Автор нагадав, що фотографії горезвісного кладовища забрудненої техніки в Старих Соколах з величезною кількістю вертольотів, БТР, вантажівок обійшли весь світ.
«Але останні п’ять-шість років туди припинили возити на екскурсії іноземців – соромно показувати сліди мародерства. З найбільшого цвинтаря техніки вкрадено до 80% усього парку. Менші кладовища «розчинилися» без зайвого галасу», – пише автор.
За оцінками експертів, загальна вартість майна, таємно вивезеного з території зони, сягає $500 млн.
Водночас, відзначає Богдан Буткевич, триває безпрецедентна торгівля статусом «ліквідатора». Якщо на час розпаду СРСР статус ліквідаторів мали 198 тисяч людей, то тепер їх уже 256 тисяч.
Зараз щонайменше чверть ліквідаторів липові, проте отримують цілком реальні пенсії та пільги на суму 200 млн грн щороку.
Як пояснює автор, посвідчення ліквідаторів спочатку видавали відомства, які відправляли своїх працівників до Чорнобиля. Наприклад, Міністерство енергетики – енергетикам, вугільне відомство – шахтарям, Міноборони – військовим тощо.
«Липові документи отримували ті, хто мав доступ до печатки підприємств, що виконували якісь роботи на зоні, наукових інститутів, міністерств. Найпоширеніша схема – заднім числом підробляли табелі про відрядження до ЧАЕС. Після чого людина іноді навіть без хабара оформляла інвалідність і статус чорнобильця», – пише автор, зазначивши, що точна кількість таких посвідчень невідома й до сьогодні.
Детальніше про шкоду, яку завдає державі Чорнобильська зона, читайте у свіжому номері «Тижня» №16.
Нагадаємо, в Україні тривають заходи, присвячені 25-й річниці чорнобильської аварії.
Як повідомлялось, за підсумками Чорнобильської донорської конференції, яка відбулася 19 квітня, Україна, більша частина країн-донорів і Європейський банк реконструкції та розвитку зафіксували готовність зібрати близько 550 млн євро (за дефіциту 740 млн євро) на реалізацію чорнобильських проектів.