За місяць СБУ викрила щонайменше вісім фактів шпигунства та підготовки диверсій в Україні

Акценти
1 Квітня 2014, 15:15

Так, ввечері 10 березня у Донецьку міліція разом з СБУ затримали працівника військової розвідки РФ. Згодом виявилося, що затриманий – уродженець Криму, громадянин РФ 1977 року народження, який мешкає у Москві, прибув в Україну для формування диверсійних груп.

У ніч на 12 березня СБУ затримала розвідгрупу Збройних сил РФ, яка проникла на територію Херсонської області з АР Крим поза пунктами контролю. Метою розвідгрупи було вивчення оперативної обстановки, отримання даних про передислокацію та рівень готовності підрозділів Збройних сил України на території області.

А 19 березня на Луганщині СБУ затримала трьох організаторів диверсійних груп, серед яких колишній полковник міліції. Встановлено п’ять професійно облаштованих конспіративних квартир для розміщення цих груп. Під час обшуку в приміщеннях виявлено детальні інструкції із завданнями для дестабілізації ситуації в державі, захоплення будівель органів влади та зриву виборів президента України у травні цього року. Вилучено також нарізну вогнепальну зброю, інструкції зі стрілкової справи, списки учасників груп та гроші. Зловмисники здійснювали суспільно-небезпечні акції, провокували бійки з міліцією, тероризували місцевих активістів. За даними СБУ, на території регіону діяли дві підготовлені диверсійні групи.

Уже наступного дня у Чернігові затримали громадянина Російської Федерації В.Макарова, кадрового співробітника Головного розвідувального управління Генерального штабу збройних сил РФ. За даними правоохоронців, іноземець протягом двох років перебував на території України з чужими документами громадянина України, і активно вербував громадян, переважно військовослужбовців, для отримання інформації, що становить державну таємницю. Крім того, під прикриттям співробітника ГО «Антикорупційний комітет України» російський шпигун збирав компрометуючі матеріали корупційного характеру на посадових осіб держави та передавав їх до Росії для шантажу українських посадовців. 

В Одесі СБУ затримала злочинну диверсійну групу у складі чотирьох осіб. Вони були озброєні автоматами АКС-7,62 та пістолетами.

У СБУ зазначали, що ця група планувала здійснити збройний напад на військову частину, дислоковану в Одеській області та заволодіти вогнепальною зброєю. Крім того, додали в СБУ, зловмисники планували залучити до протиправної діяльності до ста підготовлених осіб із досвідом військової служби або участі у бойових діях. А керівник групи, за даними СБУ, «здійснював контакти з представниками російських спецслужб в АР Крим».

У Києві правоохоронці викрили групу осіб, які намагалися дестабілізувати ситуацію у столиці шляхом провокування сутичок, протиправних дій стосовно мирних громадян, працівників правоохоронних органів. Під час обшуку орендованого цією організацією приміщенні правоохоронці вилучили пістолет іноземного виробництва, 50 бронежилетів, 40 армійських касок, схожих на ті, що використовували майданівці, набої до гладкоствольної та нарізної зброї. У СБУ також повідомили, що затримані раніше «здійснювали незаконний збір персональних даних про громадян України – учасників мітингів, представників громадських об’єднань».

Водночас голова Центру військово-політичних досліджень Дмитро Тимчук повідомив, що керівником цього формування був громадянин Сергій Розумовський, який має відношення до ФСБ РФ.

Крім цього, 31 березня СБУ затримала капітана КДБ самопроголошеної Придністровської Молдавської Республіки С. Кузьмука під час його зустрічі з агентом – громадянином України. Кузьмук намагався налагодити канал незаконного постачання зброї та боєприпасів з території Придністров’я в Україну з метою дестабілізації суспільно-політичної ситуації та зриву виборів президента України.

Він також збирав розвіддані стосовно військових частин Збройних сил України, їх передислокації, стану боєготовності, сил та засобів Державної прикордонної служби України. 

Того ж дня СБУ затримала в центрі Києва громадянина РФ, одного з лідерів Євразійської спілки молоді Росії О.Бахтіярова, який готував групу осіб під виглядом громадських активістів для злочинного захоплення Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.

«Правопорушник залучив до свого злочинного наміру до 200 осіб, виділив грошову винагороду, організував придбання «коктейлів Молотова», бит, розсувних драбин та іншого знаряддя для штурму урядових приміщень. О.Бахтіяров пообіцяв учасникам штурму грошову винагороду до 500 доларів США кожному", – йдеться у повідомленні. За задумом Бахтіярова штурм мав дестабілізувати ситуацію в Україні і зірвати президентську виборчу кампанію. Крім того, для висвітлення штурму парламенту та Кабміну Бахтіяров домовився з окремими російськими телеканалами про відеозйомку провокації.

94