Виконавча Рада Українського ПЕН оприлюднила заяву на підтримку Білоруського ПЕН

Культура
23 Липня 2021, 14:07

Тиждень публікує повний текст заяви:

 

"Висловлюємо солідарність із колегами з Білоруського ПЕН та рішуче засуджуємо прояви тиску та репресій проти правозахисних організацій з боку білоруської самопроголошеної влади.

 

Білоруський ПЕН є однією з найвпливовіших і найпомітніших правозахисних організацій в країні. ПЕН-центр у Мінську надає правову допомогу затриманим письменникам, журналістам і митцям, фіксує випадки порушень прав авторів, а також – інформує білоруську та закордонну аудиторію про те, як режим самопроголошеного президента Аляксандра Лукашенки придушує свободу слова і вираження поглядів у Білорусі.

 

Зокрема, Білоруський ПЕН готує і поширює онлайн-тижневик “Білоруська культура в часи соціополітичної кризи”, в якому розповідає англомовній аудиторії про затриманих авторів, а також піврічні моніторинги порушення прав культурних діячів у Білорусі. Так, згідно з останнім моніторингом Білоруського ПЕН, за останні шість місяців у Білорусі був зафіксований 621 випадок порушення культурних прав та прав людини стосовно митців.

 

Читайте також: Заява Ініціативної групи “Перше грудня” та Виконавчої Ради ПЕН Україна щодо критичної ситуації довкола Мистецького Арсеналу

 

Серед тих, хто пройшов протягом останнього року через затримання і катування, і тих, хто продовжує перебувати в ув’язненні в Білорусі, – десятки авторів Білоруського ПЕН. В останні ж місяці злочинний режим знайшов нові способи залякування і тиску на організацію. У червні в Білоруському ПЕН розпочалася перевірка Міністерства юстиції. Не знайшовши порушень в діяльності організації, 14 липня Головне управління по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією Білорусі прийшло з обшуком в офіс за юридичною адресою Білоруського ПЕН. Оскільки в умовах пандемії ПЕН у Мінську працює дистанційно, силовики обшукали і вилучили обладнання в іншої організації, яка зареєстрована за цією ж адресою.

 

14 липня сталася ще одна подія, яка вкотре довела, що навіть після ганебного затримання журналіста Романа Протасєвіча злочинний режим Лукашенки не припиняє провокацій проти найвідоміших білоруських діячів: цього дня голову Білоруського ПЕН, Нобелівську лауреатку Святлану Алєксієвіч не пустили на літак у Берліні через повідомлення про “бомбу” в її речах. Того вечора письменниця мала вилетіти до Вроцлава на зустріч із лауреаткою Нобелівської премії Ольгою Токарчук.

 

Репресії щодо Білоруського ПЕН продовжуються: 19 липня незаконна влада Білорусі задіяла новий інструмент залякування – наклала арешт на банківські рахунки організації. 22 липня стало відомо, що Міністерство юстиції Білорусі подало позов до суду про ліквідацію Білоруського ПЕН.

 

Український ПЕН звертається до уряду України та Організації з безпеки і співробітництва в Європі, Ради Організації Об’єднаних Націй з прав людини та інших міжнародних правозахисних та гуманітарних організацій з проханням підтримати та захистити Білоруський ПЕН. У той час, як у Білорусі й надалі тисячі людей перебувають в ув’язненні, зазнають переслідувань і катувань, білоруські правозахисники особливо загрожені.

 

Міжнародна спільнота має посилити тиск на білоруську злочинну владу, щоби припинити репресії щодо митців, журналістів та правозахисних організацій у Білорусі".

 

Виконавча Рада Українського ПЕН