Загадкові міжнародні терористи. Як країни-сторони ОДКБ пояснюють події в Казахстані

Світ
10 Січня 2022, 14:36

Країни-сторони Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) провели онлайн-саміт стосовно ситуації в Казахстані та розгортання в країні сил ОДКБ. Саміт відбувся під головуванням прем'єр-міністра Вірменії Нікола Пашиняна за участі Касима-Жомарта Токаєва, Емомалі Рахмона, Акилбека Жапарова, Аляксандра Лукашенки та Владіміра Путіна. Також із доповіддю виступив генеральний секретар ОДКБ Станіслав Зась.

За словами президента Казахстану Токаєва, протести охопили одночасно 11 регіонів, тож він запевняє, що події мали "спланований" характер і є спробою державного перевороту. Кількість жертв серед мирних протестуючих поки уточнюється, а у відділки правоохоронних органів на сьогодні доставлено близько 8 000 осіб. Також Токаєв стверджував, що невідомі "міжнародні терористи" використали мирні протести як живий щит та є винуватцями відкриття вогню та силових розгонів протестуючих.

Ті ж тези про міжнародних терористів озвучив і Лукашенка, заявивши, що їх у Казахстані зібралось немало та порівняв протести із подіями у Сирії, Лівії, Югославії, Україні та Білорусі. При цьому сказав, що в Білорусі було більше "зовнішніх чинників", що спровокували акції протесту, коли в Казахстані їх більше внутрішніх. За його словами, техніку ОДКБ перекинуло за близько 200 авіарейсів та зазначив, що треба звернути увагу й на Узбекистан, Таджикістан та Киргизстан, аби там не повторилось такого ж сценарію, бо реакція ОДКБ буде такою ж, як зараз у Казахстані. Хто ці "міжнародні терористи" та звідки вони прибули Лукашенка не уточняв.

Читайте також: Реакція на події в Казахстані: політичне «занепокоєння» та початок «нової історії» для країни в очах світових ЗМІ​

Так само розмито про "зовнішню загрозу" та міжнародний тероризм висловився й Владімір Путін. За його словами, учасники протестів – добре підготовані бійці, що "пройшли підготовку у зарубіжних центрах та явно мають досвід служби в гарячих точках", а країни-сторони Договору про колективну безпеку не дадуть реалізувати "сценарій квіткових революцій". Путін додав, що сили ОДКБ перебуватимуть в Казахстані обмежений період, поки президент Токаєв не вважатиме за необхідне їх вивести.

Президент Таджикістану Емомалі Рахмон в рамках звинувачень в бік "міжнародного тероризму" зазначив ще й участь у подіях релігійних екстремістських організацій – ісламістів, релігійних радикалів та терористів. За його словами, "так поводиться Ісламська держава" і небезпека виходить із експремістських релігійних навчальних центрів, звідки Таджикістан нібито повернув на батьківщину понад 500 своїх громадян. Рахмон додав, що досі немає єдиного списку терористичних організацій в рамках ОДКБ і навів у приклад поруч із Аль-Каїдою міжнародну організацію Хізб ут-Тахрір. Голова Таджикістану також запропонував провести безпековий пояс по кордону із Афганістаном.

Генсек ОДКБ Станіслав Зась прозвітував, що на всі організаційні процедури витратили дві доби, а вчора розгортання завершили у повному обсязі. Зась у свою чергу сказав, покликаючись на слова новообраного командувача миротворців ОДКБ Анатолія Сердюкова, проблем, які треба вирішувати на рівні голів держав немає, "ми живемо і виконуємо задачі як одна сім’я".