Викладач кримського вишу: Студентів з інших регіонів обіцяють “гнати до самого Перекопу”

Суспільство
20 Березня 2014, 22:22

Тиждень.ua: З якими складнощами тепер доведеться зіткнутись студентам – зокрема, студентам, що приїхали до Криму з інших куточків України? Чи багато таких у вашому виші?

 – У Севастопольському Національному Університеті ядерної енергії та промисловості  дуже багато студентів від  "атомградів". Це Рівненщина (Кузнецовськ), Хмельниччина (Нетішин), Миколаївщина (Южноукраїнськ), Кіровоградщина…

Перша проблема – це невизначеність зі статусом вишу. Адже так званий прем'єр-міністр Криму казав про "націоналізацію" державного майна України. Наш виш підпорядкований Міністерству палива та енергетики – відповідно, університет потрапляє під націоналізацію. Хто тепер фінансуватиме навчання? Як зможуть закінчити університет студенти, що навчаються в нас від Енергоатому, за контрактами між студентом, вишем і ДП "Енергоатом"?
Магістрів хвилює які дипломи вони зможуть отримати. І як їх отримувати взагалі?..
Друга проблема – транспортна. РНБО доручила Кабміну ввести візовий режим між Україною та Росією. Не знаю, як це виглядатиме у Криму, але комунікація з материковою Україною, вочевидь, буде ускладнена. Ким будуть студенти, громадянами якої держави? Якщо України – чи не доведеться виїзджати кожні три місяці?
Постає і фінансова проблема. Адже батьки багатьох студентів працюють на материку. Як буде іти допомога від батьків? У Криму вже зараз не працюють банки, неможливо отримати гроші.
Ще один вкрай неприємний момент – це негативне ставлення севастопольців до студентів з інших регіонів… Не всіх, звісно – незначної, але агресивної частини населення міста. Однак у її лавах – навіть деякі викладач

Читайте також: Як врятувати Україну?

Друга проблема – транспортна. РНБО доручила Кабміну ввести візовий режим між Україною та Росією. Не знаю, як це виглядатиме у Криму, але комунікація з материковою Україною, вочевидь, буде ускладнена.

Постає і фінансова проблема. Адже батьки багатьох студентів працюють на материку. Як буде іти допомога від батьків? У Криму вже зараз не працюють банки, неможливо отримати гроші.

Ще один вкрай неприємний момент – це негативне ставлення севастопольців до студентів з інших регіонів… Не всіх, звісно – незначної, але агресивної частини населення міста. Однак у її лавах – навіть деякі викладачі.

Тиждень.ua: Нам відомо, що один з викладачів вашого вишу вигнав з аудиторії студентів із Західної України зі словами "Вы дети моих врагов…"

– Так. А годину тому на КП університету відбувся мітинг. Люди з проросійськими поглядами, які ще до так званого референдуму намагались підняти над університетом російський прапор, привели до нас Самооборону Криму з "аквафрешами"(російський прапор – Ред.), битами, палицями.

Читайте також: Острів Крим: хроніка неоголошеної війни

Ці люди вимагали зміни ректора. Це ще нічого… Жахають їхні розмови про те, що у виші є студенти-"бандерівці", яких потрібно "гнати до самого Перекопу!". Я щойно спілкувався з іншими викладачами. Навіть ті, хто не підтримує Україну – обурені. Чому діти мають страждати? Ці клоуни з Кубані приїхали в Крим… А у нас багато гуртожитків – хто охоронятиме від них дітей?

Тиждень.uа: Що буде далі? Що ви радите робити студентам?

– Ректор має сказати своє слово. І Міністерство освіти і Міненерго. Вчора керівництво нашого вишу виступило із заявою про те, що ми працюємо над угодами між університетом та ДП Енергоатом, працюємо над програмами. Але всі ці три тижні в університеті все одно панує дух невизначеності. Люди дуже замкнені.

Читайте також: Ігри на крові. Як не програти війну

Я порівнюю наш виш ще місяць тому і зараз. Ідеш – і мало хто розмовляє взагалі… Дуже гнітить невизначеність.

Тиждень.uа: Зараз кримчанам дали "вибір" – отримати російське громадянство чи зберегти українське. Чи зможете особисто ви й далі викладати у кримському виші з українським паспортом – якщо залишите його?

– – Залишитись тут працювати може бути великою проблемою.

Тиждень.uа: Чи ви почуваєтесь у безпеці зараз?

– Ні. Тут небезпечно. Самі знаєте, що відбувається… Іде тиск і залякування громадян. Ситуація дуже складна. Потрібні дії Києва, але якими вони будуть? Здається, просрали Крим, вибачте за це слово… Хоча можна було його спробувати утримати ще в перші дні.