Бліцкриг «донецьких» на столицю увінчався блискавичним успіхом – Київська влада здалася на милість переможців, мер Леонід Черновецький, схоже, повністю капітулював і зрікся привілею розподіляти багатомільйонні фінансові потоки міста. Нова влада лишила мерові тільки політичні функції, тобто тішити публіку черговими перлами. Відсутність помітного спротиву з боку Леоніда Михайловича пояснюється кримінальними справами стосовно його оточення. Зокрема, духовний наставник міського голови – нігерійський проповідник Сандей Аделаджа – ризикує потрапити до суворої української в’язниці років на 12. Звісно, якщо слідство вважатиме за необхідне довести його причетність до фінансової афери групи King’s Capital. Черновецький – людина хоча й дивакувата, але не дурна. Він розуміє: почне рипатися – кримінальну справу заведуть і на нього.
Потішний мер
Чотирирічне ганебне правління Леоніда Черновецького Києвом фактично добігає кінця. Цілком можливо, що нова влада дасть йому досидіти в кріслі мера до 2012 року, коли, за законом, спливе термін його повноважень, але від ухвалення важливих рішень і впливу на життєдіяльність столиці Черновецького відсторонили вже. «Він (Леонід Черновецький – Ред.) буде відлучений від прийняття та реалізації виконавських рішень, –
заявив голова Верховної Ради Володимир Литвин. – Від нього відійде вплив на працівників правоохоронних і силових структур. А ви чудово розумієте, що це і є найбільш реальна влада».
Як писав Тиждень у минулому числі (№24/2010), першим заступником голови Київської міськдержадміністрації став Олександр Попов – донедавна міністр із питань житлово-комунального господарства. Коментуючи це призначення, Леонід Черновецький заспокоїв прихильників: «Ніякого розподілу повноважень київського міського голови та голови Київської держадміністрації не буде». Він глибоко помилився.
«Ми з Леонідом Михайловичем домовилися про таке: я займатимуся господарською діяльністю, а він, як мер, – політикою», – заявив невдовзі «підлеглий» Черновецького, додавши: «Я не претендую на політику й сподіваюся, що він (Черновецький. – Ред.) не претендуватиме на мої повноваження». Грубо кажучи, повноваження голови Київської міської державної адміністрації перейшли від Леоніда Михайловича до ставленика Януковича – Азарова.
За інформацією Тижня, в Адміністрації президента й Кабінеті Міністрів серйозно заговорили про повну зміну керівного складу КМДА. Є велика вірогідність того, що на вимогу з вулиць Банкової та Грушевського у відставку підуть заступники голови КМДА Денис Басс, Ігор Добруцький та Валерія Миронова, а також керівники низки головних управлінь. Ходять уперті чутки, що їх замінять креатури Адміністрації президента й Кабміну.
Таким чином, важелі управління столичною владою повністю переходять до рук влади центральної (чого ніколи не було – навіть Олександр Омельченко за часів Кучми мав певний суверенітет). Леонід Черновецький лишається формальним головою Київміськради, у компетенції якої перебуває чимало фінансово привабливих питань, таких як ухвалення бюджету столиці, виділення земельних ділянок тощо. Але, зважаючи на впливовість Партії регіонів у Київраді та перманентний приплив «тушок» до місцевої коаліції, не варто очікувати від Леоніда Михайловича якоїсь самостійності в сесійній залі мерії. До того ж, у регіоналів є вагомий аргумент – команда Черновецького за неповну каденцію встигла напрацювати не на одну кримінальну справу. Власне, багато хто з оточення мера вже перебуває під слідством.
Закритий космос
У квітні і травні цього року органи внутрішніх справ порушили 13 кримінальних справ, головними фігурантами яких стали наближені до Леоніда Черновецького управлінці. Столична міліція стверджує, що загальна сума збитків за цими справами сягає 95,7 млн грн. Під слідство потрапила начальниця Головного управління охорони здоров’я Людмила Качурова, якій закидають те, що вона торік незаконно урізала виплати працівникам Київського міського центру серця на 1,5 млн грн (їй «світить» до шести років позбавлення волі). Тюрма загрожує кільком клеркам ГУ охорони культурної спадщини Київміськадміністрації, котрі дозволили знести два будинки, що є історичними пам’ятками (збитки оцінюють у 5 млн грн), і окремим службовцям ГУ ЖКГ КМДА, з вини яких із рахунків підставної фірми зникли 8 млн грн грошей киян, які мали піти на оновлення ліфтового господарства.
Якщо правоохоронці будуть наполегливі, вони можуть накопати на команду Черновецького ще більше компромату. Як писав Тиждень (див. №37/2009), протягом 2007–2008 років та І півріччя 2009-го тільки внаслідок оборудок міської влади з землею громада Києва втратила понад 4,1 млрд грн. За цей період у власності приватних осіб та комерційних структур опинилося більше 2,5 тис. га столичної землі, з яких лише 233,4 га було продано. Тож понад 2,25 тис. га відійшло приватникам за явно корупційними схемами. Коли правоохоронці, як свого часу журналісти Тижня, знайдуть підхід до менеджерів КМДА середньої ланки, вони можуть дізнатися чимало цікавого про схеми, за якими столична земля йшла в тінь, і прізвища чиновників, що стояли за земельними оборудками.
Не залишиться під сукном і справа King’s Capital – фінансової піраміди, від якої постраждали щонайменше 1,5 тис. громадян, чиї збитки сягають десятків мільйонів гривень. Як один із головних підозрюваних у цій справі проходить настоятель неоднозначної церкви «Посольство Боже» нігерієць Сандей Аделаджа – особистий духовний наставник Леоніда Черновецького. Слідчі переконані, що Аделаджа закликав своїх вірян вкладати гроші у King’s Capital, а значить був у долі. Себто здійснив шахрайство в особливо великих розмірах, що в Україні вважається тяжким злочином і карається на 5–12 років ув’язнення. Днями стало відомо, що правоохоронці наклали арешт на все майно нігерійського пастора.
Очевидно, що нова влада на досягнутому не зупиниться. Адже вона ставить перед собою завдання взяти під повний контроль Київ, а для цього потрібно набрати чимало голосів на виборах до районних рад столиці, які, швидше за все, відбудуться 31 жовтня (див. тут). Публічне побиття мера і його соратників, украй непопулярних серед міської громади, напевно, додасть Партії регіонів політичних дивідендів.
«Донецькі», на відміну від представників попередньої влади, за якихось три місяці спустили Черновецького на землю. Без зайвих церемоній забрали все, не торгуючись, не беручи відступних. Регіонали створили Леонідові Михайловичу такі умови, що з чергової відпустки з Італії чи Монако він може й не захотіти повертатися на робоче місце.