Жанна Безп’ятчук заступники редактора відділу "Світ"

Загроза радикалізму

ut.net.ua
16 Жовтня 2009, 00:00

 

Один із найавторитетніших політологів Угорщини Ласло Кері сьогодні виступає з послідовною критикою нинішнього стану справ у країні. Він має свій погляд на фундаментальні причини наявних проблем: політичні еліти країни розмовляли мовою інтелектуалів, а не більшості населення.
 
У. Т.: Якими, на вашу думку, були найбільші успіхи Угорщини за ці 20 років і якими були її найбільші виклики?
 
– Першим великим успіхом Угорщини було створення сучасної системи демократичних інституцій за перші 14 місяців – з вересня 1989-го по жовтень 1990-го. Але, як виявилося згодом, це був лише перший крок. Вмін­ня гарантувати їхнє ефек­тивне функціонування та формування в людей довіри до них – значно складніше завдання, на виконання якого потрібні десятиліття. Далі в межах цього двадцятиріччя ми маємо розрізняти перше й друге десятиліття, бо в історії Угорщини це були різні за своїм змістом періоди. Перше десятиліття було часом великих надій і перспектив. Реформи, які тоді здійснювалися, мали підтримку й успіх. Угорці сприйняли ліберальну ідеологію. У су­спільстві запанував ідейний і світоглядний плюралізм. Проте друге десятиліття – це період політичних, соціальних та економічних труднощів. Люди поступово втомилися від змін, дехто почав із ностальгією згадувати часи Яноша Кадара. Хтось їх ідеалізував і порівнював зі складним сьогоденням. Часом люди мають закоротку пам’ять. У своїх оцінках вони спираються на досвід трьох-чотирьох останніх років, забуваючи про попередні успіхи й епохальні зміни.
 
У. Т.: Чи можна сьогодні вже констатувати сформованість партійної системи Угорщини? 
 
– Ми маємо біполярну партійну систему, проте процеси структуризації тривають. Перша половина двадцятиріччя – це час її стабілізації. Тоді сформувався правоцентристський табір, з одного боку, та ліберальний соціалістичний – з іншого. В угорському парламенті було шість партій – по три від кожної сторони. Коли 1994 року до парламенту пройшли ті самі партії, що й 1990-го, це був унікальний для Східної Європи випадок. Адже виборці зберегли свою довіру до партій. У другій половині цих 20 років ми мали вже іншу картину. Це було десятиліття поляризації партійної системи та утвердження двох великих партій: «Фідес», або Угорського громадянського союзу, на правому фланзі та Угорської соціалістичної партії – на лівому.
 
У. Т.: Чию перемогу ви прогнозуєте на наступних виборах у квітні 2010 року?
 
– Вочевидь, ці вибори виграє «Фідес», популярність якої зростає. Ступінь підтримки з боку населення може дати їй змогу сформувати уряд самостійно. А ось соціалісти разюче втратили підтримку виборців: раніше їх підтримувала половина населення, а сьогодні, за різними опитуваннями, – до 20%. Але на нашому політичному обрії з’явилася ще одна далеко не маргінальна політична сила – праворадикальна партія «Йоббік» (Рух за кращу Угорщину). В майбутньому ця партія може стати такою ж впливовою, як і соціалісти. Тож віднині окреслюється такий собі партійний трикутник.
 
У. Т.: У чому, на вашу думку, полягає секрет успіху «Йоббік»?
 
– Ця партія дуже популярна поміж молоді, двадцятирічних юнаків та дівчат, які, хоч як дивно, є здебільшого дуже добре освіченими. Вони мають знання та амбіції, проте не можуть вповні їх реалізувати на угорському ринку праці. Їхнє розчарування виливається в незадоволення чинною системою. А «Йоббік» вміє говорити мовою цих людей. Це перша складова їхнього успіху. Друга – критика правлячої політичної еліти, рішуча опозиційність і альтернативність як до правоцентристів, так і до лівих. Третя складова успіху – вимога створення нової системи безпеки у провінції, де правоохоронці не справляються з усіма проблемами. Партія також активно говорить про проблему циган. «Йоббік» вимагає формування сильної держави, сильної поліції. Прикро, але доводиться констатувати, що близько третини нашого населення, ті, хто почувається особливо незахищеним і розчарованим, можуть таким гаслам симпатизувати.
 
У. Т.: Якою є сьогоднішня програма (стратегія) національного розвитку Угорщини?
 
– Сьогодні в Угорщині ми фа­ктично не маємо жодної консолідованої стратегії розвитку ні як член ЄС, ні як країна сама по собі. Це серйозний прорахунок політичних еліт, які звертають увагу лише на помилки одне одного. Коли політики критикують своїх візаві з ранку до вечора, то в них не залишається часу для розробки загальнонаціональної стратегії. Мої колеги політологи, соціологи часом говорять про те, що в таких умовах за цю справу мають взятися інтелектуали та науковці. Їхній голос, мовляв, має бути вирішальний. Проте, як на мене, інтелектуали не повинні переоцінювати своїх реальних можливостей. Чи не найбільшою проблемою Угорщини на нинішньому етапі її історії є низька економічна активність населення – найменша в Європі. Національна стратегія розвитку має насамперед підвищити зайнятість населення. Ми сподівалися, що вступ до ЄС вирішить її, однак цього не сталося. Тож усе залежатиме передусім від нас самих.

[1576]

 
ЩО ЗМІНИЛОСЯ ПІСЛЯ 1989 РОКУ

 

Марці Чіллаг,
журналіст, 31 рік
 
За рік після 1989-го моя родина переїхала зі столиці до сільської місцевості, де батько став головою департаменту в місцевій лікарні, тож наше життя докорінно змінилося. Мої батьки важко працювали, завдяки чому в нашої родини не було фінансових проблем. Ми могли дешево подорожувати Європою та Америкою, тому що мали родичів у багатьох країнах. Важливо зазначити, що мій батько не мав приватної практики і був проти того, щоб брати гроші в пацієнтів, тож наше життя було скромнішим, ніж більшості сімей відомих лікарів.
 
Угорці живуть у відкритому суспільстві, де мають можливість реалізовувати себе, працювати, голосувати і діяти вільно. Але економічна різниця у статках родин стала більшою, ніж колись. Великою проблемою є бідність. Найбідніші 10% живуть у нелюдських умовах. Рівень початкової освіти дуже постраждав з 1989 року, вчителі отримують недостатні зарплати. Справжню надію мають лише ті, хто був достатньо молодим, щоб скористатися змінами 1990-х. Найважливіші сфери життя, які треба поліпшити в Угорщині, – це соціальне забезпечення, рівність можливостей на ринку праці, стан довкілля, допомога малим підприємствам та навчання громадян здорового способу життя.
 
Агнеш Сані,
арт-менеджер, 29 років
 
Я була дуже юною у час переходу від одного режиму до іншого, тож життя у 1980-х для мене не дуже відрізнялося від життя після. Наприклад, ми щороку могли їздити на море до Хорватії та взимку – на лижі до Польщі, але мандрувати могли тільки у межах соцтабору. Жили ми скромно, але мали все, що було потрібно. Найзначнішою зміною було те, що ми почали більше споживати і мали для цього більше грошей. Зросла кількість телеканалів, тож батько кілька місяців вставав о третій ночі, щоб переглянути фільм, який розпочинався о цій порі. Ми почали подорожувати далі, у мене з’явилися норвезькі, данські, французькі друзі. Тепер подорожі – це щоденна рутина, а телебачення взагалі не відіграє у моєму житті ніякої ролі. Сподіваюся, ми стаємо свідоміші й щодо споживання. Загалом найсуттєвішими змінами останніх 20 років я вважаю інтернет, мобільний телефон (цим ми завдячуємо технічному розвитку) та глобалізацію і розширення ЄС.
 
У політичній сфері найбільшою зміною є багатопартійна система. Але це стосується перебудови політичної системи. Політичні переконання людей, розуміння демократії покращуються дуже повільно. Це стосується і політиків. У близькій перспективі я не бачу «європейських» політиків та бюрократів в Угорщині. Мабуть, на їх появу потрібно 60 років. 
 
Естер Тімар,
викладачка Центральноєвропейського університету, 51 рік
 
Маю визнати, що я щаслива, оскільки моя родина точно виграла від зміни політичного режиму. Після неї зріс інтерес до вивчення іноземних мов та публікацій західних авторів. Як викладачка англійської та перекладачка я отримала гідно оплачуваний попит на мої знання. У результаті працювала більше, ніж у 1980-х, але й заробляла більше. Моя родина не накопичила багатства (та ми й не мали такого наміру), але змогла об’їхати всю Європу, оселитися у кращій квартирі й дозволити собі маленькі розкоші.
Якщо ж говорити про політику, то в 1990-х я радо пропонувала новим політичним акторам допомогу в редагуванні та перекладі їхніх текстів. Однак невдовзі припинила це робити, коли усвідомила, як багато там замішано особистих інтересів. На жаль, більшість угорців не поділяють цього задоволення своїм життям протягом останніх 20 років, тому що вони мало отримали соціально, морально або фінансово.
 
Йожеф,
охоронець, 55 років
 
Я не задоволений змінами, що відбулися. Я починав як офіціант і доріс до посади адміністратора, на якій працював протягом останніх десяти років соціалізму. З падінням системи роботу втратив, але був уже надто старий, щоб знайти нову такого самого рівня. Все, що мені вдалося, – це стати охоронцем, як ви бачите. Грошей отримую вдвічі менше. Демократія і свобода – це все, звичайно, дуже добре. Але я був вільним і до того. 1989-й не був кінцем комунізму. Комунізм закінчився у 1950-х, і з 1960-х ми мали нормальне життя. Нинішня ситуація дуже вигідна для молодих – тих, кому 30–35 років. Вони мають багато можливостей. А я багато втратив і не встигну досягти того самого рівня через свій вік.