З піснями та COVID-19. Як бореться за посаду мер Чернігова з найвищим в Україні рейтингом

Політика
21 Жовтня 2020, 16:57

Наприкінці 2019 року Владислав Атрошенко оголосив про створення власної партії «Рідний дім». За даними Рейтингу, на початку року 57 % чернігівців були готові підтримати партію, яку очолить чинний мер.

Міський голова, який балотувався на посаду від БПП, раніше встиг побувати депутатом міськради й нардепом, відомим через голосування за диктаторські закони. Нині він знову йде в мери, а власну партію веде до міськради та облради. Має своїх кандидатів в ОТГ.

Атрошенко зробив ставку на тих, хто був у місцевій владі останні п’ять років. Основа його команди — чинні депутати, які потрапили до міськради з БПП чи «Нашим краєм», начальники міських управлінь, комунальних закладів, чинні мери чи голови ОТГ.

Чинний міський голова Чернігова влітку презентує партію. Світлина з фейсбук-сторінки партії «Рідний дім»

 

Звідки висока підтримка

Висока підтримка Владислава Атрошенка пов’язана з тим, що останні п’ять років у Чернігові відбулося багато реконструкцій парків, транспортних розв’язок, центральних доріг (хоч більшість робіт виконують одні й ті ж фірми, а деякі роботи проводять до тендеру). У порівнянні з часами попереднього мера Соколова, який просидів у кріслі тринадцять років, це відчутні зміни, які Атрошенко активно приписує радше собі, ніж децентралізації.

Ба більше, з думкою про «успіх децентралізації» команда мера навіть сперечається. У літньому «спецвипуску» популярної газети «Весть», який повністю присвятили Атрошенку та його команді, є окрема публікація про це. Журналістка пише, нібито меру закидають, що його успіхи — результат децентралізації.

Щоб дізнатися, чи це правда, авторка звертається за єдиним великим коментарем до заступника мера, а нині ще й другого номера у списку до міськради. «Это полный бред», — починає заступник. Мовляв, справа не в децентралізації, а в політичній волі та роботі команди «Рідного дому».

Мер Чернігова поруч зі своїм заступником на зустрічі «Рідного дому» в одному з мікрорайонів міста. Світлина з фейсбук-сторінки партії «Рідний дім»

 

Протоколи на партію через порушення карантину

Атрошенко розчулився під час презентації партії на окрузі, за яким колись потрапив до Верховної Ради. Таку новину повідомив телеканал «Дитинець», який пов’язують з мером, і який усе літо їздив за ним у «турне» областю. З концертами Олега Скрипки, кульками, смаколиками, аніматорами та банерами Атрошенко мандрував від містечка до містечка. Протягом літа на партію міського голови склали щонайменше три протоколи за порушення карантинних обмежень під час епідемії.

На початку липня у Ніжин, друге містечко після Чернігова, де чинний мер Анатолій Лінник також приєднався до «Рідного дому», Атрошенко привіз Скрипку. Мер Ніжина, хоч і говорив, що масові заходи заборонені, Атрошенку не перешкоджав і сам виходив до нього на сцену. Поліція склала протокол на партію.

Через тиждень новий протокол склали в Чернігові. «Рідний дім» влаштував масове святкування Івана Купала в міському парку. Тоді заступник мера, який говорив, що справа не в децентралізації, заявив у коментарі суспільному мовнику: це Київ попросив поліцію скласти протокол, подаючи це як боротьбу з партією.

Святкування Івана Купала від «Рідного дому» в Чернігові. Світлина з фейсбук-сторінки партії «Рідний дім»

 

Третій протокол скали на початку серпня, коли на презентацію партії та концерт в селі Новий Білоус прийшло близько 150 людей, які не дотримувалися дистанції.

Місцева влада в Прилуках, де мешкає півсотні тисяч людей, спробувала не дати Атрошенку зібрати людей на центральній площі. Прилуки — рідне місто нардепа від «слуг» Павла Халімона, який очолює чернігівський обласний штаб СН та займається місцевими виборами в регіоні. Прилуцька влада нібито відправила партії Атрошенка лист, мовляв, масові заходи заборонені через карантин, але в один з останніх серпневих вечорів «Рідний дім» таки представили, а Скрипка таки заспівав. «Попри перепони» — так свій сюжет про презентацію партії назвав чернігівський комунальний телеканал, який також їздив за Атрошенком.

Натовп під час одного із заходів партії чинного мера Чернігова. Світлина з фейсбук-сторінки партії «Рідний дім»

Здебільшого Атрошенко використовує стандартний арсенал агітації — агітнамети, газетки, борди, які зайняли ще з літа, концерти. На міських заходах теж фіксували агітацію. На початку вересня міське управління культури та комунальний туристичний центр, як і в минулі роки, організовували міський проєкт СhAC.

Проте цьогоріч на СhAC-і не тільки розважали, але й роздавали листівки з маркуванням «Рідного дому», гаслами «Рідний дім — партія нашого міста» та біографією начальника управління культури, нині кандидата від «Рідного дому». Це зафіксувала ОПОРА. Окрім використання адмінресурсу, тоді в цьому побачили й ознаки дочасної агітації.

Листівки на заході, яке організовувала Чернігівська міськрада. Світлина із сайту ОПОРА

За тиждень до дня міста Чернігова Максим Степанов, очільник МОЗ, повідомив: він домовився з мерами міст, щоб через карантин в містах скасували масові заходи.

Тоді ж мер на нараді казав: на день міста концерту не буде, щоб не наражати людей на небезпеку. Проте інші заходи — майстерні, танцювальні батли, екскурсії, конкурс талантів, виступ симфонічного оркестру в центрі міста мерія не чіпала. Начальник управління культури розповів у інтерв’ю, що цьогоріч день міста фінансує меценат. І цей меценат — чинний міський голова Атрошенко.

Увечері напередодні суботи 26 вересня, коли й мало відбуватися святкування, на площі почали монтувати сцену з великим банером «Рідного дому». Однак тоді під Чугуєвом сталася трагедія — розбився літак із курсантами та офіцерами. У суботу оголосили день жалоби. Заступник мера повідомив про це зі змонтованої напередодні сцени.

Однак день міста не скасували, а вирішили перенести.

Протягом вересня Атрошенко активно з’являвся в різних районах міста, щоб зустрітися із виборцями. Був, як завжди, з банерами, часом з аніматорами. Проте першого жовтня всі його виходи в люди — припинилися. Чинний мер захворів на COVID-19 і пішов на самоізоляцію. Певний час команда зустрічалася з виборцями без нього. Уже 15 жовтня Атрошенко заявив, що одужав та продовжив кампанію особисто.

Світлина з фейсбук-сторінки партії «Рідний дім»

 

Перехід «суперників» до мера та боротьба за борди

Чинний мер не забувавав про конкурентів.

У фракції БПП в міськраді, від якої у 2015 році обирався Атрошенко, і до якої належала частина його команди, залишилося кілька людей, які публічно так і не перейшли до групи «Рідного дому».

Наприкінці серпня кілька депутатів, які обиралися від БПП, зібрали прес-конференцію й оголосили, що покидають «Європейську солідарність» (вже не БПП) й ідуть до «Рідного дому». Причина: вони незгодні з кадровою політикою місцевого осередку «ЄС» — кандидатка в міські голови Марина Рейко, яку висунув осередок, далека від цінностей цієї партії. Як цитує журналістка «Дитинця», депутати переходять до партії мера, як «єдиної партії, яка ставить перед собою не політичні цілі, а продовження змін у Чернігові».

Нині «ЄС» збирається судитися з колишніми членами, мовляв, ті не повертають агітнамети та ноутбуки.

На початку вересня чернігівський телеканал «Дитинець» випустив сюжет про те, що «невідомі» захопили чуже майно, щоб розмістити політрекламу. В сюжеті постійно показували великі плани з рекламою кандидата в мери від «Слуги народу» Юрія Тарасовця. Проте це була лише увертюра. Наприкінці місяця за борди почалася буквальна боротьба.

«Слуги народу» заявили, що сплатили чернігівській компанії «Магр-Авто» оренду за 10 бордів на вересень і жовтень. Один із них — на вулиці Любецькій. Водночас заступник чинного мера сказав журналістам: лише «Рідний дім» має договір з цією компанією. Вони, мовляв, поклеїли свою рекламу, аж раптом її почали переклеювати, вочевидь, на рекламу «слуг».

Семінський казав: договір зі «слугами» розірвали через дзвінок Атрошенка. Ткаченко ж, співвласник «Магр-Авто», коментував чернігівському суспільному мовнику, що «слуги» не сплатили гроші за оренду, тому з ними розірвали договір.

Під бордом на Любецькій 28 вересня почалася суперечка. Представники компанії «Магр-Авто», якій належить борд, ніби приїхали зірвати зображення Тарасовця, кандидата в мери від «слуг». На місці був і співвласник «Магр-Авто» Олександр Ткаченко. Туди ж приїхав нардеп Семінський з охороною. Під’їхав і начальник комунальної муніципальної варти зі своїм заступником, мовляв, йому подзвонив Ткаченко. Зустріч завершилася заявами в поліцію.

Борд, який ділили «слуги» та партія мера, автівки тих, хто приїхав розбиратися на місце. Скрін із сюжету телеканалу «Дитинець»

 

На відео, яке пізніше з’явилося в мережі, видно як Олег Семінський штовхнув співвласника компанії в шию й спустив колеса двох автівок, одна з яких нібито належить Ткаченку. Зрештою, Ткаченко заявив про струс мозку, а Семінський про погрози та переслідування тітушок.

«Слуги» та мер мали публічні суперечки й раніше. У липні на з’їзді партії Атрошенка помітили Ніну Лемеш, заступницю міністра молоді та спорту й колишню очільницю департаменту сім’ї, молоді та спорту обладміністрації. Після цього чернігівські нардепи від «слуг» Сергій Гривко та Олег Семінський написали звернення до міністра, аби той розібрався в ситуації. Мовляв, чому Лемеш з’явилася на конференції партії, яка є «опозиційною» до влади. Лемеш пояснювала це тим, що вона не держслужбовець й була там в позаробочий час.

Атрошенко почав публічно реагувати на листи нардепів під час наради в міськраді. Він сказав, що попросить «вивчити» ці листи з правової частини. «Якщо ці депутати вибачаться протягом найближчих трьох днів і скажуть, що це була помилка, їхні листи, ми залишимо ці листи без уваги», — говорив мер, вочевидь, готовий вступати в конфлікт.

Нині Лемеш очолює список партії мера до обласної ради.

Партія-двійник

Журнал «Еспресо по-чернігівськи», який редагує кандидатка в міські голови від «ЄС» Марина Рейко, провів власне соцопитування до місцевих виборів й у жовтневому номері опублікував результати з однією, але суттєвою помилкою.

За результатами опитування журналу, найбільшу підтримку — понад тридцять відсотків — має партія «Рідне місто». Ймовірно, це не хибодрук, адже поруч з назвою розмістили ще й лого партій, і це не лелека та дім, як у «Рідного дому» Атрошенка.

У Чернігові також застосували стару схему партій-двійників. На вибори спробували зареєструвати партію «Рідне місто». Першим у партійному списку йшов деякий Сергій Атрошенко. Другим номером — Олег Скварський, якого й раніше помічали в подібних історіях. На парламентських виборах як самовисуванець він балотувався по чернігівському округу. У його біографії було вказано, що він очолює ГО «Слуга народу Чернігівщини», а в місті фіксували агітаційні листівки за Скварського у кольорах «слуг» без вихідних даних. Тоді кандидат у нардепи від «слуг» навіть звертався до поліції. Саме Скварський взявся реєструвати «Рідне місто» на вибори в Чернігові.

Єдиний список «Рідного міста». Світлина Олександра Гашпара

Партія «Рідне місто» існує одинадцять років. Ба більше, колись з нею був пов’язаний начальник управління ЖКГ Ярослав Куц, який нині йде з партією Атрошенка до облради. Колись Куц був головою фракції «Рідного міста» у Сумській міській раді. Центр цієї партії про висування кандидатів в Чернігові буцім нічого не знав — з ними нічого не погоджували.

Зрештою, історія скінчилася тим, що суд скасував реєстрацію «Рідного міста». Тому поки партія й далі боротиметься зі справжніми конкурентами.