«Колишній прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, чия популістська партія Smer-SD перемогла на суботніх парламентських виборах, ймовірно, різко схилить дипломатичний баланс своєї країни на користь Кремля», – припускає радіо France Info, коментуючи результати недавніх парламентських виборів в країні. Французька преса цитує обіцянку Фіцо «більше не надсилати жодної кулі до України», якщо його партія прийде до влади, і робить висновок, що цей політик – «59-річний колишній комуніст та популіст — здатний поховати європейську єдність у ставленні до війни в Україні».
«Роберт Фіцо – бодібілдер, фанат великих автомобілів і Володимира Путіна, – нагадує France Info. – Його спеціалізація – рекламні ролики та неправда, яку він рясно поширює через соціальні мережі проти своїх опонентів, ЛГБТ-спільноти та мігрантів. Двічі був прем’єр-міністром, у 2018 році був усунутий від влади після вбивства журналіста Яна Куцяка, який працював над розслідуванням зв’язків уряду з мафією… Його перемога стала поганою новиною для України: Роберт Фіцо пообіцяв, що його країна не надішле жодного боєприпасу. У Словаччини та її народу є «важливіші проблеми». Досі Братислава демонструвала безмежну щедрість, передавши Києву 13 винищувачів Міг-29».
«Демократична Словаччина програла», – написала в редакційній статті словацька газета Dennik N. «Виборча кампанія Фіцо налякала цілий континент через побоювання, що Словаччина на чолі з ним зможе створити антиукраїнський табір разом з угорським прем’єр-міністром Віктором Орбаном». – зазначає Politico. Нині Фіко має знайти собі союзників для формування уряду, бо 23%, які здобула його партія, не є достатніми, щоб керувати країною. Оскільки жодна з партій, що брали участь у виборах, не набрали абсолютної більшості, в країні мусить сформуватися коаліційний уряд. Переговори вже почалися.
«Чи стане Словаччина «новою Угорщиною», країною на чолі з урядом, який примирився з Росією і не бажає допомагати Україні?» – замислюється французький часопис Les Echos. «На думку аналітиків, уряд Фіцо може докорінно змінити зовнішню політику Словаччини і зробити її схожою на політику угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана», – припускає телеканал France 24.
«Склад майбутнього словацького уряду залежатиме від складних переговорів та рішень маленьких партій, – зазначає британська газета The Guardian. – Тим часом, уряди на всьому континенті, ймовірно, будуть уважно стежити за зовнішньополітичним вибором Братислави – особливо в питаннях допомоги Україні».
Успіх Фіцо на парламентських виборах у Словаччині вкотре продемонстрував, що демократію не можна завоювати раз і назавжди. Боротися за неї доводиться постійно, зокрема й у тих державах, де вона існує не один десяток років. Але виголошувати пафосні промови — це одне, а захищати свою та чужу свободу, зокрема й зі зброєю в руках — зовсім інше.
Результати виборів у Словаччині змушують світ вкорте усвідомити, що питання допомоги Україні не є справою доброї волі урядів та політичних лідерів, це – значно більше. Підтримка України — це тест на виживання демократії як системи цінностей. Мобілізація вільного світу проти авторитаризму на часі, як ніколи.