Закарпатська обласна рада ухвалила звернення до президента Петра Порошенка з вимогою ветувати новий закон "Про освіту". За відповідне рішення 21 вересня проголосували 38 із 56 депутатів облради, повідомляє Укрінформу.
Під будівлею облради в Ужгороді у цей час зібралося кілька десятків активістів, які виступають на підтримку закону "Про освіту" і проти цього звернення.
Прес-служба облради Закарпаття повідомляє, що звернення щодо закону "Про освіту" внесли на розгляд першим – позачергово, у зв’язку з клопотаннями від понад третини депутатів.
Головуючий зазначив, що представники чотирьох фракцій облради вважають, що ухвалений Верховною Радою 5 вересня закон обмежує права всіх національних меншин на навчання рідною мовою, а сам закон суперечить Європейській хартії регіональних мов або мов меншин, закону України "Про національні меншини в Україні" та міжнародним договорам.
Голова облради Михайло Рівіс наголосив, що Закарпаття – багатонаціональна область, де положення Європейської хартії регіональних мов застосовуються одразу до трьох мов – румунської, словацької та угорської.
Він нагадав, що голова ОДА Геннадій Москаль уже закликав президента ветувати або повернути парламенту з поправками ухвалений закон "Про освіту".
Рівіс додав, що ще 7 грудня 2016 року облрада запропонувала включити до законопроекту "Про освіту" №3491-д норму, яка б давала представникам національних меншин і корінних народів право на навчання рідною мовою одночасно з українською мовою у місцях компактного проживання таких осіб.
Під час обговорення 21 вересня депутат Андрій Шекета сказав, що закон насправді хороший, до нього внесено 196 поправок від різних політичних сил, однак жодної – від угорців. Аби не скасовувати закон через одну мовну статтю, він запропонував відправити його на експертизу до Венеціанської комісії.
Напередодні українські національно-патріотичні організації Закарпаття закликали облраду не голосувати за "антиукраїнський проект звернення до президента" щодо освіти. Також 20 вересня в Ужгороді патріоти пікетували генконсульство Угорщини через критику угорською владою українського закону "Про освіту".
Як повідомлялось, 5 вересня Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроект №3491-д про освітню реформу, який, зокрема, запроваджує в Україні 12-річну повну загальну середню освіту. Законом передбачено, що представникам національних меншин України гарантується право на навчання в комунальних закладах для отримання освіти поряд із державною мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою. МЗС низки країн висловили стурбованість нормами закону щодо мови навчання представників нацменшин в Україні.