Закон щодо обмеження тиску правоохоронців на бізнес передбачає обов’язкову відеофіксацію процесу проведення обшуків слідчим або прокурором із залученням відповідного спеціаліста. Про це заявив юрист Практики безпеки бізнесу Juscutum Олександр Горобець.
За його словами, відеофіксацію також дозволено стороні захисту.
«Проте, зауважимо, що норма про відеофіксацію судового засідання з розгляду клопотання про надання дозволу на обшук вступає в дію з 01 січня 2019 року», – наголосив експерт.
«Зміни до КПК також передбачають значно ширше коло осіб, які можуть здійснювати відеозйомку обшуку, а не тільки адвокат. Так, у змінах зазначено, що відеозйомку може здійснювати сторона захисту. А це може бути не тільки адвокат, який буде зайнятий на обшуку іншими справами: захищати клієнта, фіксувати порушення, робити зауваження до протоколу. Окрім адвоката, це може бути і підозрюваний, і обвинувачений», – зазначив Горобець.
Крім того, він наголосив, що внесені зміни не передбачають безумовної заборони для вилучення комп’ютерної техніки або мобільних телефонів.
«Вказана техніка у будь-якому випадку буде вилучена, якщо слідчий буде вважати, що це є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об’єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо персонал (власник майна) перешкоджає доступу до наявної там інформації шляхом встановлення паролів чи кодів доступу», – підсумував юрист.
Нагадаємо, 7 грудня в Україні почав діяти закон №7275 "Про внесення зміни до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами при провадженні досудового розслідування", який обмежує тиск правоохоронців на бізнес. Документ отримав неформальну назву "маски-шоу стоп".