Загрози Україні у глобальній політиці. Про що дискутували в ефірі “Свободи слова” на ICTV

Політика
28 Вересня 2021, 14:43

Гостями студії стали очільник Офісу президента Андрій Єрмак, віце-прем’єр-міністр України Олексій Резніков, експерт Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, народний депутат фракції "Голос" Сергій Рахманін, міністр закордонних справ України (2014-2019 рр.) Павло Клімкін, народна депутатка фракції "Європейська солідарність" Іванна Климпуш-Цинцадзе та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

 

Єрмак розповів, чи Зеленський в США обговорював можливість місій ООН на Донбасі

 

Під час візиту президента України до США, де він виступав на сесії Генеральної асамблеї ООН, питання щодо миротворчих місій ООН в Україні не обговорювалося. "Українська сторона виступає категорично проти замороженого конфлікту. Питання “голубих шоломів” (миротворчих місій ООН, – Ред.), які могли б з’явитися, наразі не обговорювалося. Я думаю, що ми поки не на тій стадії, щоб обговорювати це питання", – сказав очільник Офісу президента Андрій Єрмак.

Він наголосив, що існують сили з підтримання миру під егідою ООН. Але щоб підтримувати мир, його потрібно спочатку досягнути. Для цього, на думку очільника ОП, необхідно “сісти за стіл переговорів” з Росією, яка не визнає себе стороною конфлікту, та домовитися про початок припинення війни та повернення окупованих територій.

 

Нагадаємо, 20 вересня президент України Володимир Зеленський прибув до США з робочим візитом. Глава держави брав участь у 76-й сесії Генеральної асамблеї ООН. Під час промови Зеленський порівняв ООН з супергероєм на пенсії та запропонував “оживити” організацію та оновити її статут.
 

Право підпису відкрите – Єрмак про реакцію ООН на Кримську платформу

 

Представники ООН поки не підписали декларацію Кримської платформи. "Ви знаєте, як потужно та успішно відбулася Кримська платформа, скільки делегацій було там. Так, ще не з’явилися підписи представників ООН, але право підпису відкрите. Ми сподіваємося, що з часом учасників та підписантів декларації ставитиме більше", – зазанчив очільник Офісу президента.

 

Читайте також: Важкий шлях попереду: Світові медіа про "Кримську платформу"

 

За словами Андрія Єрмака, президент України під час дводенного робочого візиту до Нью-Йорка, де відбувалась 76-та сесія Генасамблеї ООН, всюди говорив про питання окупованих територій, списки ув’язнений осіб тощо. "Виступ президента України на 76-й сесії Генасамблеї ООН був одним із найочікуваніших. Було дуже багато уваги. Після виступу і я, і міністр закордонних справ отримували багато повідомлень та дзвінків від наших партнерів, зокрема від Держдепу, Білого дому, представників Великої Британії, Туреччини", – сказав Єрмак.

 

Крім того, каже очільник Офісу президента, виступ глави держави справив враження на людей в окупованому Криму. "Для них було дуже важливо почути з високої платформи слова президента про Крим, адже одразу після повернення з Кримської платформи був заарештований заступник голови Меджлісу", – сказав він.

 

Вони будуть прагматиками – Клімкін про майбутній уряд Німеччини

 

Колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін впевнений, що новий уряд ФРН буде прагматичним і будь-який канцлер сфокусується на внутрішній політиці. Тому німецький бізнес потрібно залучити в Україну. "Якщо Deutsche Bahn нарешті зайде в Укрзалізницю, якщо ми масштабно зайдемо, це буде добре для України, для наших відносин, для Німеччини і для нашої євроінтеграції", – зауважив він.

Клімкін впевнений, що немає значення, хто стане канцлером. За його словами, Німеччина підтримуватиме політичні та економічні відносини з РФ, а також буде співпрацювати з Україною. "Німеччина буде з нами співпрацювати, але все-таки бачитиме нас крізь призму Росії. На жаль, такий консенсус є і його треба розбити. Це непроста реальність", – заявив колишній очільник МЗС.

 

Павло Клімкін також наголосив, що Україні варто змінити підхід у відносинах з Німеччиною. "Схопімо їх за комір і витягнемо з них те, що підтримує нас економічно, зробить нам зелену хвилю енергоефективності, реальний захід німецького бізнесу. Це можна і потрібно зробити саме зараз, оскільки німці готові про це розмовляти", – переконаний він.

За попередніми результатами, вибори у Німеччині виграла Соціал-демократична партія (СДПН). Цю партію підтримало 25,7% виборців. На другому місці з 24,1% блок Меркель Християнсько-демократичного та Християнсько-соціального союзів (ХДС/ХСС). Третє місце на виборах у Бундестаг дісталося Зеленим – у них 14,8%. Вільна демократична партія набрала 11,5% і посіла четверте місце, замикає п’ятірку Альтернатива для Німеччини (10,3%).

 

Україна має шанс стати для Німеччини такою ж важливою, як Росія – Кулеба

 

Україна має шанс побудувати з Німеччиною такі стосунки, які остання має в сфері газу з Росією, заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, відповідаючи своєму попереднику Павлу Клімкіну, який очолював відомство в 2014-2019 роках.

 

Читайте також: Посол Німеччини в Україні: "Україна має стати виробником і експортером енергії для ЄС"

 

Так, Клімкін, зокрема, заявив, що Україна повинна врешті “перестати скиглити” та запропонувати Німеччині співпрацю. За словами теперішнього очільника міністра МЗС, ресурс, який має поєднати дві країни, – це зелений водень. І питання співпраці в цьому напрямі українська делегація обговорювала під час робочого візиту до Вашингтона. "Завдяки зеленому водню Україна для Німеччини може стати тим, ким зараз є Росія для Німеччини в сфері газу. Це справді історичний шанс, і дуже важливо його не змарнувати", – переконаний Дмитро Кулеба. Такий зв’язок між Україною та Німеччиною, каже очільник відомства, виведе Україну на передові позиції не лише в зовнішній, а й у внутрішній політиці Німеччини.

Водень – це екологічний вид палива, який виготовляють із води за допомогою електролізера (апарат, що працює на енергії сонячних та вітрових електростанцій, – Ред.). Він може використовуватися як паливо для транспорту, а також у житлово-комунальній сфері. Німеччина підписала з Україною меморандум про партнерство, в межах якої країна може отримати €2 млрд на розбудову водневої інфраструктури. Для реалізації цієї ідеї потрібно до 2025 року адаптувати українське законодавство.

 

У нас з’являється 1 тис. км загрози – Кулеба про заяви Лукашенка щодо України

 

Очільник МЗС Дмитро Кулеба прокоментував слова самопроголошеного президента Білорусі щодо України. Днями Аляксандр Лукашенка висловив стурбованість щодо ситуації на українському кордоні, нібито війська НАТО під виглядом навчальних центрів створюють тут свої бази. Він заявив, що уже обговорював це з президентом РФ Владіміром Путіним. Білорусь і Росія мають намір відреагувати на це.

 

Читайте також: Що відбувається на білорусько-українському кордоні

 

Кулеба в ефірі програми "Свобода слова" на телеканалі ICTV відповів, що слова Лукашенка – це зразок російської пропаганди у його виконанні. "Це сигнал про те, що у нас з’являється 1 тис. км загрози. Пам’ятаєте, як російська пропаганда вигадувала розп’ятих хлопчиків? Так само Лукашенка буде вигадувати якісь суперсхрони і диверсантів на українській території…", – сказав він.

 

Міністр закордонних справ наголосив, що Україні варто бути незалежною від Білорусі та впроваджувати власну політику, навіть якщо вона відрізняється від політики партнерів. "У нас 1 тис. км кордону з режимом людини, яка багато років прикидалася другом України, насправді заводячи свою країну в російську стайню", – додав Кулеба.

 

Лукашенко зруйнував один із планів Росії в ТКГ – Резніков

 

За словами віце-прем’єр-міністра Олексія Резнікова, росіяни постійно намагаються звинуватити представників від України в так званому руйнуванні чи відходженні від Мінських домовленостей. Одна з таких тактичних спроб представників Росії в Тристоронній контактній групі, каже Олексій Резніков, полягає в примушенні українців приїхати до Мінську для проведення перемовин в очному форматі. "І кожного разу очільник російської делегації Борис Гризлов публічно говорить, що Україна не хоче зустрічатися в Мінську і відмовляється від зустрічі там. Однак своїми діями Лукашенка зруйнував образ незалежного посередника. Тобто ми точно в Мінськ ні за яких умов їхати не зможемо", – говорить віце-прем’єр-міністр.

За словами Олексія Резнікова, росіяни розуміють те, що плани зіпсовані, тому їхня риторика змінилася. "На останніх перемовинах росіяни вже на просте запитання модератора про те, чи готові вони зустрічатися офлайн, говорять, що готові, але в якомусь безпечному місці. Тобто слова "Мінськ" вже не звучить із вуст представників російської делегації", – каже він.
 

Нагадаємо, 27 травня очільник української делегації у Тристоронній контактній групі Леонід Кравчук заявив, що Мінськ більше не може бути майданчиком для переговорів, тому Україна звертатиметься до партнерів та ОБСЄ, щоб знайти нове місце для проведення зустрічі. Наступного дня тезу про те, що для продовження переговорів ТКГ у Мінську не має ні технічних, ні логістичних, ні політичних умов, озвучив очільник МЗС України Дмитро Кулеба, тому він не підтримує проведення очних засідань ТКГ у Мінську. Усі засідання та зустрічі почали проводитися онлайн.

 

Читайте також: Білий шум: Чи будуть об’єднувати “ДНР” та “ЛНР”

 

Згодом Леонід Кравчук повідомив, що через перенесення переговорів ТКГ з Білорусі процес можна було б трансформувати з рівня радників до рівня посадових осіб. Посол Польщі в Україні Бартош Ціхоцьки підтримав пропозицію Кравчука перенести переговори ТКГ з Мінську до будь-якого міста Польщі, оскільки, на переконання дипломата, переговори необхідно повернути в офлайн-формат.