Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Заборона Meta у РФ: Бий своїх, щоб Цукерберг боявся

Світ
28 Березня 2022, 15:32

Остаточним проявом маразматичності путінського режиму стало рішення Тверського районного суду, згідно з яким компанія Meta (Facebook) була визнана екстремістською організацією. Російське законодавство щодо екстремістських організацій дуже суворе – таке рішення не лише блокує роботу компанії в Росії, але й перетворює на екстреміста людину чи організацію за просту згадку чи логотип цих соцмереж.

 

Social-media-злочинці

 

Прокурор заявив, що громадяни можуть користуватися цими сервісами і їх використання не буде визнане екстремізмом. Проте це зовсім не означає, що не наступить момент, з якого публікація фотографії у Instagram тягнутиме за собою кримінальну відповідальність. Тим більше, що рішення суду про екстремізм Meta так і не було опубліковано, оскільки воно буцімто містить державну таємницю. По суті, цим рішенням російська влада додала більше головного болю не компанії Meta, а власним громадянам, які тепер повинні повністю дистанціюватися від найпопулярнішої у світі соціальної платформи. Тепер росіяни гадають, що їм дозволено відносно проектів компанії Марка Цукерберга, обговорюють це в профільних медіа та вирішують для себе, чи покидати свої профілі, чи ні.

 

Згідно із законом, участь в роботі забороненої екстремістської організації карається 6 роками тюрми чи штрафом до 600 тисяч рублів. Хоча прокуратура відзначила, що громадян не каратимуть за використання соцмереж, адвокати впевнені, що якщо не просто мати акаунт, а оновлювати його, то ці дії можуть бути кваліфіковані як участь у екстремістській діяльності. Та й наявність мобільних додатків, за допомогою яких людина просто переглядатиме сторінки соцмереж, може бути розцінена так само.

 

Читайте також: Чи має Росія кібернетичну суперзброю?

 

Однозначно заборонено купувати послуги компанії Meta, тобто купівля реклами на Facebook чи Instagram в Росії теж заборонені. Цифрове середньовіччя, в яке потрапили росіяни з початком війни, затягує їх все глибше. Адже заборона (фактична) на ведення акаунтів та на рекламні транзакції знищує діджитал-ринок РФ та перетворює на безробітних велику кількість фахівців. Співробітникам Meta в Росії та закордоном теж загрожує переслідування, та навіть пропозиція попрацювати в техгіганті теж може бути розцінена як екстремізм.

 

Побічні ефекти

 

Згадане рішення Тверського суду несе велику кількість проблем для всіх компаній, що працюють на російському ринку і для звичайних людей. І тут мова не лише про просту деінсталяцію мобільних додатків чи відмову від оновлення своїх акаунтів. Насправді це рішення зачепить практично всі галузі економіки та оцінити його віддалені наслідки сьогодні практично неможливо.

 

Ось лише декілька очевидних проблем, із якими вже зараз стикнуться як пересічні росіяни, так і місцевий бізнес:

 

1. Всі назви компанії Meta (Facebook, Instagram) треба супроводжувати згадкою про те, що мова йде про екстремістську організацію.

 

Тобто тепер не можна написати «Сервіс Instagram представив нові функції». Можна лише так: «Сервіс Instagram (організація, визнана екстремістською в росії) представив нові функції». Причому це повинні писати і медіа, і пересічні громадяни. Цікаво, в приватних листах такі згадки теж повинні бути? Ця ідіотська вимога означає, що медійникам та компаніям треба буде передивитись всі архіви й доповнити назви компаній відповідними примітками. Для медіа, які пишуть про технології та діджитал, це величезний обсяг роботи.

 

2. Видалити кнопки цих соцмереж звідусіль.

 

Розміщення логотипів Facebook, FB Messenger та Instagram є елементами екстремістської організації, то ж їх треба прибрати з сайтів, візиток, афіш, автомобілів, меню та навіть упаковок продуктів харчування. Інакше це може бути основою для адміністративної відповідальності — до 15 діб арешту. Уже сьогодні російські виробники продуктів харчування повідомили, що їм потрібен час на те, щоб розробити та надрукувати нові упаковки. Таким чином, визнання Meta екстремістом загрожує навіть продовольчій безпеці країни. Виробники продуктів харчування просять Генпрокуратуру дозволити поставки в старих упаковках. Якщо пригадати, що в країні уже є проблеми з пакуванням через санкції, то, виглядає, що покаравши компанію Цукерберга, влада росії сама себе переграла.

 

3. Чи можна спілкуватися у заборонених соцмережах, не знає поки ніхто

 

З одного боку, писати в “екстремістських” соцмережах заборонено після дати вступу в дію рішення суду. Проте прецедентів покарання «заднім числом» в російському судочинстві так багато, що, ймовірно, росіянам краще вбити свою цифрову ідентичність на заборонених платформах – видали профайли, бо при бажанні, знайти привід для судових претензій та вироків можна буде дуже легко.

 

4. Не можна купувати рекламу чи володіти акціями Meta (Facebook)

 

Ці дії тепер кваліфікуються як пряме фінансування екстремістської організації. Причому покарання за цей злочин передбачає до 8 років ув’язнення. При цьому за такі дії можуть карати росіян, навіть якщо вони були вчинені в іншій країні, де сервіси не заблоковані. До прикладу, якщо діджитал-маркетолог, який працює в Німеччині, купить для своєї компанії рекламу в Instagram, при поверненні в росію його можуть заарештувати за фінансування екстремістської організації.

 

5. (Не?) можна посилатись на дописи

 

З одного боку, формально, дописи пересічних користувачів не заборонені, а з іншого, при бажанні їх можна розцінити як поширення екстремістських матеріалів.

 

6. А як щодо технологій?

 

Наразі експерти обговорюють чи є екстремізмом використання фреймворків чи додатків, розроблених компанією. Іронією долі є той факт, що фреймворк React, створений у Meta (Facebook), використовує російська соцмережа «ВКонтакте». Пересічним співробітникам компанії взагалі загрожує ув’язнення за роботу в екстремістській структурі.

 

7. Заборона на участь у виборах?

 

В історії з екстремізмом Meta є ще один аспект, про який навряд чи задумувались ініціатори цих процесів. Згідно з останніх законодавчих поправок щодо екстремістських організацій, які були прийняті для боротьби з Навальним та його соратниками, людям, які мають стосунок до таких структур протягом року, заборонено приймати участь у виборах протягом трьох років. Іншими словами, якщо людина протягом щось написала у Facebook, то це може бути підставою для обмеження громадянських прав. Відомо, що уже після заборони продуктів Meta деякі російські чиновники не гребували дописами там. Проте зараз, після визнання компанії екстремістською організацією, більшість з них закрила свої профайли. Але окрім відомих осіб на кшталт Соловйова, Захарової чи Скабеєвої, є губернатори чи місцеві депутати, і не факт, що вони всі оперативно перестали користуватися платформами Meta. Та й навіть якщо перестали зараз, чудасії російського судочинства зможуть знайти порушення й заднім числом.

 

Що дозволено й заборонено – розповісти забули

 

Хоча російські медіа з минулого тижня пишуть роз’яснення, найбільша проблема для всіх – і для пересічних росіян, і для правозахисників — полягає в тому, що рішення Тверського суду не опубліковане. На сайті суду вказується, що ці відомості не можна оприлюднювати через те, що вони стосуються безпеки держави. Тож хоча окремі чиновники обіцяють, що не каратимуть простих громадян через використання Facebook та Instagram, юридичного документу, в якому це зафіксовано, не існує.

 

Наразі юристи та журналісти послуговуються російськими законами про екстремізм, але яким чином вони будуть застосовуватися до найбільшої соцмережі та її користувачів, наразі невідомо. Не виключено, що це зроблено для того, щоб перетворити найпопулярнішу соціальну платформу на каральний інструмент відразу для всіх громадян країни-агресора. В цьому контексті фраза «заручники системи» набуває нового звучанн. А глобальні наслідки таких заборон, а також те, які ще галузі економіки вони зачеплять та в які заборони трансформуються, наразі прогнозувати складно.