За Крим у складі України виступають 85% українців, 65% – громадян Польщі, 42% – США і 7% – Росії

31 Березня 2014, 14:27

Українці про Крим

85% українців виступають за збереження Криму у складі України і лише 6% вважають, що його потрібно відокремити від нашої держави, свідчать результати опитування Центру Разумкова.

Згідно з опитуванням, 46% респондентів вважають, що Крим має залишатися у складі України з нинішніми повноваженнями; 30% – має залишатися у складі України з розширеними повноваженнями; 9% – має залишатися у складі України з обмеженням повноважень до рівня повноважень інших областей. Байдужа дана тема 2% опитаним, а важко відповісти 7%.

За даними дослідження Соціологічної групи «Рейтинг», проведеного у на початку березня 2014 року, лише 5% українців готові віддати Крим Росії.

Абсолютна більшість виступає за збереження автономії в складі України (77%) або надання Криму статусу звичайної області (11%). Ще 1% підтримують надання Криму статусу Татарської автономії у складі України, 6% – не визначилися з даного питання.

За останні 3 роки кількість прибічників автономії Криму у складі України збільшилася з 60 до 77%, а статусу звичайної області – зменшилося з 23 до 11%. При цьому кількість прибічників відокремлення Криму залишилась практично незмінною (2011 – 4%; 2014 – 5%).

Прихильники відокремлення півострова та передачі його до складу Росії зосереджені переважно на Півдні країни (19%).

На пряме питання: «Як Ви ставитесь до відокремлення від України Криму?» абсолютна більшість (87%) не підтримують таку ідею, підтримують – лише 9%, 4% – не визначились.

За результатами останнього опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) з 8 по 18 лютого, у Криму за об'єднання з Росією готові проголосувати лише 41% населення.

За даними GfK, понад 76% респондентів зі Східної України заявили, що вони «рішуче» або «деякою мірою» підтримують переговори про гарантії прав меншин і повернення російських військ з Криму на свої бази. У той же час в західних регіонах такі переговори підтримують більше 90% опитаних. Правда, розбіжності виявилися у питанні про підтримку дій російських військ, які захопили контроль над Кримом.

На сході країни 24% опитаних «повністю» або «деякою мірою» готові виправдати ці дії Росії. На заході цей показник становить трохи більше 3%.

Жителі Криму про Україну

Якщо проаналізувати опитування Центру Разумкова, то у жителів Криму збільшувалося відчуття прихильності до України як до своєї батьківщини. У 2006-му Україну називали батьківщиною 74% кримчан, в 2008-му — вже трохи більше 40%, а в 2011-му знову 71,3%. Патріотами України в 2007 році називали себе 36,6% кримчан, а в 2008-му – тільки 9,2%. А за даними опитування 2008 року, 14,6% кримчан ототожнювали себе з радянською культурною традицією, а 55,5% – з російською (хоча в цьому випадку, імовірно, йшлося про зв’язки з російською і в тому числі радянською військовою історією, з Москвою і Санкт-Петербургом як культурними метрополіями тощо). За даними Центру Разумкова, 43% жителів Криму вважали в 2009 році, що всі кримчани, незалежно від їх етнічного походження, мають спільні риси, що відрізняють їх від представників інших народів.

У 2012 році вперше за 21 рік незалежності кількість кримчан, які хотіли бачити півострів автономією у складі України, склала 40% і перевищила кількість тих, хто бажає бачити його російською автономною одиницею (38%), свідчили дані Research & Branding Group.

У 2012 року також зріс показник почуття захищеності колективних етнічних прав. У порівнянні з 2011 роком, удвічі (до 11%) зменшилася частка опитаних, які заявляли про утиски етнічних прав росіян. Стабільною залишилася ситуація з українцями і кримськими татарами: частка респондентів, які відчувають утиски в цьому сегменті, становить 2,1% і 5,4% відповідно. Дискримінації на етнічному ґрунті не відчували 56,4% опитаних проти 49,8% у 2011 році.

Згідно з опитуванням Центру Разумкова, 2014 року, 84 % кримчан називали Україну Батьківщиною, а 79% ще й вважали себе патріотами. Не вважали Україну своєю Батьківщиною лише 3% кримчан, не з'ясували для себе 13%. 

Показовими виглядають результати опитування TNS, згідно з яким 91,7% жителів Криму не брало участі у Майдані.

Росіяни про Крим

Ще в лютому 73% респондентів відповіли, що Росія не повинна втручатися в конфлікт, оскільки це внутрішня справа народу України.

Тим часом, згідно з результатами дослідженням «Левада-Центру» від 27 березня, входження Криму до складу Росії підтримують 88% громадян країни, проти – 7%. Окрім того. 62% росіян вважають, що приєднання Криму викликане загрозою російськомовному населенню Криму. 

32% росіян вважають приєднання Криму «відновленням історичної справедливості». Стільки ж опитаних переконані, що Москва своїми діями намагалася навести лад в умовах політичного хаосу в Україні.

Щодо наслідків приєднання Криму до Росії – 73% опитаних очікують позитивних змін, негативно налаштовані 13%.

У той час, за даними Левада-центру від 31 березня, три чверті росіян підтримають керівництво країни, якщо між Росією і Україною відбудеться військовий конфлікт. При цьому тільки 13% респондентів упевнені, що такого конфлікту не трапиться, 53 % вважають його малоймовірним, а досить імовірним – уже 23 %.

Окрім того, 7% росіян вважають, що приєднання Криму виллється в бажання українців з'єднатися з Росією в одну державу.

За два тижні боязнь строгих санкцій до Росії істотно знизилася, а події в Криму стали лише приводом для загальної ворожості щодо Росії, впевнені опитані Левада-Центром.

Тим часом, 58% опитаних вважають, що реакція Заходу на події в Криму обумовлена ​​ворожим ставленням до Росії і прагненням скористатися моментом для надання тиску на Росію. А 20% упевнені, що на Заході просто не розуміють реальну ситуацію на Україні.

Американці й поляки про Крим

У той час, даними опитування проведеного компанією Rasmussen, лише 23% американських виборців вважають, що Росії повинно бути дозволено приєднати Крим. Крім того, 42% – виступили проти такої ініціативи, у 35% –  немає певної думки. 52% підтримують дипломатичні дії США на кримському напрямку.

А згідно з результатами опитування CBOS, більшість поляків виступає за те, щоб Польща приєдналася до процесу вирішення конфлікту в Україні.

 Втім, серед поляків домінує думка, що уряд Польщі повинен діяти в рамках міжнародної допомоги. Тільки кожен сьомий опитуваний поляк (13%) вважає, що міжнародна громадськість повинна дозволити відділення Криму від України. Проти цього виступає 65% поляків.