За останній рік Туреччина посварилась з Францією, Ізраїлем та Сирією

26 Грудня 2011, 14:41

У травні 2010 року міністр іноземних справ Туреччини Ахмет Давутоглу заявив в інтерв’ю The Foreign Policy:  «Ми повинні мати нуль проблем з сусідами». Словосполучення «нуль проблем» стало скороченим позначенням підходу президента та прем’єра Туреччини до зовнішньої політики.

Втім, Туреччина наразі має проблеми з багатьма державами, кількість яких в 2011-му році лише збільшилась.

Так, цього року Туреччина видворила ізраїльського посла та скасувала військові угоди з Ізраїлем після доповіді ООН про те, що ізраїльські війська відповідальні за напад на турецьку флотилію в секторі Газа минулого року.

Крім того, після наступу сирійського уряду на опозицію Туреччина засудила дії Башара аль-Ассада та зазначила, що буде всіма шляхами попереджати надходженню зброї в Сирію через Туреччину, а також давати притулок сирійським біженцям

Минулого тижня Франція прийняла закон про криміналізацію заперечення геноцидів, визнаних державою. Серед них також геноцид турків проти вірмен. У відповідь на це уряд Туреччини ввів військові, політичні та економічні санкції проти Франції. Так, Анкара призупинила спільні навчання, відмінила дозвіл на приземлення французьких державних літаків в Туреччині, причалювання французьких військових кораблів в турецьких портах та відкликала з Франції свого посла

Невирішеним все ще залишається питання Північного Кіпру, через яке Туреччина має напружені відносини як з Кіпром, так і з Грецією. Крім того, влітку грецька влада заявила про побудову прикордонного паркану, який би не давав туркам мігрувати в Європу. В липні прем`єр-міністр Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що країна може повністю заморозити свої відносини з ЄС у разі, якщо за головування Кіпру в Союзі конфлікт між Кіпром та Туреччиною так і не буде вичерпано. 

Туреччина все ще не вирішила проблеми з Іраком в першу чергу щодо Курдистану та збройних формувань, які завдають ударів по турецькій території. Турецькій війська неодноразово переходили на територію Іраку та полювали на бойовиків Робітничої партії Курдистану.

І далі триває конфлікт Туреччини з Вірменією щодо геноциду. За вірменськими даними, 1915 року в османській Туреччині було вбито близько 1,5 млн вірмен. За версією Анкари, загинуло приблизно 300 тис. вірмен. Крім того, внаслідок повстання вірмен проти Османської імперії при вторгненні російських військ у Східну Анатолію загинуло багато турків. Перспективи мирної угоди та визнання турками геноциду над вірменами зайшли в глухий кут в 2010 році.

Туреччина також мала ряд конфліктів з США в першу чергу через їхню підтримку Ізраїлю та через періодичні намагання США визнати геноцид вірменів.

Відносини Туреччини з Іраном затьмарила підтримка Туреччиною встановлення американської радарної системи на своїй території. Цього року Туреччина також посварилась з Росією щодо цін на газ

Напруженими є відносини Туреччини з Аргентиною, яка також визнала геноцид вірмен. А в 2009 році Туреччина  також відкликала свого посла з Канади після того як канадські високопосадовці взяли участь в події, присвяченій геноциду вірмен.