Туристів на вулицях Києва легко впізнати. Пасок фотоапарата, перекинутий через плече або шию, ледачкуватий вигляд та блиск подиву в очах. Вони неодмінно фотографуються на тлі футуристичного архітектурного ансамблю на Майдані, фонтанів на Хрещатику та інших справжніх та псевдопам’яток, які мені, гостю столиці з 10-річним стажем, видаються чимось буденним і не вартим особливої уваги. Звісно, більшість київських туристів – це наші ж співгромадяни, які вирішили присвятити вихідний не релаксації десь на природі, а спогляданню політико-економічного центру батьківщини. В потоці своїх туристів- провінціалів попервах важко вирізнити інших мандрівників, які прибули сюди за тисячу (якщо не більше) кілометрів. Власне, ви навряд чи впізнаєте тих чужих одразу, доки з ними не заговорите. Їх видасть або інша, «некиївська» російська мова, незвична вимова чи підозріле московське «акання». Вони їздять сюди відпочивати «за кордон», як ми до Праги, Відня чи Варшави. І, попри пропаганду тамтешніх ЗМІ, саме після перемоги в Україні «оголтєлой помаранщіни» їх стає тут дедалі більше.
В одному російському інтернет-виданні в рубриці «Подорожі» є підрубрика «Власний досвід», матеріали якої укладають із читацьких листів. Тут чимало публікацій про Київ, написаних за мотивами вражень отих самих уже згаданих мандрівників. «Я с удовольствием переехал бы жить в Киев», – заявляє один турист, захоплюючися краєвидами й жінками української столиці. Інший дописувач від імені компанії москвичів, що приїздили до нас відпочити та «відірватися» на концерті МакКартні, розчулився не тільки через київські красоти, але й через низькі, на його думку, ціни. Мовляв, якість не гірша, ніж у Білокам’яній, а в рази дешевше. «Единственное разочарование, постигшее нас за время путешествия, – отъезд домой. Очень уж не хотелось», – підсумовує він.
Звісно, вдосталь там і негативних відгуків. Та в них є цікава тенденція: сварячи за щось Київ, російські мандрівники при цьому порівнюють його переважно не з рідними їм Москвою та Пітером, а з Прагою, Берліном і Парижем. «Ви б іще Ростов із Лондоном порівняли!» – заперечує їм дехто. Але критики невблаганні: Київ має рівнятися саме на європейські міста. Напевне, це пояснюється тим, що російські туристи хочуть подорожувати Європою, а не імперською провінцією.