Відповідь лежить у наших кишенях. Ми голосуємо щоразу, коли витрачаємо гроші. А тому можемо вибирати, що купувати, а що бойкотувати. Винагороджувати інших людей, які теж ухвалюють такі рішення. Використовувати соціальні мережі для посилення наших зусиль. Маленькі кроки здатні стати могутніми.
Ось кілька пропозицій. У Молдові зараз найкращий уряд за останні роки. Однак найбідніша країна Європи не дає ради з економікою. Тому якщо ви вживаєте алкоголь — запитуйте молдовське вино в ресторанах і супермаркетах. Замовляйте його онлайн. Закликайте друзів робити так само. Колись я розповідав те саме про грузинське вино, але неприємні коментарі й учинки уряду в Тбілісі останнім часом охолодили моє співчуття.
Читайте також: Наша частка у спадку
Ще один кандидат на підтримку — Литва. Країни Балтії відважно протистоять Китаю у справі Тайваню, а також ініціювали заходи на допомогу опозиції в Білорусі. Ця діяльність полоскотала нерви й коштувала немалих грошей. Ви можете зробити свій внесок, якщо купуватимете литовське пиво, сир, білизну, бурштин, кераміку, шерстяні вироби й — номер один у моєму списку — шоколад. Як зазначили журналісти видання The Financial Times, тайванські споживачі зробили Литву своїм сьомим найбільшим постачальником онлайн-товарів.
Можна ще багато чого зробити. У святкуванні національного дня Тайваню наступного тижня візьмуть участь десятки тайванських дипломатичних місій у всьому світі. Я запропонував на цих заходах зробити виставку литовських харчів і напоїв. Китайська острівна демократія матиме нагоду подякувати сміливій союзниці. Також я стараюся купувати чеські товари, хоча погроза Китаю про згубні економічні санкції проти цієї країни виявилася порожньою.
Є й інші потенційні кандидати на зброю наших гаманців — це компанії й особи, які впали в немилість Комуністичної партії Китаю. Серед нещодавніх жертв — H&M, Burberry, Nike, Adidas, Dior, співачка Біллі Айліш, Puma, Versace, Coach, Gucci, Givenchy, Balenciaga, Swarovski, Audemars Piguet, Uniqlo, North Face, Valentino, Calvin Klein, Zara, НБА, актор Джон Сіна і Dolce and Gabbana. У деяких випадках їхньою помилкою було те, що вони просто згадали Тайвань не в тому контексті. Дехто намагався вилучити примусову працю зі свого ланцюга постачання. Звичною (і марною) реакцією є підлабузницькі вибачення — яскравим прикладом слугує Джон Сіна.
Ми маємо заохочувати сміливість. Якщо тиск КНР приведе лише до того, що його жертви матимуть більше клієнтів у вільному світі, тоді пекінські хвальки виявляться (за їхнім висловом) «паперовими тиграми». Якщо ви володієте акціями або впливаєте на людей, яким подобаються пенсійні фонди, то маєте ще одну зброю: можете купувати компанії, які вчиняють правильно, і продавати ті, що чинять хибно. Нещодавні події в обтяженій боргами й примхливо керованій економіці континентального Китаю засвідчують, що триматися від неї якомога далі варто й з інших причин.
Читайте також: Таємні олігархи диктатора
Не тільки країни й компанії потребують нашої допомоги. Окремі особи теж потрапляють під вогонь. На британську журналістку Кетрін Белтон чекає затратний судовий процес, який проти неї відкрили заможні росіяни, про яких вона написала у своїй книжці «Люди Путіна» («Putin’s People», 2020). Придбайте собі примірник, якщо не читали, і ще один — для друга. Якщо користуєтеся соцмережами, поділіться найкращими уривками. Дивіться фільми за участі Річарда Ґіра, Гаррісона Форда, Бреда Пітта й Шерон Стоун: усі вони на континентальному Китаї потрапили під заборону (постійну або тимчасову) за те, що відверто висловилися на захист прав людини.
Ніщо з цього не замінить реальної політики. Однак дії кожної людини формують клімат, у якому працюють можновладці. Ми безсилі, тільки якщо вважаємо себе такими.
———–
Представники Лейбористської партії Великої Британії заявили, що Сполучене Королівство потребує тверезішого погляду на ризики, які можуть принести інвестиції КНР у стратегічні галузі економіки, як-от атомна енергетика. Також опозиція обвинувачувала прем’єр-міністра Британії Боріса Джонсона в непослідовності його стратегії щодо Китаю.
У свою чергу американські дипломати Державного департаменту США планують масштабне турне країнами Латинської Америки в пошуках інфраструктурних проєктів для інвестування, які могли б конкурувати з китайською ініціативою «Один пояс — один шлях». Серед потенційних країн — Колумбія, Панама, Еквадор. Програма фокусуватиметься на таких сферах, як-от захист клімату, охорона здоров’я, цифрові технології та гендерна рівність.