23 червня в Україні та інших державах Східного партнерства почне працювати Візова інформаційна система (ВІС) країн Шенгенської угоди. Про це повідомили під час брифінгу у представництві ЄС в Україні, передає кореспондент Тиждень.ua.
Для українців нововведення полягає у тому, що з цієї дати заявник на отримання віз до держав Шенгену буде зобов’язаний залишити у консульському відділі свої біометричні дані (відбитки пальців).
Також на брифінгу пояснили, що інформація про біометричні дані зберігатиметься у інформаційній базі протягом 59 місяців (5 років). Це означає, що протягом цього терміну заявнику не потрібно буде повторно залишати свої дані. Окрім того, остання видана протягом 59 місяців з моменту здачі біометрики віза діятиме та не буде скасована незалежно від того, чи настав час для повторної здачі біометричних даних.
Сервери з біометричною інформацією про українців та громадян інших держав зберігатимуть у французькому Страсбурзі, а резервну копію розмістять у Австрії. За безпеку даних відповідатиме ЄС та конкретні держави-члени Шенгенської угоди, до яких звертатиметься за візою заявник.
У представництві ЄС окремо наголосили, що біометричну інформацію про українців не передаватимуть турагенціям або іншим приватним структурам.
Мешканці окупованих територій Донбасу та Криму для отримання Шенгенської візи також будуть зобов’язані звернутися до консульського відділу з українським закордонним паспортом та здати біометрику.
Для цього не обов’язково їхати до Києва: здати біометричні дані можна у найближчому регіональному візовому центрі.
Окрім того, отримання українського біометричного паспорту не звільняє від необхідності здавати дані до візових центрів країн Шенгену. Причиною є те, що ЄС не має доступу до українських баз даних і навпаки.
На брифінгу також повідомили, що у вересні до програми приєднається Росія, у жовтні – Китай, у листопаді – Індія та Бангладеш. У листопаді 2015 року за планом до програми мають долучитися усі держави світу.
Черговість приєднання до програми визначали за трьома критеріями: 1) міграційні ризики; 2) інші ризики для країн Шенгену; 3) технічні можливості приєднання у конкретній державі.
У представництві зазначили, що міграційних та інших ризиків як таких в Україні немає.
Дивіться інфографіку: Відкриті кордони для українців.