За рік промислова продукція здорожчала майже на 60%. Як це позначиться на споживчих цінах та економіці України

Економіка
11 Листопада 2021, 10:14

Ціни на промислові товари зросли на 57,2% у жовтні, якщо порівнювати з відповідним місяцем торік. Про це повідомив Держстат. Саме цей показник зростав від початку року. Наприклад, у вересні він становив 45,1%, у серпні 46,7%. У січні показник був на рівні 17,6%. Однак тренди, які призводять до зростання інфляції, на початку року і зараз різні. Саме це призводить до негативних явищ в економіці. Далі пояснює економічний оглядач Тижня Олександр Крамар:

«Основний чинник збільшення промислової інфляції – зростання цін на світових сировинних ринках, у першу чергу металевих руд та виплавлених із них металів, та енергоносіїв. Однак, якщо хвиля зростання по перших уже головно минула, то на енергоносії наразі лише наростає. І це створюватиме усе гірший для української, надміру залежної від зовнішньої торгівлі економіки, баланс витрат та доходів.

З цього можна зробити два висновки:

1. Для виробників, які отримують значно більше за свою продукцію – зростання цін це добре. Проте тільки тоді, коли це не є наслідком зростання ціни сировини, яку вони самі споживають. Для інших –погано, адже вони мають більше витрачати.

2. Варто зауважити, що раніше швидше зростали експортні ціни. Це збільшувало притік валюти в Україну. Зараз усе навпаки і зростають ціни реалізації на внутрішньому ринку. У підсумку це впливатиме на споживчу інфляцію, хоч і з певним часовим лагом».

Читайте також: Енергетичні граблі

Другу тезу можна прояснити, якщо детальніше поглянути на оприлюднені Держстатом цифри. Наприклад, як уже зазначалося, у січні промислова інфляція становила 17,6% до січня 2020-го. Однак це своєрідна «усереднена» цифра між цінами на промтовари в межах України і цінами на промтовари, які продають за кордон. У січні промтовари в межах України зросли тільки на 11,2%, експортні – на 46,2%. Це давало притік валюти в Україну і призводило до зміцнення курсу гривні. Такий тренд зберігався ще в серпні (внутрішня інфляція – 42%, зовнішня – 62,5%). Злам стався у вересні, коли внутрішня промислова інфляція (45,1%) уперше перевищила зовнішню (44%). У жовтні зростання промислових цін в межах України пришвидшилося до 64,6%, на експортні товари навпаки вповільнилося до 32,3%. Саме це означає, що в Україну приходить менше валюти, а натомість вартість промтоварів із часом виллється у зростання цін на споживчому ринку.