Виставка про конфлікт цивілізацій у світлі сучасної війни

17 Вересня 2024, 11:06

Сьогодні, у день святих Віри, Надії, Любові і їхньої матері Софії за церковним календарем, розпочинає роботу виставка «На сторожі Святої  Софії». Вона демонструє сучасну російсько-українську війну як наслідок багатовікового протистояння російської та української цивілізацій із їхніми абсолютно протилежними цінностями. «На сторожі Святої Софії» — виставка «про те, чому сталася ця війна і чому вона не могла не статися, за що ми воюємо і чим загрожує нам російська окупація, про Україну та Росію як дві цивілізації, від самих початків свого існування несуть у світ абсолютно протилежні цінності, про історію і сьогодення», — зазначив автор і головний куратор проєкту, історик Віталій Нахманович.

Це мультимедійний проєкт, робота над яеким тривала з грудня 2022 року. Його втілили Музей історії міста Києва та Національний музей історії України у Другій світовій війні за участі Центру дослідження воєнної історії ЗСУ та інших партнерів.

Задум ампліфікує сенси софійності, питомі для української культури: Софія — мудрість, Софія Київська — символ єдиної руської церкви Володимирового Хрещення, катедральний собор, відновлений зусиллями митрополита Петра Могили і гетьмана Івана Мазепи. Софійська площа — стародавній вічевий майдан, місце проголошення універсалів Центральної Ради і Акту Злуки, молебню гетьмана Павла Скоропадського і урочистих заходів часів відновлення Незалежності. «Усі ці сенси вміщують простори виставки “На сторожі Святої Софії”, присвяченої російсько-українській війні як наслідку багатовікового протистояння української та російської цивілізацій, що від початку несуть у світ протилежні цінності», — зазначають організатори.

Виставка складається з трьох тематичних просторів — «Українська цивілізація», «Російська цивілізація» та «Оборона Києва». Перший відображає неперервний розвиток української цивілізації від часів Княжої доби до сучасності, демонструючи поступ у церковному житті, науці, ремеслах, промисловості, освіті та мистецтві, а також становлення держави і процеси деколонізації. На цьому фоні постають руйнівні наслідки російської військової агресії. Другий простір розкриває основні риси російсько-радянської цивілізації, що веде своє походження з часів Золотої Орди, включаючи імперську ідеологію, агресивну пропаганду, авторитаризм, тоталітаризм, примус і репресії, загарбницькі війни та культ війська. Третій простір висвітлює наслідки дій Росії — воєнні злочини, руйнування, атаки на цивільну інфраструктуру і масові вбивства.

Виставка працюватиме в Музеї історії міста Києва, вул. Б. Хмельницького, 7.