимуть як кандидата від опозиції, а Лутковську (ще один кандидат на посаду омбудсмена Валерія Лутковська – Ред.) – як кандидата від влади, то в мене немає ніяких шансів. Я весь час виступаю проти такого підходу, оскільки Уповноважений має представляти весь парламент, а не його частину: парламентську більшість чи опозицію. Зокрема, в інших країнах за рекомендацією Ради Європи на цю посаду обирають не простою більшістю, а кваліфікованою – двома третинами голосів. Оскільки це має бути особа, на яку погоджуються і опозиція, і більшість. Має бути консенсус з обрання цієї людини. Крім цього, Уповноважений має бути безпартійним, незалежним від політичних впливів і мати високий авторитет. Якби обирався такий підхід, то, я вважаю, що певні шанси у мене були б», – заявив Захаров.
На думку правозахисника, на жаль, цього він не помічає.
«Оскільки голова фракції БЮТ Кожем’якін заявив, що на його думку я достойно представлятиму опозицію на цій посаді і навіть зробив публічну заяву, хоча я цю посаду бачу по-іншому. Зрозуміло, що він висловив свою думку, але я не згодний з цим», – пояснив Захаров.
Водночас на запитання, чи впливатиме на діяльність омбудсмена той факт, що його обрала та чи інша частина парламенту, правозахисник відповів: «Я думаю, що це головним чином залежить від того, хто буде на цій посаді, а не від перебігу обрання (омбудсмена – Ред.). Безперечно, коли ставиться питання про висунення омбудсмена від більшості чи опозиції, то Уповноважений певною мірою залежний від тих, хто його обрав. Однак, згідно із законодавством і сенсом цієї посади, так не повинно бути».
Щодо Валерії Лутковської, яку пропонує на цю посаду фракція Партії регіонів, то Захаров зазначив, що знає її давно.
«Я давно її знаю, ми співпрацюємо майже 12 років. Загалом, якщо аналізувати можливі кандидатури серед державних службовців, які мають причетність до цієї тематики, то вона – найпрофесійніша, як на мене. У неї були безсумнівні заслуги саме в цій галузі, головною з яких я вважаю закон про виконання рішень і використання практики Європейського суду з прав людини від 2006 року. У ньому є дуже сильна норма про те, що рішення Європейського суду є джерелом права в національній правовій системі. Це фактично означає, що адвокати можуть використовувати весь комплекс рішень Європейського суду як аргументацію для своїх правових позицій у суді», – зазначив Захаров.
«Я особисто вірю в її здатності і можливості працювати на цій посаді. Незважаючи на те, хто буде обраний на цю посаду: вона чи я, ми співпрацюватимемо й надалі», – додав він.
Втім, правозахисник зауважує, що Лутковська багато років пропрацювала державним службовцем.
«Я сподіваюся, що вона буде самостійною. Хоча розумію, що вона пропрацювала багато років державним службовцем. Я можу дозволити висловлювати думку з будь-якого приводу. Державний службовець – не може. Зокрема, вона ніколи не коментує рішення національних судів. Хоча що робити, якщо ці рішення – це знущання над правосуддям, як вирок Луценку? Однак, посада Уповноваженого має певні вимоги незалежності, і вона (Лутковська – Ред.) має змінитися в цьому сенсі. Я так сподіваюся», – підсумував Захаров.
Нагадаємо, 8 лютого закінчилася чергова, третя, каденція перебування 54-річної Карпачової на посаді омбудсмена, яка займає цю посаду з 1998 року.
Голова Верховної Ради Володимир Литвин прогнозує розгляд парламентом призначення уповноваженого Ради з прав людини 13 березня.
Кандидатуру Захарова внесли депутати від фракції «Блок Юлії Тимошенко-Батьківщина», а кандидатуру Лутковської – депутати від фракції Партії регіонів.