“За місцем реєстації та до кінця 2022 року”. Все, що відомо про процедуру постановки жінок на військовий облік

Суспільство
23 Грудня 2021, 17:34

Відповідний наказ Міноборони № 313, про те, що жінкам певних професій в Україні доведеться стати на обов'язковий облік військовозобов'язаних, набув чинності 17 грудня. Процедура постановки на військовий облік жінок буде такою ж, як і у чоловіків. Однак це стосується не всіх жінок, а лише представниць певних професій. Про це повідомив начальник Київського обласного територіального центру комплектування та соцпідтримки Валерій Куценко аід час брифінгу.

Він наголосив, що обов'язковим для жінок є лише військовий облік, а не військова служба. Окрім того, жінок не будуть призивати до військової служби без їхньої згоди.

Жінок можуть призвати лише в разі введення воєнного стану або в особливий період під час мобілізації. Жінки можуть уникнути військового обов'язку за сімейними обставинами, за станом здоров'я, через навчання та в низці інших випадків.

Читайте також: В Україні служба жінок в армії нарівні з чоловіками незвичний факт. У Норвегії це обов’язок, а в Ізраїлі вже давно є нормою

Кому необхідно стати на обов'язковий облік військовозобов'язаних

11 жовтня Міноборони видало наказ №313, який перелічує трохи більше 100 професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, і зобов'язує жінок цих професій стати на облік військовозобов'язаних. Наказом затверджено перелік професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями. Це стосується жінок віком від 18 до 60 років, які придатні до військової служби.

Серед професій: фотографи, програмісти, лікарі, юристи, журналісти, музиканти, соціальні працівники, працівники ресторанів та готелів, бухгалтери, діловоди, рекламники, бібліотекарі тощо.

Одною з вимог постановки на військовий облік є задовільний стан здоров'я, тому кожна жінка повинна пройти обстеження спеціальною комісією.

Як стати на облік

За словами начальника управління персоналу Командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбача, процес постановки на облік українок вже розпочався. Міноборони планує завершити цей процес до кінця 2022 року.

"Вона пише заяву, що хоче стати на облік, надає документи (паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про одруження, народження дітей, закінчення навчального закладу, довідку з закладу де працює)", – зазначив Горбач.

Після чого, за його словами, після буде ухвалено рішення, чи підлягає жінка обліку. Якщо підлягає, то її направлять на військово-лікарську комісію за місцем реєстрації.

Поки що електронне подання даних онлайн не передбачено, тобто громадянки України будуть змушені звернутися до районного територіального центру комплентування за місцем реєстрації.

Важливим моментом є те, що ФОП, на відміну від юридичних осіб, не повинні вести облік найманих працівників. У даному випадку кожна особа, що працює на ФОПа, відповідає за це самостійно.

Читайте такожВідважні. Мирні, напівмирні та воєнні ролі жінок в УПА

Чи будуть штрафи

До кінця 2022 року не каратимуть жінок, якщо вони не стануть на військовий облік. Також адміністративна відповідальність не загрожує керівникам підприємств, де вони працюють.

"До кінця 2022 року жоден керівник підприємства або організації, а також самі жінки не будуть притягнуті до адміністративної відповідальності.А ті, які відмовляються відвідувати лікарів… це закон України… це закон, який зобов'язані виконувати всі громадяни на території України. Тому будуть штрафні санкції, але вже після 2022 року. Тобто рік є у всіх: у керівників організацій, у військовозобов'язаних жінок", – розповів начальник управління персоналу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач.

При прийомі на роботу жінки показуватимуть військовий квиток

Зазначимо, що тепер роботодавці повинні будуть проконтролювати, щоб їх співробітниці, які підпадають під список, стали на облік у військкомат. При прийомі на роботу нових колег, необхідно перевіряти у них наявність військово-облікових документів і відміток про взяття на військовий облік.

Керівник підприємства, який не проконтролює наявність таких документів, буде змушений заплатити штраф у розмірі від 5,1 до 8,5 тисячі гривень.

У випадку працівників ФОП, знову ж таки, кожна особа відповідає за це самостійно.