Вихідні, повні різкої риторики. Що пролунало на найбільшій в Азії оборонній конференції «Діалог Шангрі-ла» у Сінгапурі

13 Червня 2022, 20:20

Міністр оборони Китаю Вей Фенхе в неділю звинуватив Сполучені Штати у тому, що вони  «задирають» і «уганяють» країни в регіоні під час своєї промови на Шангрі-Ла, головній оборонній конференції в Азії. Також він заявив, що його країна «боротиметься до самого кінця», щоб покласти кінець самостійності Тайваню.

 «Тайвань – це, перш за все, китайський Тайвань», – сказав Вей додавши, що Китай «без вагань» придушить будь-які спроби бунтівного острова «відокремитися».

Промова закрила вихідні, повні різкої риторики між американським та китайським військовим командуванням. Всього кілька тижнів тому президент США Джо Байден заявив, що його держава відреагує «військово», якщо Китай нападе на Тайвань.

Вей також прокоментував слова міністра оборони США Ллойда Остіна, який напередодні під час конференції заявив , що Китай бере участь у примусових, агресивних і небезпечних діях, які загрожують «підірвати безпеку, стабільність і процвітання в Індо-Тихоокеанському регіоні».

Остін також говорив про створення коаліції США в регіоні та спільні військові навчання з Японією, Австралією, Індією та Індонезією. У відповідь на це Вей сказав, що такого роду «політику сили», Китай не сприймає.

Читайте також: Огляд арабської преси. Як Росія, Туреччина, Ізраїль та Іран ділять Сирію у нових умовах

Важливою також була промова японського міністра оборони Нобуо Кісі. Глава військового відомства Японії заявив, що щось подібне до російського вторгнення в Україну може статися в Індо-Тихоокеанському регіоні, і підкреслив свій намір збільшити видатки на оборону Японії. Країна планує їх подвоїти, встановивши військовий бюджет в районі $76 млрд.

Крім того, Кісі охарактеризував військову агресію Росії як насильницький акт, який створює загрозу застосування ядерної зброї і намагається в односторонньому порядку змінити статус-кво, використовуючи величезну військову міць.

Водночас міністр оборони Японії висловив своєму китайському колезі стурбованість нещодавнім спільним польотом китайських та російських бомбардувальників поблизу Японії, що було розцінено, як «демонстрацію сили проти його країни».

Ситуація в Індо-Тихоокеанському регіоні все більше напружується після вторгнення РФ в Україну. Реальність повномасштабного вторгнення, продемонстрована Росією, нагадала світові про тайванську проблему, що теоретично теж може перерости у війну. Крім того, КНР постійно порушує повітряний простір Тайваню, а китайські винищувачі незаконно примушували до посадки канадські та австралійські літаки. США зі свого боку, поглиблюють співпрацю у форматі QUAD (Австралія, США, Індія, Японія), спрямованому проти Китаю, та намагаються залучити до нього інші держави регіону.

Сполучені Штати загалом серйозно активізували дії у регіоні протягом кількох попередніх тижнів. Перед початком конференції у виданні Bloomberg з’явилася замітка, яка пояснює це вірою Вашингтона у «вікно можливостей» для серйозних зрушень. Там нібито переконані, що Китай втрачає позиції в Азії. Серед головних причин – політика Сі Цзіньпіна щодо COVID-19 та зростаюче невдоволення країн напористою зовнішньою політикою Пекіна. Стосовно COVID-19, то Китай досі вдається до карантинів, у той час як решта світу послабила обмеження. Це негативно впливає на економіку.