Випуск був присвячений темі загрози російського вторгнення на кордонах України та реакції західних партнерів щодо цього.
Гості студії: спікер української делегації тристоронньої контактної групи по Донбасу Олексій Арестович, народна депутатка, голова партії «Голос» Кіра Рудик, народний депутат, «Європейська солідарність» Михайло Забродський, народний депутат, «Слуга народу» Олександр Качура.
Включення: міністр оборони України Олексій Резніков, старший науковий співробітник Атлантичної Ради США Адріан Каратницький (Нью-Йорк).
Повну трансляцію «Свободи слова» можна переглянути на сторінці програми у Facebook чи YouTube.
Західні партнери підтримують територіальну цілісність і суверенітет України – Резніков
Колеги міністра оборони Олексія Резнікова з Великої Британії і США запевнили його у безумовій підтримці суверенітету і територіальної цілісності України.
«Ми говорили про те, що висловлювати стурбованість і занепокоєння немає часу. Мене запевнили у безумовій підтримці суверенітету і територіальної цілісності України. Також мене запевнили, що відбуваються дуже серйозні консультації між іншими партнерами країн Північноатлантичного альянсу і Європейського Союзу про готовність вдаватися до рішучих кроків на випередження», – зазначив Резніков.
Олексій Резніков додав, що це стосуватиметься політичних та економічних кроків, зокрема певної допомоги Україні. За його словами, наші американські партнери посилають чіткі сигнали, що російська агресія і пряме втручання на територію України дорого обійдеться Кремлю.
Днями начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов в інтервʼю американському виданню Military Times повідомив, що Росія сконцентрувала біля кордонів України понад 92 тис. військ. За його словами, вона може здійснити атаку на нашу країну наприкінці січня – на початку лютого 2022 року.
Зі свого боку державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Штати занепокоєні незвичною військовою активністю Росії біля державного кордону України. У зв’язку із цим Вашингтон уже провів консультації з європейськими партнерами.
Водночас генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг запевнив, що Альянс також уважно стежить за всім, що відбувається. За його словами, у НАТО готові реагувати у разі зміни ситуації на українсько-російському кордоні.
У резерві є понад 200 тис. військових: Резніков про розгортання батальйонів тероборони
У разі необхідності розгортання батальйонів територіальної оборони відбуватиметься відповідно до закону. Наразі у резерві є понад 200 тис. українських військових, які пройшли фронт. Про це в ефірі повідомив міністр оборони Олексій Резніков.
«Ми вчимося чинити опір вже восьмий рік поспіль. В Україні ухвалено відповідний закон про національний спротив і всеохоплюючу оборону, який набуде чинності з 1 січня 2022 року. У нас в резерві є понад 200 тис. українців, які пройшли через цей фронт і мають відповідний досвід. Вони добровільно зголосилися бути в цьому резерві. У разі необхідності розгортання батальйонів територіальної оборони відбуватиметься відповідно до закону. Тому ми готові», – запевнив міністр.
У липні цього року Верховна Рада ухвалила закон про національний спротив. Він передбачає комплекс заходів для максимально широкого залучення громадян України до гарантування військової безпеки, суверенітету і територіальної цілісності країни, стримування і відсічі агресії.
Право загального керівництва ним належить верховному головнокомандувачу ЗСУ – президенту України.
Згідно з законом, в межах системи територіальної оборони можна також створювати добровольчі формування територіальних громад, яким дозволено використовувати власну мисливську зброю. Провідна роль в організації, підготовці, підтримці і виконанні завдань опору повинна належати Силам спеціальних операцій ЗСУ. Цей закон вводиться в дію з 1 січня 2022 року.
Резніков розповів, як Росія має намір дестабілізувати ситуацію
Активність із боку Російської Федерації направлена на дестабілізацію всередині України, всередині країн НАТО та ЄС. Сказав міністр оборони України Олексій Резніков.
Саме в такій дестабілізації, каже очільник відомства, у РФ шукатимуть для себе прагматизм.
«Маю надію, що в Кремлі рішення про вторгнення не ухвалювали, хоча потенційно в них така можливість є», – переконаний очільник Мінборони.
Разом із тим, Олексій Резніков наголосив, що його колеги із Великої Британії та США під час зустрічей на минулому тижні запевнили, що вдаватимуться до рішучих кроків у разі потреби.
Зокрема, міністр оборони України нагадав представникам іноземних держав, що часу для «висловлення стурбованості та занепокоєння» немає.
«Кремль має товсті та високі стіни, й не чує про занепокоєння. Він сприйматиме лише активні дії», – зазначив Олексій Резніков.
Читайте також: Світові ЗМІ про ескалацію на кордоні: Москва хоче залякати не стільки Україну, скільки «партнерів» в ЄС
Критичні пріоритети України – Міноборони про захист повітряного й водного простору
Міністр оборони України Олександр Резніков провів перемовини із колегами з Великої Британії та США щодо підтримки повітряного та водного простору України від можливої загрози.
«Небо і вода – це два напрямки, які критично потребують розвитку задля захисту», – констатував Олексій Резніков.
Так, у цьому напрямку із британською стороною на позаминулому тижні вже підписано Рамкову угоду.
«Нині вже передбачено її наповнення чотирма контрактами (на підтримку ракетної програми, військово-морських баз та бази кораблів). Це відкрита інформація, тому нічого секретного не кажу», – уточнив Олексій Резніков.
Що ж до повітряної оборони, то іноземні партнери пообіцяли допомогти з експертною оцінкою потреб України.
«Після цього ми зможемо розвивати повітряну оборону і власними силами, і завдяки партнерам», – наголосив міністр оборони.
Саме ці два напрямки, каже Олексій Резніков, є критичними пріоритетами України.
Секретар РНБО Олексій Данілов вважає, що нещодавня публікація Міністерством закордонних справ РФ дипломатичного листування з Францією та Німеччиною, а також випробування Москвою новітніх систем протиракетної оборони на супутниках є свідченням того, що для Росії жодних правил вже не існує. На його переконання, Росія стягує війська до кордонів України, аби загострити ситуацію в регіоні та підняти ставки на майбутніх переговорах.
Україна має двопартійну підтримку Сполучених Штатів – Атлантична рада США
Україну підтримують аналітичні інститути, а також Сенат та Конгрес США. Про це в ефірі «Свободи слова» повідомив старший науковий співробітник Атлантичної ради США Адріан Каратницький.
«Є сталева сильна підтримка України. І вона дуже багатогранна завдяки підтримці аналітичних інститутів, Сенату і Конгресу США», – вважає Адріан Каратницький.
Сприяє цьому, певен науковий співробітник Атлантичної ради США, робота окремих дипломатів. Позитивно на ставленні до України позначився і нещодавній візит міністра закордонних справ Дмитра Кулеби та міністра оборони Олексія Резнікова.
«Усе це разом працює на користь українських інтересів. Не кажу, що все ідеально, але Україна може розраховувати на підтримку, навіть коли ми бачимо певні недопрацювання адміністрації Байдена», – наголошує Адріан Каратницький.
18-19 листопада делегація Міністерства оборони під час робочого візиту до Вашингтону домовилась про нарощування оборонного потенціалу України. Домовленостей досягли за підсумками перемовин щодо ситуації на кордонах України, зазначили у відомстві.