Віталій Малецький під прапорами партії «За майбутнє» у Кременчузі набрав 27 995 голосів, а це – 52,08% голосів, тих, хто взяв участь у виборах. Насправді варто зауважити, що явка у Кременчуці, за даними ЦВК, була такою ж малою, як і в Україні загалом – лише 32,8% виборців отримали бюлетені. Журналісти газети «Кременчуцький телеграф» порахували, що Малецький набрав приблизно 17% голосів усіх потенційних виборців промислового серця Полтавщини.
Для мера Малецького це означає економію ресурсів, які треба було б витратити на другий тур та карт-бланш на діяльність у звичному ключі. У 2015-му році за нього проголосували 32 604 виборці в другому турі. Тобто його електорат сталий і монолітний.
Конкуренції йому не зміг скласти ніхто – ні представник ОПЗЖ (Геннадій Іванян набрав 13,04%, що навіть трохи менше результату партії), ні кандидат від «Слуги народу».
Читайте також: Вибори у Миколаєві. Боротьба триває
Від цієї партії висунули Сергія Порчиряна, людину не дуже розкручену, бізнесмена-будівельника. За даними Тижня, його дружина Юлія Цибульська контактує з представниками «Слуги народу» в Києві (окрім того, вона працювала у КМДА ще за часів Леоніда Черновецького, а також подавала анкету на участь у парламентських виборах від партії президента торік – Ред.). Висування Порчиряна відбулося в Полтаві.
За підсумками волевиявлення кандидат від СН має 5,11%. Це лише кілька тисяч голосів. Враховуючи, що цей кандидат наперед був непрохідним, а часу на кампанію лишалося все менше, можна гіпотезувати, що за таку «неучасть» у боротьбі «Слуга народу» отримає певні преференції з боку чинної та знову обраної влади в Кременчуці. Тим більше, що племінник місцевого нардепа-мажоритарника Юрія Шаповалова (група «За майбутнє) Олексій Мовчан також є нардепом, але від «Слуги народу».
Шаповалов тільки зараз представляє «За майбутнє», але має довгу партійну історію. Перед тим був у «Відродженні», а ще раніше – у «Партії регіонів». Він кременчуківець, і саме з ним «у тандемі» працює міський голова Малецький. Шансів виграти у такого дуету з величезним адмінресурсом було мало. Тим більше, що і комунальна газета, профінансована з бюджету коштом громади, агітувала за мера, і сам він у відпустку не пішов, а активно брав участь у комунальних справах.
Мандати
Утім, це жодним чином не виправдовує поразки «слуг», яка і на парламентських, і на виборах міського голови висувала кандидатами наперед непрохідних людей. На виборах до міської ради президентська політсила показала четвертий результат, здобувши прихильність 6282 виборців, це 12,5%. Сміливо можна назвати такий результат поразкою, навіть попри те, що партія отримає шість депутатських мандатів у новій раді.
Читайте також: Надал отримав офіційні відсотки. Як відбулися вибори на Тернопільщині
За кількістю зайнятих крісел у сесійній залі СН у Кременчуці зрівнялася з «ЄС» і програла ОПЗЖ (сім багнетів), випередивши лише «Батьківщину» з п’ятьма мандатами.
Ось результати всіх партій, що пройшли до міськради:
«Рідне місто» – 9382 голоси – 18,67% – 9 місць.
«За майбутнє» – 9242 – 18,39% – 9.
ОПЗЖ – 6972 – 13,83% – 7.
«Слуга народу» – 6282 – 12,50% – 6.
«ЄС» – 5901 – 11,74% – 6.
«Батьківщина» – 4038 – 8,03% – 5.
Не подолали 5-відсотковий бар'єр «Довіра», Радикальна партія Ляшка, «Партія Шарія», «Сила і честь», «Свобода», «Голос», «Партія простих людей» Капліна, «Пропозиція».
Особливо тут вирізняється негативний результат «Довіри», яка не пройшла до Кременчуцької міськради (як і до Полтавської), натомість, скоріше за все, переможе на виборах до обласної ради. Точно наразі сказати не можна, адже офіційно результатів виборів до обласної ради Полтавщини і до міської ради Полтави немає. Але «Довіра», яка є місцевою партією, очолюваною ще одним нардепом Олегом Кулінічем, під час кампанії зробила ставку на райони та область, і великі міста пріоритетом не були.
А от «Свободі», наприклад, потрібно терміново визначатися з подальшою стратегією і кадрами, адже 730 голосів у промисловому центрі Центральної України – це вкрай негативний результат, особливо, в порівнянні з сусідньою Полтавою, де результат «Свободи» коливається на межі 5%.
Окремо варто зазначити, що «Європейська солідарність», попри скандали, суди, вихід зі списку 13 осіб, спробу недопущення до виборів усе ж набрала майже 6 тисяч голосів.
Читайте також: На тлі нового скандалу з Угорщиною. Перші підсумки виборів на Закарпатті
Проходження «Батьківщини» можна пояснити популярністю цієї політсили через те, що вбитий у 2014-му колишній мер Бабаєв представляв саме її. Його дочка Ольга Шляхова поки є чинним депутатом міської ради.
Переможці ж у Кременчуці – «Рідне місто» та «За майбутнє». Партія мера закономірно здобула свої мандати, адже їй перейшла частина рейтингу Малецького. А «Рідне місто» залучило до агітації впливових людей, включило у список прохідних кандидатів, отримувало підтримку від керівників підприємств. «Рідне місто» у Кременчуці – автономна від полтавського «Рідного міста» структура, очолювана колишнім головою ОДА до Майдану і керівником місцевого управління «Приватбанка» Олександром Удовіченком. Агітація на підприємствах та серед робітників – важлива складова перемоги цієї політсили в промисловому місті.
Цікаво порівняти склад Кременчуцької міської ради станом на сьогодні та майбутній склад:
Партія Малецького «Поруч»: зараз – 7 мандатів, у партії «За майбутнє» буде – 9.
«Рідне місто»: є 6 – буде 9.
ОПЗЖ: є 6 – буде 7.
Позафракційні (члени «ЄС»): є 5 – буде 6.
«Батьківщина»: є 4 – буде 5.
Не пройшли: «Самопоміч» (зараз 3), Радикальна партія Ляшка (4), УКРОП (4).
Читайте також: «Гуманоїди» в селі, шоколадки для молоді, замінування та постріли: як минула виборча доба на Вінниччині
Слід очікувати, що партія мера «За майбутнє» та «Батьківщина» складуть основу коаліції, адже лідер останньої Олександр Головач перебуває у партнерських стосунках із Малецьким. Можливо, до цього базису доєднається «Слуга народу», якщо існують такі домовленості. У разі, якщо до цих трьох долучиться і «Рідне місто», то в Кременчуцькій міськраді може утворитися промерська «монобільшість», де вже не «Слуга народу» вестиме перед, а партнери і ставленики міського голови Малецького, лояльні до нардепа Шаповалова та партії «За майбутнє», очолюваної Ігорем Палицею.
У «власників» цієї партії є свої інтереси у Кременчуці, адже Кременчуцький нафтопереробний завод (30% продукції нафтопереробки країни) – об'єкт експлуатації Ігоря Коломойського.
Утім, не виключені й інші варіанти коаліції, наприклад, єднання ОПЗЖ з «Рідним містом» (адже обласний керівник останньої Удовіченко до Майдану був членом Партії регіонів). Тоді в них буде разом 16 голосів при потребі для більшості у 22. До цих двох може приєднатися хтось із «менших» фракцій. Наостанок відзначимо: до міськради Кременчука обрано 31 чоловіка та 11 жінок.