Як нагадали у відомстві, на виконання Декларації тисячоліття ООН, Україна 2001 року затвердила Стратегію подолання бідності та Комплексну програму забезпечення її реалізації на 2002-2009 роки.
В результаті аналізу виконання програми, рахункова палата встановила, що на всіх етапах дії Комплексної програми визначені в ній показники рівня бідності жодного разу не досягнуті.
«Кожний із восьми громадян країни у 2009 році потрапив до категорії крайньої бідності – рівень злиденності склав 13 %. Передбачене до 2010 року скорочення рівня бідності до 21,5 % і рівня крайньої бідності до 3 % не відбулося», – пояснюються у відомстві.
Одним із головних стратегічних напрямів Комплексної програми було збільшення доходів від трудової діяльності. Проте, як показав аналіз, фактично має місце тенденція до зменшення частки заробітної плати у структурі доходів населення, тоді як частка соціальних допомог та інших поточних трансфертів зростає.
Провалено ще кілька напрямів програми – забезпечення соціальним житом соціально вразливих верств населення, збільшення прожиткового мінімуму, підвищення зайнятості населення та розвиток ринку праці, перехід від соціальних пільг до адресних виплат.
«Стратегічні завдання з подолання бідності не виконувалися і місцевими органами влади, що призвело до значного зростання показників бідності населення сіл та малих міст. У 2009 році бідність поглибилася в 11 областях України. Позначку у 40 %. перейшли чотири області: Волинська, Кіровоградська, Сумська та Херсонська, у двох останніх за межею бідності живе майже половина населення», – сказано у повідомленні Рахункової палати.
Колегія відомства запропонувала з метою виправлення становища у найкоротші строки затвердити Загальнодержавну програму подолання та запобігання бідності в Україні, Загальнодержавну програму зайнятості населення і Загальнодержавну програму розвитку соціального житла.