Ще під час ірано-іракської війни 1980–1988 років Тегерану вдалося вибудувати сателітні політичні рухи і розвідувальні мережі серед шиїтів Іраку, які становлять близько 60% всього населення цієї країни. Після 2003-го Корпус вартових Ісламської революції значно посилив впливи Ірану на Ірак.
Водночас головною метою США є підтримка існування нейтрального Іраку, сила якого залежатиме від власної ідентичності та природних ресурсів, а не від ідеології і впливів регіональних супердержав.
І хоча виведення американських військ з Іраку можна цілком трактувати як бажання Барака Обами отримати додаткові голоси американських виборців на президентських виборах у Сполучених Штатах, що відбудуться 2012 року, однак лише одна ліквідація Осами бен Ладена (не говорячи вже про знищення інших численних відомих терористів) свідчить на користь ефективності цієї політики.
Американський телеканал ABC нещодавно оприлюднив список двох десятків «старших терористів», котрих було ліквідовано адміністрацією Барака Обами. Недаремно нині рейтинг глави держави з питання боротьби з тероризмом становить 64%, що є вищим, ніж його рейтинг з будь-якого питання напередодні майбутніх президентських перегонів в Америці.
Водночас виведення американських військ з Іраку викликає у США побоювання, що Іран може скористатися цим моментом і спробувати заповнити стратегічний вакуум, що є ключовим моментом конкуренції Вашингтону і Тегерану в близькосхідному регіоні. Особливо після ефекту доміно арабських революцій на Близькому Сході і повторного формування там нових політичних систем.
Такі побоювання висловлюють і провідні експерти в Іраку. Так, Іхсан Шаммар, професор політології в Університеті Багдада, вважає, що «іранське втручання в Іраку триватиме і після виведення американських військ, і це видно з наявності намагання Ірану стримувати США в Іраку».
Детальніше читайте: «Виведення всіх американських військ з Іраку викликало неоднозначну реакцію міжнародних експертів»