Вибори у Миколаєві. Боротьба триває

Політика
4 Листопада 2020, 15:16

Миколаїв та область не стали винятками на тлі решти країни – явка виборців склала лише третину від загальної кількості. Однак голоси рахували довго. Лише ввечері вівторка, 3 листопада, міська ТВК оприлюднила офіційні результати виборів. ОПЗЖ – перемагає в змаганні за Миколаївську міську раду – 17 мандатів. «Пропозиція» мера Олександра Сєнкевича матиме другу фракцію в міськраді – 14 депутатів, «слуги» – лише третю, 9 депутатів. «Кіндер-сюрпризом», як і обіцяли, цього року стала Партія Шарія – 5 мандатів. Стільки ж матиме Євросолідарність. «Наш край» на чолі з ексрегіоналом та ексголовою Миколаївської ОДА Миколою Кругловим ледве «переповз» 5%-бар’єр і отримав 4 місця в раді. Уже 4 листопада обласна ТВК заявила, що не приймає протоколи та знову надіслала їх на уточнення. Особливих змін все ж не має статися. Питання в тому, чи встигнуть у місті виправити помилки до 6 листопада.

Щодо виборів міського голови, то кандидат від ОПЗЖ, довкола якого точилось багато очних й підкилимних баталій, Владислав Чайка здобув другий результат. Першим став чинний голова міста Сєнкевич. Старший за віком консервативний електорат не симпатизує гендерній рівності. Висуванка «Слуги народу» Тетяна Домбровська стала третьою та «пролітає» повз другий тур. Його офіційна дата ще не призначена, але чинний мер міста вже заявив, що голосування відбудеться 22 листопада.

Що сталося?

Насправді – нічого надзвичайного. Комунікації чіткіше налагодили «консервативні» партії. До урн для голосування дисципліновано прийшли глядачі «промосковського телевізора», який підказав миколаївським бабусям знайоме прізвище Чайка. Коли люди молодшого та середнього віку з різних причин не опинились на дільницях, результат був прогнозованим. В інтернет-зверненнях «вимагали» Чайку на батл. Однак його виборець інтернетом не живе. Та ж кандидатка від «слуг» оминала місцеві телекомпанії. Наприклад, на місцевому телеканалі «ТАК-ТВ» за всю кампанію з’явилася тільки в останній день з 20-хвилинним фільмом. «Суспільне» – зовсім ігнорувала. Старший електорат, який зазвичай ходить на вибори, регулярно обирає за картинкою з ТБ.

 

Читайте також: Надал отримав офіційні відсотки. Як відбулися вибори на Тернопільщині

 

«ЄС», яка майже показово «провалила» комунікації в місті, ледве потрапляє в міськраду та залишається там чи не єдиною суто проукраїнською партією. Інших демократів-патріотів в представницьких органах Миколаївщини немає. І це чимала проблема. За 30 років незалежності «українського світу» на Півдні не встановлено. Тому з огляду та майбутній склад представницьких органів місцевої влади, ризики сепаратиських  дій посилюються. Геннадій Ніколенко, який очолював область безпосередньо під час подій Революції гідності, тепер кував результат як керівник штабу кандидата Чайки й ОПЗЖ. Корупційні зв'язки й статки місцевої владної еліти й силовиків стали найбільш надійною опорою для реваншу ексрегіоналів. «Опозиційний блок» у Первомайську – другому місті на півночі області – привів до мерства відставного міліцейського генерала Олега Демченка. Маніпуляторам з ОПЗЖ та їх сателітам тільки й лишилося трохи «підіграти» на старій сопілці «невдоволення владою» – електорат проголосував «як треба». Стрій патріотів – порідшав. У вересні загинули одразу двоє молодих місцевих політиків з правого табору – Денис Янтар та Демид Губський.

Покарання за злочини попередніх років немає. Кадри, які надсилає до області Зеленський та команда, залишають бажати кращого. Можливо, хоча б поразка «слуг» змусить робити висновки, бодай «декоративні». Хоча надія і невелика.

 

Читайте також: На тлі нового скандалу з Угорщиною. Перші підсумки виборів на Закарпатті

 

Натомість, ексрегіонали відрядили у міські та обласні депутати кількох перевірених голосуванням 16 січня 2014 року колишніх нардепів (Артем Ілюк, Сергій Майборода, вже згаданий Круглов).

Їхня мета навряд чи відрізнятиметься від старих часів. Тому зниження корупції очікувати смішно. Найбільший відсоток безробітних кандидатів у списках ОПЗЖ та «шарійців». При цьому депутатська діяльність в місцевих радах не оплачується. Однак майже всі місцеві депутати за попередні п’ять років змінили або купили нові авто.

Наспіх збита партія місцевої еліти «Миколаївці» провалилася. І не тому що пізно стартували чи багаторазовий та безуспішний кандидат у мери Ісаков у списку. Містяни таким чином оцінили діяльність багаторічних депутатів. Декларації Олександра Садикова з найнижчим рейтингом серед всіх кандидатів у мери, що їхня партія всіх об'єднає задля роботи на миколаївців, так деклараціями й лишилися. Така сама за часом існування партійна  організація «слуг народу» примудрилася перемогти зі старими головами в малих містах області: Очакові, Новому Бузі, Чорноморській та Коблевській ОТГ. У Вознесенську й Південоукраїнську – від «слуг» нові міські голови. Водночас кандидати СН в ради великих міст та обласну поступились лідерством ОПЗЖ. Лідер монобільшості Давид Арахамія, який керував компанією слуг на Миколаївщині, ще в пошуку персони, на яку можна покласти відповідальність за досягнуті результати.

 

Читайте також: «Гуманоїди» в селі, шоколадки для молоді, замінування та постріли: як минула виборча доба на Вінниччині

 

Впливові в області жінки цього разу зазнають поразки. Жінка-мер Первомайська пішла, жінка-голова облради Вікторія Москаленко зі своєю партією («ЄС») отримує четвертий результат, що автоматично «знімає» її. Така сама доля секретаря міськради Тетяни Козакової, яка з «миколаївцями» навіть не проходить. Про результат кандидата Домбровської вже написано.

Конфігурація більшості в міськраді може бути різною. Про альянси серед фракцій до дня голосування публічно майже не згадували. ОПЗЖ та «шарійці» навіть у разі залучення «Нашого краю» матимуть 26 голосів. Це багато, але не більшість. Тож роль «Пропозиції», «слуг» та «ЄС» залишається суттєвою. Дуже багато залежатиме від другого туру і того, хто отримає перемогу на виборах мера.

Сєнкевич має розгорнути повну мобілізацію електорату на другий тур. Бо відчувши «смак перемоги», господарі ОПЗЖ не пошкодують грошей на мерську перемогу в місті, де порти обробили тільки за минулий рік 30 млн тонн вантажів (другий результат у державі). Патріотам варто сильно напружитися під час другого туру, аби не втратити майже останній «запобіжник» реваншу в Миколаєві. Захочуть містяни знову врятувати Сенкевича чи знову мати мером Чайку – побачимо за кілька тижнів.