Приводом для цього став новий порядок формування Ради. Як пояснив його голова Міхаіл Фєдотов, прийнято рішення про використання «більш відкритого методу» підбору членів організації.
«Вирішили, що з 1 липня на сайті Ради буде розгорнуто збір кандидатур на ці 13 (вільних) місць. На сайт писатимуть громадські організації, які вважають себе частиною громадянського суспільства», – повідомив він.
«Будь-які громадські організації можуть внести кандидатури з 1 липня по 1 серпня, з 1 серпня по 1 вересня – голосування в інтернеті, – пояснив Фєдотов. – За підсумками рейтингового голосування президенту буде представлений список з 39 осіб, по три кандидата на місце». Він нагадав, що «склад Ради формує президент, і це – колективний радник президента».
У свою чергу Алексєєва заявила, що «дізналася про новий порядок формування Ради тут, на цій прес-конференції, і прийняла рішення покинути Рада».
«Вихід Людміли Алєксєєвой, фігури знакової, як і інших членів Ради – велика втрата. Але я вважаю, що треба продовжувати роботу в ньому, там потрібні бійці, які стоять на демократичних позиціях», – заявив РПЛ Боріс Кравченко.
Сам Фєдотов йти у відставку не збирається. Однак він висловив побоювання, що новий спосіб формування може зробити нинішню Раду непрацездатною.
«Таким способом можна формувати весь склад Ради заново, тоді немає проблем», – пояснив Фєдотов.
Всього до Ради прав людини входять 40 осіб.
5 червня 2012 на сайті організації опублікували заяви про видхід ще дев'яти осіб – президента Інституту національного проекту «Суспільний договір» Алєксандра Аузана, голови Фонду захисту гласності Алєксєя Сімонова, керівника Центру етнополітичних та регіональних досліджень Еміля Паіна, голови Інституту гуманітарного розвитку мегаполіса Татьяни Малєєвой , керівника Центру розвитку демократії і прав людини Юрія Джібладзе, а також журналіста Лєоніда Радзіховского, політолога Дмітрія Орєшкіна, керівника російського відділення Transparency International Єлєни Панфіловой та голови "Громадянського сприяння" Світлани Ганнушкіной.
В грудні 2011 року, після виборів до Держдуми, які опозиція вважала нелегітимними, з ради пішли журналістка Свєтлана Сорокіна і громадський діяч Іріна Ясіна.
Деякі правозахисники мотивували свій відхід з Ради небажанням працювати з обраним на пост президента Росії Володимиром Путіним.
Таким чином, всього з моменту вступу Володимира Путіна на посаду президента РФ рада покинули 11 чоловік.
Читайте також: Кінець гри в демократію