Саме приспів «За що, пане Бог, за що караєш цей простий народ» наспівували сотні тисяч чехів, таким чином висловлюючи своє невдоволення політичною ситуацією в країні.
Цього року до політичних і корупційних скандалів додалася ще й погода. Дощ усе йшов, ішов, йшов. Вода в річках піднімалася й піднімалася, а коли розлилася по країні, завдала мільярдних збитків господарству й забрала 11 людських життів. Прем’єр-міністр Петр Нечас літав гелікоптером над наводненими районами й особисто в гумових чоботях і модній непромокальній куртці постав перед телевізійним штабом. На запитання, чому не працює система затримки води у водосховищах, побудована для цих цілей, політик не зміг розумно відповісти (прізвище Нечас у перекладі українською означає непогода).
У чехів є давня традиція висловлювати невдоволення в пивній за келихом. Останнім часом вона змінюється. Ніби сам пан Бог став відповідати на запитання співака «За що, пане Бог, за що?..» Безкінечні серії політичних, фінансових, корупційних і кримінальних скандалів, влаштованих політиками, викликали розчарування в суддів, поліції та прокуратури. Вони вже не хочуть пасивно спостерігати за наглістю й порушеннями депутатів, міністрів та їхніх співробітників. Зрозуміли свою відповідальність за ситуацію в країні й почали діяти, об’єднавши сили з журналістами.
Наприкінці минулого тижня спеціальний підрозділ поліції під час безпрецедентної антикорупційної операції в різних містах Чехії затримав групу осіб. Обшуки проводили також у кабінетах центрального апарату уряду, Міністерства оборони та приміщеннях міської влади Праги. Поміж відомих посадовців – очільниця секретаріату прем’єр-міністра Чехії, один екс-міністр, колишній голова військової розвідки та ін.
Яна Надьова, найближча співробітниця прем’єра, в мас-медіа вже відома. По-перше, вражала її нестандартно висока місячна заробітна плата. Згодом поширилася інформація, що вона коханка глави уряду й сірий кардинал, який за кулісами високої політики «тягне за ниточки».
Таку оцінку колишньої продавчині заводського магазину підтверджує й висунуте прокуратурою обвинувачення. Надьова дала військовій розвідці вказівку стежити за цивільними особами, зокрема дружиною прем’єра, особистим водієм та однією зі співробітниць Кабінету міністрів. Документувалися їхні переміщення, комунікації тощо. Прокурор такі дії розцінює як незаконні.
Інших затриманих звинувачують у корупції та використанні службового становища. І, здається, йдеться про найширшу спробу силових структур протидіяти злочинам у політичній сфері.
Щодня ситуація змінюється, і ми отримуємо нову й нову інформацію. У багатьох людей прояснилося в головах, вони зрозуміли, що їхнє завдання – служити не політикам, а чеському народу. Звичайно, не можна наївно очікувати миттєвого вирішення всіх проблем, але «крига рушила».
Прем’єр подав у відставку, коаліція, яка перебуває при владі, веде переговори про подальші дії, президент Чеської Республіки Мілош Земан наприкінці тижня запросив на консультацію представників коаліції та опозиції.
Сьогодні проти режиму «клептоолігархії» виступає кожен, хто знає, що чесність, порядність, відповідальність і професіоналізм необхідні громадськості так само, як чисте повітря і вода. На справедливих виборах повинні обирати таких людей, які матимуть усі ці якості, тільки таким політикам потрібно платити й залишати їх на посадах.
Сьогодні чехи вже знають відповідь на запитання «За що, пане Бог, за що караєш цей простий народ?». Вони повинні голосувати відповідально, контролювати ефективно й карати безкомпромісно.
Актуальне дослідження громадської думки засвідчило, що 55% людей позитивно сприймають той факт, що поліція і прокуратура перестали боятися й почали працювати незалежно, дотримуючись правила, що перед законом усі рівні.
Здається, громадянське суспільство в Чеській Республіці досягло якісно вищого етапу, що, звичайно, стане довгоочікуваною гарантією позитивного й успішного розвитку демократії та ринкової економіки.