За рік президентства Януковича Україна опустилася в рейтингу економічних свобод

12 Січня 2011, 14:59

Торік Україна посідала 162 місце, а в 2009-му була на 152 позиції. Зараз наша країна посідає останнє місце в рейтингу економічнох свобод серед європейських держав. Окрім того, її показники нижчі, ніж у середньому в світі.

 

Автори рейтингу виставляли оцінки країні за 100-бальною системою. Бралися до уваги свобода ведення бізнесу, свобода торгівлі, фіскальна свобода тощо. Найгірші оцінки Україна отримала за умови для інвесторів – 20 із 100 (закон не завжди захищає умови контрактів, приватизація зупинилася, іноземні інвестори не можуть стати власниками землі).

 

Погано експерти також оцінили боротьбу з корупцією – 22 зі 100 (корупцією просякнуте як суспільство, так і сфера управління, тіньові відносини присутні у всіх секторах економіки, низькі зарплати в державному секторі створюють підґрунтя для корупції в ДАІ, податкових органах, системі освіти).

 

Не набагато кращою є ситуація з бюджетними витратами. Як зазначає Heritage Foundation, урядові витрати вже досягли 47.3% ВВП, а погано керована державна НАК «Нафтогаз Україна» висить важким тягарем на фінансовій системі і загрожує стабільності країни як такої.

 

Що стосується ведення бізнесу, то аналітики не могли пройти повз «неефективну регуляторну базу, яка дуже ускладнює життя приватним підприємцям». За цим пунктом Україна отримала скромні 47.1 бала зі 100 можливих. У той же час експерти досить добре оцінили податки в Україні: податковий тягар названо «відносно низьким».

 

До п’ятірки найбільш економічно вільних країн увійшли Гонконг, Сінгапур, Австралія, Нова Зеландія та Швейцарія. Замикають список Куба, Зімбабве та Північна Корея.

 

Довідка Тижня

 

The Wall Street Journal і Heritage Foundation вже більше 10 років щорічно вираховують індекс економічнох свобод на основі 10 категорій, що стосуються економічних, торгових і фіскальних свобод, а також ступеня втручання держави в економіку.

 

Між тим, Україна увійшла в список найбільш привабливих країн для ведення офшорного бізнесу. Загалом компанія Gartner, що склала рейтинг, визначила 30 таких країн.