Днями міжнародна агенція новин Reuters оприлюднила новину про те, що до російсько-українських кордонів постачають кров для переливання пораненим нібито за інформацією трьох американських чиновників на умовах анонімності. За повідовленням Reuters, це підтверджує коментарі США про те, що Росія "очевидно" тепер може рухатися в бік України та посилює занепокоєння Штатів щодо нового вторгнення Росії.
Таку ж новину із посиланням на власні джерела, теж анонімні, оприлюднило видання CNN. За словами двох високопоставлених чиновників оборони, США бачили ознаки того, що Росія розмістила запаси крові поблизу кордонів України в рамках накопичення медичних товарів, військ та військового обладнання в цьому районі, який, за словами американських чиновників, може сигналізувати про плани щодо вторгнення.
Офіційного підтвердження чи спростування з боку РФ та США не було, натомість Ганна Маляр, заступниця міністра оборони України, написала на сторінці у Фейсбук, що відсутність прізвищ та посад робить цю інформацію маніпулятивною. Як зазначають в новинах, запаси крові необов'язково означають неминучий напад, однак такі ймовірні буквальні дії з боку РФ додають до стурбованості щодо повномасштабної війни.
Посилання на анонімні джерела останнім часом активізувалось у темі нарощування військової присутності РФ біля українських кордонів. Часто це інформація, яка підсилює слова американського лідера про те, що Росія нападе "як замерзне земля пізніше в лютому" без достатніх фактологічних підтверджень, або новини, які начебто під грифом "таємно" розповідають про ймовірні сценарії розвитку конфлікту, які не є таємними або ексклюзхивними.
Прикладом є хоча б нещодавня стаття на The Washington Post, у якій пишуть, що Байден готовий залучити більше американських військових до можливої допомоги Україні, зокрема речник Пентагону Джон Кірбі каже про дуже буквальні сили – повітряно-десантні та піхотні дивізії й 8500 солдат, яких можуть першими відправити до Європи.
Читайте також: Дипломатія з погрозами. Що наразі відомо про розмови лідерів США, Росії та України, які відбулися протягом тижня
Ще деякі підрозділи Кірбі не називає конкретно, але дає прив'язку до їх місця дислокації – штат Арізона, Техас, Вашингтон, Луїзіана.
Далі у цьому ж тексті інший представник оборони на умовах анонімності через делікатність цього питання, сказав, що Пентагон став дедалі обережнішим щодо інформації, яку він оприлюднює про американські сили в Європі, оскільки адміністрація прагне підкреслити, що дипломатія все ще залишається варіантом у цій кризі.
Це начебто мало зменшити градус попередніх повідомлень про потужну підтримку зброєю та військовими, яких "в разі чого" перекинуть ближче до кордонів.
Ще одна анонімна заява пролунала не так давно стосовно "безпекових угод" Росії, які та представила США. В них йдеться про "зупинку експансії НАТО далі на схід". В тому числі, йшлось і про Україну та гарантію, що НАТО ніколи не прийме нас до членів альянсу.
Після саміту президентів США та РФ 7 грудня 2021 року, радник США з національної безпеки Джейк Салліван сказав, що Байден не дав Путіну жодних зобов'язань блокувати для України вступ до НАТО.
При цьому, високопоставлені посадовці Держдепартаменту США сказали Україні, що членство в НАТО навряд чи буде затверджено в найближче десятиліття. Про це повідомило джерело, знайоме з приватними переговорами, на умовах анонімності, написало інформагентство Associated Press. Про те, що вступ не відбудеться швидко зрозуміло й без анонімних заяв, зокрема генеральний секретар НАТО Єн Столтенберг говорив про те, що питання вступу України й Грузії до НАТО лише питання часу.
Проте він неодноразово наголошував, що для цього треба відповідати всім стандартам, до того ж всі члени Альянсу повинні дати на це згоду. Ці процеси передбачають певний час, тому незрозуміло, для чого оперувати неназваними джерелами у такому випадку.
Видання Politico згадувало анонімне джерело для коментування розмови між Байденом та Путіним 30 грудня. Відтак неназваний американський посадовець, який не захотів називати свого імені, сказав, що Байден бачить два аспекти підходу США до політики Путіна, від якої й залежать наступні кроки Білого дому. Це "коригування та збільшення позиції сил НАТО в країнах-союзниках", а також "додаткову допомогу Україні, щоб вона могла далі захищати себе та свою територію".
Ця розмова відбулась до тижня перемовин між НАТО, США, Росією та ОБСЄ, тоді сторони лише обмінювались поглядами на майбутні розмови й висловлювали думки стосовно готовності йти на поступки. За цей час теза про підтримку від Штатів підтвердилась і грошовими, і технічними засобами.
В той же час, НАТО заявило, що воювати за Україну не буде, бо на нас не поширюється принцип колективної оборони. Однак збільшення сил в країнах-членах НАТО таки відбувається – нещодавно Альянс заявив, що переводить сили в режим очікування та відправляє додаткові кораблі та винищувачі, які розгортатимуться у Східній Європі через нарощення військ біля українських кордонів.
Одна з останніх історій, яка теж поширилась мережею – буцімто конфлікт Зеленського з Байденом під час останньої телефонної розмови, так повідомило CNN з посиланням на неназване джерело в Офісі президента. Пізніше президент України заявив, що жодного конфлікту не було, просто він бачить одне, а Байден інше.
Йдеться про слова "високопоставленого українського чиновника", який сказав, що розмова "пройшла недобре" через розбіжності щодо "рівнів ризику" російської атаки. Проте пізніше Білий дім спростував цю інформацію, попередивши, що анонімні джерела поширюють неправду.
У розмові, яку український чиновник назвав CNN "довгою та відвертою", Байден попередив українського колегу, що напад Росії може бути "неминучим", сказавши, що вторгнення тепер є практично певним.
На нещодавній пресконференції, яку Володимир Зеленський організував для іноземних журналістів, президент наголошував на тому, що для нього важливіші люди, а не економіка, тому звинувачення у применшуванні небезпеки не мають підстав, однак поки говорити про неминучий напад також не варто. Пізніше видання Politico оприлюднило статтю, в якій йдеться про те, що зеленський міг "заплутатись в перекладі".
"Немає прямого перекладу українською для слова "imminent" — це слово "неминуче", яке найбільше відповідає близьким синонімам "незважаючи ні на що" або "незмінно". Але це не зовсім те саме, і нам сказали, що немає жодного українського слова, яке б передавало значення, яким воно є в англійській мові. (Серйозно, ми перевіряли з носіями української мови.) Тому, коли команда Байдена може мати на увазі "невдовзі", Зеленський чує, як американські чиновники фактично кажуть: "буде вторгнення незалежно від того, що ми робимо", – пише Politico.
У цьому випадку анонімне джерело транслювало думку про те, що Зеленський вважає, що між ним та Байденом відбувся конфлікт, потім цю позицію спростовують з боку Байдена. Пізніше очільник України ще раз пояснює ситуацію стосовно "конфлікту" (тобто що його немає) і що Україна обирає не панікувати, а після цього виходить стаття про "блукання в перекладах", яке буцімто могло створити непорозуміння.
Кілька днів тому Politico опублікувало новину про те, що Джо Байден почав обговорювати небезпеку від російської поведінки ще й з неєвропейськими партнерами. Зокрема пишуть, що "важке становище України також висвітлювалося в розмовах Блінкена з деякими менш очевидними країнами: наприклад, Кувейтом, Саудівською Аравією та Об’єднаними Арабськими Еміратами, Бразилією. Блінкен та інші посадовці адміністрації Байдена навіть звели Україну з такими країнами, як Індія, Японія та Південна Корея".
Про це сказав неназваний високопоставлений чиновник Держдепу. Мета цих розмов, за словами американського посадовця, полягає в тому, щоб переконати інші країни, що дії Росії можуть створити небезпечний прецедент, підриваючи глобальні норми щодо державного суверенітету.
Читайте також: Західні медіа про дзвінок Байдена та Путіна: Росія може боятись ядерної зброї "глобального удару"
З російського боку про те, що Москва не збирається нападати заявляло багато чиновників, чим вони суперечили поширеній в західних та українських ЗМІ риториці. Посол Росії в ООН Васілій Небензя заявив, що "нема доказів", що Москва планує військові дії проти України і що Росія постійно відкидає такі звинувачення. Він додав вже озвучену раніше Сєргєєм Лавровим тезу про те, що Штати самі провокують агресію постійними згадками про ескалацію.
Заступник МЗС Росії Алєксєй Зайцев сказав журналістам, що вважає ідею війни між Росією та Україною "неприйнятною". Схожі заяви можна почути і від Дмітрія Пєскова, і від Сєргєя Лаврова, "Росія ніколи не загрожувала українському народові", – сказав очільник МЗС Росії. Він пояснює, що Росія бачить Захід у "воєнному чаді", коли той каже, що "покарає" Росію за нібито запланований напад на Україну. Таку ж лінію повторюють і російські ЗМІ. Повідомляючи про дипломатичні перемовини чи заяви окремих західних політиків, ці медіа часто беруть слова "напад на Україну " в лапки.
Про те, що Росія нападе в найближчий час крім Джо Байдена також особисто заявив і прем'єр-міністр Великої Британії Боріс Джонсон, сказавши, що напад буде "блискавичним". За його словами, 60 російських бойових груп готують напад на Київ за даними британської розвідки.
Як саме має відбутись цей напад і як бойовики мали б дібратись до столиці Джонсон не уточнив. Про це прем'єр сказав 25 січня, а за кілька днів до цього, 20 січня його однопартієць-консерватор сказав чинному прем'єр-міністру "в ім'я Бога, йди", коли урядовці почали обговорювати бажання відправити Джонсона у відставку за порушення карантину та підозри у шантажі деяких чиновників, аби ті голосували за вотум довіри Борісу Джонсону. Зараз політик у хиткому становищі, однак поки голосів, аби висловити йому недовіру не вистачає.