Окремою частиною стало звернення президента Володимира Зеленського, в якому він переконував українців зберігати спокій та не вірити фейковим новинам про війну. До участі в ефірі були запрошені: головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, міністр оборони Олексій Резніков, міністр внутрішніх справ Денис Монастирський.
Серед гостей у студії: журналіст, головний редактор «РБК-Україна» Сергій Щербина, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Олександр Сушко, заступниця міністра оборони України Ганна Маляр, журналіст Максим Крапівний.
Повну трансляцію «Свободи слова» можна переглянути на сторінці програми у Facebook чи YouTube.
Залужний про можливість масштабного вторгнення РФ: Ризик є вже вісім років
Ризик повномасштабного наступу російських військ на Україну існує вже вісім років – з моменту початку агресії Росії проти нашої держави. Про це заявив головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний.
– Ризик завжди був. Він є вже протягом восьми років. Ризик саме широкомасштабного вторгнення. І звісно всі ці ризики ми оцінюємо та разом із нашими партнерами відслідковуємо, – наголосив Залужний.
За його словами, ситуація поблизу державного кордону враховується в діяльності Збройних сил України. Так, армія розпочала комплекс військових навчань Заметіль-2022 по всій території країни.
Станом на зараз завершилася командно-штабна фаза навчань, унаслідок якої вдалося створити резервну систему управління, угруповання на можливих напрямках дій.
– Буквально післязавтра ми розпочнемо комплекс уже практичних навчань на полігонах, де відпрацюємо оборонну тематику, – уточнив Залужний.
Україна активно відстежує можливі провокації з боку РФ та ОРДЛО – Залужний
Збройні сили України стежать за тим, щоб не допустити можливих провокацій з боку Росії чи незаконних збройних формувань, які перебувають на території окупованого Донбасу. Заявив головнокомандувач ЗСУ генерал-лейтенант Валерій Залужний.
Читайте також: У західній пресі пишуть про стягування військ РФ до кордонів України. Однак це схоже на російський блеф
Його запитали, чи очікуються провокації з боку ОРДЛО, та який casus belli (формальний привід для оголошення війни. – Ред.) може використати Росія з боку окупованого Донбасу.
– У противника завжди в запасі безліч приводів, які можуть стати casus belli. Можу сказати, що ми в очікуванні цих провокацій вже близько восьми років. Найголовніше – нам не допустити цих провокацій, – сказав Валерій Залужний.
Він нагадав про спробу провокації 12 лютого, коли російські ЗМІ почали поширювати фейки про обстріл українськими військовими Донецька.
– Ми тоді дуже швидко відреагували, зробили декілька дуже важливих заяв, що подібні звинувачення в бік Збройних сил недопустимі. Ми не можемо цього допустити на сьогодні, – сказав головнокомандувач ЗСУ.
Він зауважив, що однією з задач українських військових є відстежування та швидкий аналіз тих подій, що відбувається, зокрема й в інформаційному просторі. Валерій Залужний наголосив, що важливим моментом є слідкування за тим, щоб ЗСУ не були спровоковані і не допустили подібного військового інциденту.
Введення воєнного стану в Україні не буде – Міноборони
Влада України не планує вводити воєнний стан, повідомив міністр оборони Олексій Резніков. Його запитали, чи потрібно очікувати від держави введення воєнного стану і відповідного регулювання інформаційного простору.
– Я переконаний, що підстав для введення стану особливого правового режиму сьогодні немає. Ні в якому разі це не може робитись, щоб відрегулювати чи нормувати медійний простір. Ми все ж таки демократична країна, тому вчімося проходити і такі випробування, – сказав міністр.
Він висловив упевненість в тому, що Україна переживе інформаційну кризу.
– Воєнний стан вводиться, якщо наступає безпосередня агресія, наприклад вторгнення. Маю надію, що такого вторгнення не відбудеться і все буде добре, – сказав Олексій Резніков.
Готові до будь-яких сценаріїв: Монастирський розповів про реакцію на загрози РФ
На фоні загроз посилення російської агресії Збройні сили України та правоохоронні органи повинні демонструвати впевненість, щоб не допустити паніки серед українців. Про це заявив міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський, відповідаючи на запитання, чи є в МВС план, як не допустити паніку серед населення.
За словами очільника МВС, такий план уже реалізується.
– У першу чергу впевненість і активність, зокрема правоохоронних органів. Впевненість у своїх силах Збройних сил України дає можливість бути спокійними всім іншим, – зазначив Монастирський.
Він додав, що будь-які активні дії агресора отримають відповідь з боку правоохоронних органів і ЗСУ.
Крім того, міністр запевнив, що в Україні напрацьований план безпечної евакуації цивільного населення в разі потреби. Водночас Монастирський закликав громадян вступати до лав територіальної оборони, оскільки це дає можливість захистити свої населені пункти.
– Щодо евакуації можу сказати, що плани такі існують на папері. Але в першу чергу я би закликав до здорової підготовки і вступу до лав територіальної оборони. Оце правильна відповідь на будь-яку загрозу, яка є. Тому що територіальна оборона дає можливість у кожному регіоні бути основою для захисту будь-якого міста, села, селища, вулиці, будинку, якщо це буде необхідно. І саме це, на мою думку, дає багатьом людям упевненість в тому, що ніякого сценарію захоплення не буде, – наголосив Монастирський.
Міністр нагадав, що в Україні запроваджується посилений режим роботи прикордонників і поліцейських (до 19 лютого).
– І це також один із символів того, що ми готові до будь-яких сценаріїв у нашій ситуації, – запевнив очільник МВС.
Читайте також: "Викликає велике занепокоєння". США зафіксували достатньо ознак військової активності РФ поблизу України – американський генерал
Раніше сьогодні міністр внутрішніх справ Денис Монастирський звернувся до українців у зв’язку з напруженою ситуацією, що склалася в країні. Він запевнив, що МВС не допустить сценаріїв на кшталт тих, що були навесні 2014 року в Харкові, Луганську і Донецьку. Як наголосив Монастирський, “якщо якийсь “гіркін” спробує захопити будівлі, він буде розстріляний нашим спецназом без попередження”.
Не планує агресивних дій проти України: Резніков про розмову з міністром оборони Білорусі
Очільник Міністерства оборони України Олексій Резніков розповів подробиці розмови з міністром оборони Білорусі Віктором Хреніним.
– Моя оцінка – сьогодні вона точно не тривожна, точно відсутність будь-яких причин збирати валізи та кудись їхати. Ми залишаємося тут, працюємо та нікуди не плануємо їхати, хто б що не думав. З хорошого – я сьогодні зранку мав годинну телефонну розмову з міністром оборони Білорусі. Ми з ним спілкувалися зранку, користуючись тим, що у свій час у 2021 році було підписано міжурядову угоду між Україною та Білоруссю про взаємодію, діалог щодо проведення тих чи інших військових навчань.
Резніков зазначив, що міністр оборони Білорусі висловив запевнення, країна не планує жодних агресивних дій проти України.
– Ми сьогодні зробили обмін, висловлюючи свої занепокоєння та ставлячи питання один одному щодо навчань, які відбуваються сьогодні у Білорусі. Він мені пояснив, що відбувається. Ми домовилися про те, що тепер будуть на рівні взаємодії наші аташе з військових питань. Завтра вже буде присутній наш аташе на запрошення Міністерства оборони Білорусі на полігоні, якому відбуватимуться навчальні стрільби. Він запевнив мене, що вони не будуть в сторону України, а наш аташе спостерігатиме за цим. Відповідно їхній аташе буде присутнім на наших навчаннях. І знов наш аташе приїде на навчання, які відбуваються у Білорусі вже 19 лютого.
Міністр оборони України звернув увагу на кількість російських військових, які перебувають на спільних навчаннях з Білоруссю. Хренін розповів Резнікову, що це тимчасово, оскільки військові навчання були заплановані заздалегідь.
– Генерал Хренін запевнив мене, що жодних агресивних дій зі сторони Білорусі не хочуть та не робитимуть – це оборонні навчання. Він запевнив мене, що Збройні сили Російської Федерації у них перебувають тимчасово під час тих навчань. Я звернув увагу на кількість збройного контингенту ЗС РФ, і нам точно відомо де саме вони перебувають. Він мене ще раз запевнив, що це тимчасовий момент для проведення запланованих навчань.
У відповідь Резніков дав зрозуміти міністру оборони Білорусі, що Україна не має жодних агресивних планів. Уряд має намір розв’язувати всі питання лише політико-дипломатичним шляхом.
– У відповідь я дав йому зрозуміти, що у нас теж відбуваються навчання суто оборонного характеру на всій Україні. Ніяких агресивних планів проти Білорусі ми не маємо. Мало того, ніяких угруповань, які налаштовані на розв’язання питання щодо тимчасово окупованого Донбасу, тобто ОРДЛО, Збройні сили України не мають, тому що там живуть українські громадяни. Ми розв’язуватимемо всі питання лише політико-дипломатичним шляхом. Ми домовилися, що продовжимо наш діалог і у разі виникнення будь-яких нюансів. Провокацій не має бути. Якщо будуть сумніви з обох сторін, ми будемо негайно комунікувати на рівні Міноборони та МЗС.
Основа оборони держави: у МВС анонсували розширення кваліфікацій для вступу до ТРО
МВС та Міноборони планують розширити кваліфікаційні вимоги для вступу до лав територіальної оборони (ТРО) України. Про це заявив міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський.
– З моєї точки зору, територіальна оборона може бути і має стати справою кожного. Ми обговорювали з міністром оборони про те, що треба переглянути кваліфікаційні вимоги щодо вступу до ТРО. Я знаю, що це планується зробити, – заявив він.
Міністр висловив упевненість, що саме територіальна оборона має стати основою для оборони населених пунктів, областей та держави загалом.
– Я говорив з багатьма ветеранами. Вони наводили приклад, що, от “ми пройшли війну, ми отримали поранення, отримали інвалідність пов’язану з виконанням своєї військової служби. І тепер ми не можемо вступити до територіальної оборони”. От саме для них сьогодні якраз і корегуються правила, щоб вони могли стати частиною територіальної оборони. Більше того, я вважаю, що вони мають стати основою ТРО, – сказав Денис Монастирський.
Раніше секретар РНБО Олексій Данілов розповів, що кількість військових територіальної оборони буде збільшена до 2 млн людей.
Водночас міністр оборони України розповів, що під час створення Сил ТРО в невеликих населених пунктах до добровольчих формувань набиратимуть мисливців серед мешканців, які мають дозвіл на зброю.
Читайте також: Глобальний контекст російської агресії
До Києва просто ніхто не дійде: Резніков про ймовірне захоплення столиці
Міністр оборони України Олексій Резніков розповів про стан системи оборони Києва та чи розроблені певні алгоритми реагування у разі спроби захоплення столиці.
– Відверто скажу – не вірю. Я прошу не забувати, що у нас тисячі км з Білоруссю, з яких приблизно 750 км – це болоті та хащі. Тому не просто у кожному місці перетнути цей кордон. Всього 250 км і вони перебувають не над Києвом, а ближче до польського кордону.
Резніков переконаний, що захоплення столиці малоймовірне. Збройні сили України готові до відсічі у разі збройної агресії Росії.
– Навіть з точки зору географії – це дуже складна історія: атакувати з Півночі Київ. По-друге, до Києва ще треба дійти – це майже 200 км. У нас система оборони побудована у такий спосіб, що ми готові до відсічі, і до Києва просто ніхто не дійде. Я вже не кажу про спроможність 4-х мільйонного Києва себе захищати.
Міністр оборони України запевнив у готовності нашої армії до боротьби, якщо Росія повторно нападе на Україну.
– Я хочу нагадати, це 82,5 кв. км площа, якщо я не помиляюся, і посередині є Дніпро, наш величезний лівий та правий берег. Тому якщо хтось каже, що Київ буде захоплений або впаде за декілька діб, то це буде величезна помилка. Я пропоную такі апокаліптичні сценарії навіть не розглядати – це нісенітниця. Вибачте ті, хто так говорить, навіть якщо це наші поважні стратегічні партнери.