За десять місяців понад 20 мирних жителів загинули від випадкових вибухів боєприпасів

2 Червня 2015, 15:14

Тиждень.ua відслідкував випадки, коли мирні жителі зазнавали подекуди летальних травм від вибухів боєприпасів, починаючи з липневої трагедії на Донеччині, у якій постраждали дев'ятеро дітей. Останнім часом вони почастішали.

31 травня на околиці Станиці Луганської загинули батько з сином, які прямували прямували в бік залізничного мосту, що на березі Сіверського Донця, і в «зеленці» зачепили розтяжку з гранатою. 

30 травня під Маріуполем один із рибалок загинув, наступивши на невідомий вибуховий пристрій. Вибух пролунав, коли двоє чоловіків зайшли у воду, аби дістати риболовецькі тенета. Один із них загинув на місці.

15 травня в Авдіївці поблизу кафе «Царське полювання» підірвалася на розтяжці місцева жителька. З осколковим пораненням стегна постраждала була госпіталізована.

29 квітня на Миколаївщині чоловік загинув від вибуху боєприпасу. Загиблий знайшов вибухівку на своєму городі та спробував її розпиляти «болгаркою». Ще одна особа внаслідок вибуху отримала незначні ушкодження.

Також 29 квітня у лісосмузі, що недалеко від блокпосту українських силовиків на Лугащині, чоловік зачепив розтяжку з гранатою, яка вибухнула. Мешканець Луганська отримав важкі осколкові поранення ніг та грудей. Його відправили до лікарні, де за життя пораненого борються медики.

16 квітня чоловік на Сумщині загинув від вибуху ручної гранати, а ще один мешканець потрапив до реанімації. У МВС встановили, що чоловіки відпочивали в місцевому барі та були у стані алкогольного сп’яніння. Вони зайшли до будинку, де зі своїми рідними мешкав померлий. За 15 хвилин в одній із кімнат стався потужний вибух. Правоохоронці припускають, що «небезпечний трофей» із зони проведення АТО привіз господар житла.

13 квітня на Дніпропетровщині через вибух боєприпасу загинув підліток. Згідно з повідомленням, 54-річний громадянин з 13-річним хлопчиком пасли худобу біля покинутого вiйськового полiгону. Хлопчик зайшов на полiгон та знайшов там предмет, схожий на кумулятивний заряд ручного протитанкового гранатомету, який вибухнув у нього в руках.

25 березня на міні підірвався рейсовий автобус Артемівськ-Горлівка, який намагався об’їхати блокпост українських силовиків. Внаслідок вибуху загинули чотири людини, вісім госпіталізували, а ще 12 отримали незначні ушкодження.

21 березня біля Світлодарська Артемівського району на Донеччині двоє працівників ремонтної бригади підірвалися на міні. Водій та електромонтер загинули на місці, начальник дільниці госпіталізований із вибуховою травмою. Автомобіль бригади наїхав на вибуховий пристрій.

20 березня біля лінії розмежування поблизу села Молодіжне Попаснянського району на фугасі підірвався легковик «Нива» з кількома мирними мешканцями.  Жінка, що сиділа поряд із водієм, змогла вибратися на контрольовану Україною територію й повідомити про вибух у Попаснянський райвідділ міліції. Водій загинув на місці.

19 березня в Донецькій області в результаті підриву на міні загинула жінка з дитиною. Про їх зникнення заявили ще 13 березня. Через шість днів встановили, що мама і її 3-річний син цього дня їхали в автомобілі і натрапили на невідомий вибуховий пристрій.

18 березня підліток загинув унаслідок вибуху міни у селищі Райгородок під Слов’янськом. Він знайшов боєприпаси в кар'єрі, приніс додому і спробував розібрати. У результаті отриманої мінно-вибухової травми 17-літній підліток помер.

Цього ж дня  біля села Невельського Ясинуватського району на Донеччині від вибуху міни загинули двоє чоловіків.  Правоохоронці повідомили, що автомобіль, у я кому перебували чоловіки, наїхав на міну.

14 березня у Полтаві у квартирі одноповерхового житлового будинку вибухнула граната РГД-5. У результаті двоє чоловіків отримали тяжкі поранення.

9 березня на Луганщині 13-річний хлопчик постраждав від вибуху боєприпасу. Підліток отримав поранення у себе дома в с. Устинівка Попаснянського району. Знайшовши на березі Сіверського Донця якийсь боєприпас (найімовірніше, детонатор), він приніс його додому, вирішив розібрати і з необережності привів у дію.

28 лютого біля Станиці Луганської підірвався рибалка. Він зачепив ногою замасковану в траві розтяжку з гранатою. Його доставили в лікарню у важкому стані з осколковими пораненнями грудей, відкритими переломами й травматичним шоком.

27 лютого у біля селища Красне Артемівського району Донецької області двоє дітей підірвалися на міні. Вони знайшли боєприпаси і намагалися їх розібрати. Один із підлітків загинув на місці, другий у важкому стані був доставлений у лікарню.

18 лютого у школі на Чернігівщині спрацював гранатомет.  Одна жінка загинула, двоє  зазнали осколкових поранень, що не загрожували їх життю.  Гранатомет РПГ-18 принесли як експонат для шкільного музею.

29 липня в селі Берестове Артемівського району на Донеччині дев'ятеро дітей підірвалися на міні. Одна дитина загинула, вісьмох у важкому стані доставили в лікарню, у багатьох були пошкоджені кінцівки та обличчя. Пізніше стало відомо, що підлітки принесли у двір вибухонебезпечний предмет, який знайшли в укріпрайоні бойовиків, імовірно, міну або снаряд.


Нагадаємо, рятувальники наголошують на чотирьох принципах поведінки в разі виявлення вибухонебезпечних предметів:

– заборонено торкатись предмету та пересувати його;

– заборонено безпосередньо на місці виявлення користуватись мобільними предметами чи засобами радіозв’язку ;

– заборонено заливати його рідинами, засипати ґрунтом тощо;

– заборонено розбирати чи розпилювати небезпечну знахідку.


Мешканців зони АТО рятувальники просять не пересуватися лісосмугами та полями, а користуватися лише тими шляхами, де українські сапери провели розмінування місцевості.

Рекомендуємо до прочитання: Найнебезпечніші для мирних громадян місця Донбасу: Авдіївка, Попасна, Широкине.